sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Evropsko-japonská družice startuje

Na středeční půlnoc si pro nás SpaceX připravila další start z Vandenbergovy základny v Kalifornii, odkud by se měl na heliosynchronní oběžnou dráhu vydat Falcon 9 s družicí EarthCARE. Jde o projekt ve spolupráci Evropské kosmické agentury a Japonské kosmické agentury. Družice má primárně za úkol charakterizovat mraky a aerosoly v atmosféře. Díky nízké hmotnosti, která činí pouze 2 200 kilogramů, bude první stupeň Falconu 9 mít dost pohonných látek pro návrat zpět na pevninskou přistávací plochu LZ-4.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 29. května v 00:20 SELČ
  • Místo startu: Rampa SLC-4E, Vandenbergova letecká základna, Kalifornie
  • Raketa: Falcon 9 Block 5
  • Primární náklad: Družice EarthCARE
  • Hmotnost nákladu: 2 200 kilogramů
  • Cílová oběžná dráha: Heliosynchronní oběžná dráha s výškou 393 kilometrů a sklonem 97° vůči rovníku
  • První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na pevninské přistávací ploše LZ-4

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 00:05 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://www.esa.int/Applications/
https://nextspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/…/EarthCARE_standing_proud_in_the_anechoic_chamber.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pmendl
pmendl
11 měsíců před

Děkuji za všechny informace a komentované přenosy, byť ten dnešní asi vynechám, protože ráno musím do práce.
Nicméně si dovolím jedno doporučení: text „První stupeň se pokusí o přistání na pevninské přistávací ploše LZ-4“ byl zajisté zcela na místě u prvních (desítek) startů, ale dnes bych v kontextu Falkonu 9 raději používal něco jako „…přistane…“ případně mírnější „… bude přistávat …“. Připadalo by mi to „statisticky“ adekvátnější a více v souladu s terminologií pravidelné letecké dopravy, k níž se Elon chce přiblížit („Let XYZ přistane(!) v Městě v 12:34.“ přestože i letadla tu a tam nedoletí).

Dušan Majer
Dušan Majer
11 měsíců před
Odpověď  pmendl

Díky za sledování, ale minimálně pár let bude ještě ta stávající opatrná formulace vhodnější. Série úspěšných přistání, které SpaceX dosáhla, je úctyhodná. Přesto však musíme stále zůstat nohama na pevné zemi.

Ivo
Ivo
11 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Ono je to stejné jako s tím startem, ale je pravda, že takto to především pro neznalé může vypadat jako by SpaceX něco zkoušeli a nebylo jisté, zda to takhle dopadne. Pravda, ono to jisté není, tak jako jisté není skoro nic.

Borin
Borin
11 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Je zvykem ve sdělovacích médiích používat alibistickou terminologii doporučenou právním poradcem. Fabulovaný příklad: První stupeň „je v podezření, že se údajně pokusí“ o přistání…

Dušan Majer
Dušan Majer
11 měsíců před
Odpověď  Borin

😀

Cilek
Cilek
11 měsíců před

Taky se mi ty „pokusy“ už nelíbí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.