sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družice SWOT a její bezkonkurenční měření

Společná americko-francouzská družice SWOT (Surface Water and Ocean Topography posílá vědcům cenné údaje související s vodním živlem na Zemi včetně globálních informací o výškách mořské hladiny. Dnes si ukážeme vizualizaci těchto dat, která byla pořízena letos mezi 26. červencem a 16. srpnem. Družice SWOT je schopna měřit výšku hladin téměř všech pozemských vodních ploch, takže poskytuje nejdetailnější a zatím nejkomplexnější pohledy nejen na oceány, ale i jezera a řeky se sladkou vodou.

Animace ukazuje odchylku výšky hladiny po celém světě. Červená a oranžová barva říká, že výška hladiny byla vyšší než globální průměr, naopak modrá symbolizuje nižší než průměrnou hladinu. Výšku hladiny mohou ovlivňovat třeba oceánské proudy – ať už jde o známý Golfský proud vycházející od západního pobřeží USA, nebo o Kurošio u východního pobřeží Japonska. Výška mořské hladiny také může ukazovat na oblasti s relativně teplejší vodou, protože voda se při ohřívání rozpíná. To je případ východní části Tichého oceánu u rovníku vlivem jevu El Niňo.

Vědecký tým mise SWOT realizoval měření s využitím špičkového přístroje KaRIn (Ka-band Radar Interferometer). Díky dvěma anténám vzdáleným od sebe 10 metrů může KaRIn sbírat data ze dvou pruhů, které jsou na animaci vidět. Jak družice obíhá okolo Země, odráží se radarové pulsy od hladiny a přístroj díky tomu může měřit výšku hladiny. „Úroveň detailů o mořské hladině, které nám SWOT posílá, je neuvěřitelná,“ přiznává Parag Vaze, projektový manažer mise SWOT z JPL a dodává: „Tyto údaje pomohou pokročit ve studiu účinků klimatické změny a pomohou lidem na celém světě se lépe připravit na oteplování.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://images.indianexpress.com/2016/11/nasa-swot-mission-759.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pave69
pave69
1 rok před

Tak naštěstí to v průměru vypadá celkem stabilně. Průšvih bude, až to začne celé modrat, protože to bude znamenat, že nová doba ledová je tady.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.