sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dream Chaser se posouvá blíže ke startu

Firma Sierra Nevada Corporation (SNC) udělala další krok k očekávanému prvnímu letu Dream Chaser. V rámci zkoušek systémů došlo, 31. května, k vůbec prvnímu zapnutí elektrického napájení budoucí kosmické lodi s následným zapnutím letových počítačů a dalšího vybavení. Při kosmickém letu bude napájení lodě zajištěno pomocí solárních panelů. Test přišel v době, kdy se společnost připravuje na odeslání prvního kusu Dream Chaser, ke zkouškám do testovacího zařízení NASA Neil Armstrong v Ohiu. První Dream Chaser, pojmenovaný jako Tenacity, bude podroben tepelným a vakuovým testům a po jejich splnění bude odeslán na Cape Canaveral ke konečným přípravám na start. Nebyl zveřejněn, žádný konkrétní časový plán testů a přesunů. Prezidentka SNC, Janet Kavandi, pouze zmínila přesun do testovacího zařízení během července. Podle slov Janet Kavandi by po několika měsíčním testovaní a následném přesunu na Floridu, měla být loď schopna letět ještě do konce roku.

To ovšem nebude záviset jen na připravenosti Dream Chaser, ale i na harmonogramu startů plánovaných misí směřujících k Mezinárodní vesmírné stanici. Kosmická loď je plánovaná jako druhý let rakety Vulcan Centaur, společnosti United Launch Alliance, a bude se odvíjet od prvního letu rakety s misí Astrobotic Lunar Lander, který se zatím, díky problémům s testováním rakety, posunul na konec léta. Mezitím astronautka NASA Jasmin Moghbeli a astronaut JAXA Satoshi Furukawa prošli výcvikem systémů Dream Chaser, včetně přesunu nákladu mezi lodí a ISS. Oba astronauti jsou přiděleni k misi Crew-7, která by měla startovat na ISS v polovině srpna.

Dream Chaser přistává po zkušební letu 11. listopadu 2017
Dream Chaser přistává po zkušebním letu 11. listopadu 2017
Zdroj: https://spacepolicyonline.com/

Dream Chaser bude zpočátku využíván primárně pro dopravu nákladu na ISS, dle smlouvy o komerčních zásobovacích službách s NASA. Sierra Nevada Corporation však plánuje další možnosti využití pro tuto loď, včetně pilotované verze. Pilotovaná verze DC-200 by měla být o něco větší s upraveným tvarem konstrukce. SNC plánuje v rámci těchto plánů vytvořit svůj vlastní oddíl astronautů, po prvním úspěšném návratu z vesmíru. Oddíl by měl čítat okolo 12 až 15 astronautů. Tito astronauti se budou cvičit v zařízení, které nyní vzniká, v rámci společnosti SNC, na Floridě. Zařízení bude sloužit nejen k výcviku budoucích astronautů společnosti, ale bude možné ho využít i pro výcvik jiných, soukromých astronautů, plánujících let na budoucí komerční vesmírnou stanici Orbital Reef. Orbital Reef vzniká ve spolupráci Sierra Nevada Corporation a Blue Origin.

Dream Chaser se původně ucházel o dopravu posádek NASA na ISS, ale neuspěl proti firmám SpaceX s lodí Crew Dragon a Boeing s lodí Starliner. Ve druhém kole, o dopravu nákladu na ISS, už ale firma úspěšná byla a následně na to byli vybráni dva astronauti, Jasmin Moghbeli a Satoshi Furukawa, kteří se seznámili s lodí. Konstrukce Dream Chaser vychází ze studií NASA, HL-20, prováděných v šedesátých letech, minulého století, v oblasti vztlakových těles tzv. lifting bodies.

NASA HL-20 v Langley Research Centre
NASA HL-20 v Langley Research Centre
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://spacepolicyonline.com/news/sierra-spaces-dream-chaser-getting-closer-to-first-flight/
https://spacenews.com/dream-chaser-moves-a-step-closer-to-first-launch/

Zdroje obrázků:
https://spacepolicyonline.com…Dream-Chaser-Armstrong-Nov-11-2017-NASA-1-768×512.jpg
https://www.sierraspace.com/…SierraSpace_D1S03_01196-e1655400236428-768×512.jpg
https://www.nasa.gov/sites/…/images/560787main_HL20_EL-1996-00164_710x946.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ldx
ldx
1 rok před

Velká škoda, že Dream Chaser nebyl kdysi vybrán místo Starlineru. Mohla existovat dvě inovativní řešení (Starliner za takové považovat, pokud odmyslím všechny další problémy, nemůžu). Boeing si krásně vyloboval dotace od NASA, a následnou realizaci už udělal tak, aby to nějak prošlo smlouvou a dál nic víc.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  ldx

Zdravím,
No, dá se s klidem říct, že pro firmu jako Boeing je to ostuda. Při jejich zkušenostech. Dream chaseru osobně držím pěsti.

Ivo
Ivo
1 rok před
Odpověď  ldx

Přitom X-37B je vcelku to samé a funguje skvěle na dlouhodobých misích.

KarelT
KarelT
1 rok před
Odpověď  ldx

Ano, také to vidím tak, že místo Starlineru by byl lepší Dream Chaser. Nevíme jakou roli tam hrály všechny faktory, ale Dream Chaser jako miniraketoplán vypadá zkrátka víc „pokročile“, přistává na dráze – je možné rychleji vyložit citlivý náklad, atd. Dragon má zase výhodu nákladního trunku, zatímco Starliner nic moc nepřináší.

Vojta
Vojta
1 rok před
Odpověď  KarelT

Roli hrálo hodně faktorů. Předně stav vývoje, který u Dream Chaseru nebyl v té době dost daleko v kombinaci s tím, že SNC nebyla osvědčenou společností (akorát osvědčený Boeing se taky zrovna neosvědčil). Pak strach z nedostatečně vyzkoušených věcí, který byl i jedním z faktorů, kvůli kterému Dragonu zatrhli motorické přistávání (tam toho bylo mnohem víc). Dream Chaser to měl dost těžké. Je skvělé, že to s ním nevzdali.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  KarelT

Dream Chaser ve vícekolovém výběrovém řízení programu NASA CCP (Commercial Crew Programe) nebyl vybrán z několika důvodů. Hlavní faktory, které byly nejzávažnější pro toto rozhodnutí byly: výrazně vyšší technické riziko vyplývající z nových technologií, nejdelší termíny pro dokončení plné certifikace a nevyhovující manažerské přístupy a reference z předchozích projektů.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  KarelT

Děkuji za doplnění informací k SNC.

JanHonnza
JanHonnza
1 rok před

A pokud by (IMHO) Vazena redakce navrhla rozsireni Ankety motiv na nasich prop.predmetech o Dream Chaser, byl bych nadseny.

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  JanHonnza

Díky za tip!

Jan Karpis
Jan Karpis
1 rok před

Je to pútavý počin 🙂 no nič extra však neprináša aby bol viac zaujímavý. Pozeral som ich stránku a mne to príde ako väčšie množstvo prázdnych slov.

Hovoria že sa dá ľahko znovapoužiť, ale nosiče má také, ktoré musia byť strašne dlho dopredu plánované a nie znova použiteľné. Tak nedomyslene to vyznieva.

Ďalej tvrdia ako budú mať mnoho astonautov a vlastnú stanicu – ale kto o to momentálne stojí? Nedokázali načas spraviť ani CRS2, ako by stihli Crew sa nezdá moc reálne. Keby boli vybraní miesto Starlineru, tak by Boing mohol tvrdiť, že on by bol oveľa rýchlejší.

Mám návrh. Keby spravili Dream Caser Crew, obleteli s ním Mesiac a bezpečne sa vrátili (vyššia rýchlosť cez atmosféru voči ISS Crew), určite by mali dostatok reklamy, záujemcov na oblet Mesiaca, pobyt vo vesmíre, kredit v NASA, nejaký vážnejší prínos atď.. to by bol ozaj počin hodný ozajstnej vesmírnej firmy a konkurencieschopnosti. Len či na to majú .. 🙁

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  Jan Karpis

Na návrat od Měsíce a s tím spojené namáhání není DC konstruován.

ldx
ldx
1 rok před

Velká škoda, že Dream Chaser nebyl kdysi vybrán místo Starlineru. Mohla existovat dvě inovativní řešení (Starliner za takové považovat, pokud odmyslím všechny další problémy, nemůžu). Boeing si krásně vyloboval dotace od NASA, a následnou realizaci už udělal tak, aby to nějak prošlo smlouvou a dál nic víc.

Ivo
Ivo
1 rok před
Odpověď  ldx

Přitom X-37B je vcelku to samé a funguje skvěle na dlouhodobých misích.

KarelT
KarelT
1 rok před
Odpověď  ldx

Ano, také to vidím tak, že místo Starlineru by byl lepší Dream Chaser. Nevíme jakou roli tam hrály všechny faktory, ale Dream Chaser jako miniraketoplán vypadá zkrátka víc „pokročile“, přistává na dráze – je možné rychleji vyložit citlivý náklad, atd. Dragon má zase výhodu nákladního trunku, zatímco Starliner nic moc nepřináší.

Vojta
Vojta
1 rok před
Odpověď  KarelT

Roli hrálo hodně faktorů. Předně stav vývoje, který u Dream Chaseru nebyl v té době dost daleko v kombinaci s tím, že SNC nebyla osvědčenou společností (akorát osvědčený Boeing se taky zrovna neosvědčil). Pak strach z nedostatečně vyzkoušených věcí, který byl i jedním z faktorů, kvůli kterému Dragonu zatrhli motorické přistávání (tam toho bylo mnohem víc). Dream Chaser to měl dost těžké. Je skvělé, že to s ním nevzdali.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
1 rok před
Odpověď  KarelT

Dream Chaser ve vícekolovém výběrovém řízení programu NASA CCP (Commercial Crew Programe) nebyl vybrán z několika důvodů. Hlavní faktory, které byly nejzávažnější pro toto rozhodnutí byly: výrazně vyšší technické riziko vyplývající z nových technologií, nejdelší termíny pro dokončení plné certifikace a nevyhovující manažerské přístupy a reference z předchozích projektů.

JanHonnza
JanHonnza
1 rok před

A pokud by (IMHO) Vazena redakce navrhla rozsireni Ankety motiv na nasich prop.predmetech o Dream Chaser, byl bych nadseny.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  JanHonnza

Díky za tip!

Jan Karpis
Jan Karpis
1 rok před

Je to pútavý počin 🙂 no nič extra však neprináša aby bol viac zaujímavý. Pozeral som ich stránku a mne to príde ako väčšie množstvo prázdnych slov.

Hovoria že sa dá ľahko znovapoužiť, ale nosiče má také, ktoré musia byť strašne dlho dopredu plánované a nie znova použiteľné. Tak nedomyslene to vyznieva.

Ďalej tvrdia ako budú mať mnoho astonautov a vlastnú stanicu – ale kto o to momentálne stojí? Nedokázali načas spraviť ani CRS2, ako by stihli Crew sa nezdá moc reálne. Keby boli vybraní miesto Starlineru, tak by Boing mohol tvrdiť, že on by bol oveľa rýchlejší.

Mám návrh. Keby spravili Dream Caser Crew, obleteli s ním Mesiac a bezpečne sa vrátili (vyššia rýchlosť cez atmosféru voči ISS Crew), určite by mali dostatok reklamy, záujemcov na oblet Mesiaca, pobyt vo vesmíre, kredit v NASA, nejaký vážnejší prínos atď.. to by bol ozaj počin hodný ozajstnej vesmírnej firmy a konkurencieschopnosti. Len či na to majú .. 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Jan Karpis

Na návrat od Měsíce a s tím spojené namáhání není DC konstruován.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.