sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

BlackSky

Společnost BlackSky oznámila plány na vývoj nového typu družice pro pozorování Země, která bude určena k zachycení velkých oblastí planety. Nová družice se zaměří na aplikace vyžadující široké geografické pokrytí, včetně mapování v měřítku jednotlivých zemí, monitorování námořní dopravy a vytváření virtuálních replik fyzických lokalit.

Astroscale

Společnost Astroscale 16. června oznámila uzavření britské vládní zakázky v hodnotě přibližně 7 milionů dolarů na nasazení dvojice cubesatů v roce 2027, které budou monitorovat vesmírné počasí a zároveň sledovat další objekty na nízké oběžné dráze Země (LEO).

FCC

Federální komunikační komise (FCC) mění způsob regulace vesmírných systémů. Jay Schwarz, šéf kosmického oddělení, nastínil řadu probíhajících reforem zaměřených na modernizaci licencování družic a otevření nových spektrálních pásem.

CSES-2

Raketa Dlouhý pochod 2D vynesla seismoelektromagnetickou družici, jejímž cílem je detekovat elektromagnetické projevy přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení. Družice CSES-2 je založena na sondě CSES-1, která byla vypuštěna v roce 2018 a vyvinuta ve spolupráci s Itálií.

Look Up

Francouzská společnost Look Up, která se zabývá situačním povědomím o vesmíru, získala téměř 50 milionů eur na pokračování ve vývoji radarové sítě pro sledování vesmírných objektů.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile dosáhla dohody, která umožňuje zkrachovalému družicovému operátorovi Ligado Networks zaplatit více než 500 milionů dolarů, které dluží společnosti Viasat, výměnou za dlouhodobý přístup ke spektru v pásmu L.

ESA

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher na tiskové konferenci po zasedání Rady ESA uvedl, že rada schválila usnesení, které umožní program European Resilience from Space (ERS). Program pro pozorování Země, který bude mít civilní i vojenské využití.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čandraján-3 téměř připraven vyrazit k Měsíci

Dlouho očekávaná indická mise na Měsíc se blíží. Čandraján-3 se pokusí o to, co se jeho předchůdci nepovedlo – přistát na našem souputníkovi. Nejde o jednoduchou operaci. O čem svědčí množství nepovedených pokusů všemožných automatů v minulosti, i v té nedávné. Čím blíže je tento start, tím více stoupá napětí nejen v ISRO. Start je zatím plánován 12. července, kdy se otevírá startovací okno. Sestava lunárního modulu a vozítka vynese nejsilnější indická raketa LVM-3. Mise navazuje na předešlé dvě mise, ale tentokrát půjde čistě o přistání a průzkum povrchu. V předešlém případě byl součástí sestavy ještě orbiter. Družice, která měla hned několik funkcí. Třeba přenášení signálu na Zem a jelikož je stále funkční, není třeba vysílat další. Jak je známo v předešlém případě se výsadek nepovedl, ale agentura ISRO získala cenná data, která zohlednila při stavbě nástupce. Konstruktéři přijali všechna možná opatření a udělali vše, co se dalo, aby Čandraján-3 uspěl. Nálada je tedy zároveň optimistická, ale i znepokojivá, protože se vždycky může něco pokazit a v kosmonautice to platí dvojnásobně.

Vizualizace celé sestavy Čandraján-3. Ve spodní části je pohonný modul s adaptérem pro přistávací modul. Vozítko je uvnitř a na povrch sjede po rampě. Na obrázku vyznačena růžovou barvou. Obrázek: ISRO
Vizualizace celé sestavy Čandraján-3. Ve spodní části je pohonný modul s adaptérem pro přistávací modul. Vozítko je uvnitř a na povrch sjede po rampě. Na obrázku vyznačena růžovou barvou. Obrázek: ISRO

Každopádně sestava roveru a lunárního modulu dorazila na kosmodrom Šríharikota a podstoupí poslední předstartovní přípravy a testy a nakonec bude umístěna do nákladního prostoru rakety a zakryta aerodynamickým krytem. Cílem je jižní pól (4 km x 2,4 km 69.367621 J, 32.348126 Z) a pátrání po vodě. Součástí sestavy je též pohonný modul, který bude využit naplno. Jeho hlavním úkolem bude dostat sestavu na oběžnou dráhu Měsíce a mimo to, má na palubě i přístroj SHAPE (Spectropolarimetry of Habitable Planet Earth), který se zaměří na studium Země z lunární oběžné dráhy. Výzkum by měl pomoci při hledání exoplanet a usnadnit rozeznávání jejich obyvatelnosti.

Všechny prvky mají i význam pro další meziplanetární mise, protože by ISRO rádo na technologiích z tohoto programu i nadále stavělo. Indie tak dostane příležitost přistát před Ruským pokusem v rámci mise Luna-25, která byla odložena na srpen. Pokud Indie uspěje stane se teprve 4 zemí, které se podařilo měkké přistání na povrchu Měsíce po USA, SSSR a Číně.

EDIT: Opraveny souřadnice z anglických na české.

Zdroje informací:
https://indianexpress.com

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.