sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Odstartuje Falcon s japonským landerem?

Již zítra ráno nás čeká další start Falconu 9, tentokrát s landerem HAKUTO-R. Start měl původně proběhnout již 30. listopadu, ale SpaceX chtěla dát týmům více času na dodatečné kontroly. O den později byl po dodatečných inspekcích rakety start opět odložen. Nyní je start plánován na 11. prosince a nákladem je lander HAKUTO-R od japonské firmy ispace. HAKUTO-R ale není jediný náklad. Spolu s ním letí další dva rovery Rashid a SORA-Q, který váží jen neuvěřitelných 250 gramů. K Měsíci také poletí CubeSat Lunar Flashlight, který bude na Měsíci hledat vodní led.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 11. prosince ve 08:38 SEČ
  • Místo startu: Rampa SLC-40, Mys Canaveral, Florida
  • Raketa: Falcon 9 (první stupeň B1073, který poletí popáté)
  • Náklad: Lander HAKUTO-R, rovery Rashid a SORA-Q a CubeSat Lunar Flashlight
  • Celková hmotnost nákladu: 1 085 kilogramů
  • Cílová oběžná dráha: Přechodová dráha k Měsíci
  • První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na pevnině. Přistávací plocha LZ-1.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 08:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://everydayastronaut.com/
https://nextspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.teslarati.com/…/2022/10/HAKUTO-R-M1-lander-ispace-1.jpeg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdenecek
Zdenecek
1 rok před

Na YouTube je stále přenos začne za 20 dnů.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Zdenecek

Díky, opraveno.

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Pokud jde o v přenosu nejasně zmíněný způsob pohybu SORA-Q, tak takto
https://www.youtube.com/watch?v=hlqFNXfPG_E

PetrDub
PetrDub
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak, vkládal jsem do chatu tento odkaz na zprávičky (kde je kousek z Vámi odkazovaného videa), ale zmizelo to, takže možná nemají na YT rádi odkazy jinam :-). https://edu.ceskatelevize.cz/video/13307-robot-sora-q

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrDub

Díky za odkaz. YouTube automaticky blokuje odkazy od všech, kdo nejsou moderátoři nebo přímo autor vysílání. Je to ochrana proti spamu. A myslím, že blokovány jsou nejen odkazy jinam, ale i v rámci YT.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Díky za odkaz. Metoda pohybu je asi jasná, ale pořád se nemohu dopátrat, jak to má SORA-Q se zdrojem energie.

PetrDub
PetrDub
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

Je to hračka, takže 3xAAA. Samozřejmě Duracell, aby dlouho vydržely :-). Jaké konkrétní baterie v tom jsou samozřejmě netuším, ale myslím, že to bude skutečně jen na baterie a vydrží to tedy pracovat jen chvíli – osobně se domnívám, že v Japonsku to pak půjde koupit (samozřejmě v „civilní“ verzi) jako hračku a pro děti to tak bude jakési pojítko mezi kosmonautikou a jimi.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrDub

Je ta informace o 3× AAA někde oficiálně uvedena?

PetrDub
PetrDub
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

Ne, proto tam byl ten smajlík :-). Ale podle těch videí se opravdu nezdá, že by to mělo mít nějaký kabel nebo cokoliv podobného, takže zbývá opravdu jen nějaká baterie. A vzhledem k celkové hmotnosti to nebude nic velkého, takže dlouho fungovat určitě nebude – možná nějaký akumulátor, který bude do vysazení dobíjen z HAKUTO-R. Zkoušel jsem k tomu něco najít, na této stránce https://www.hackster.io/news/sora-q-the-sony-spresense-powered-transforming-robot-heads-moonward-if-spacex-can-fix-falcon-9-c81e490e78b1 je pár informací o HW uvnitř, píší tam, že nízká spotřeba se hodí pro zařízení napájené z baterie nebo solárně (což evidentně není náš případ). A tady https://gizmodo.com/takaratomy-maker-of-transformers-wants-to-launch-a-mo-1848679717 zase spekulují, že by se mohl jezdit dobíjet.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrDub

Bude to zajímavé.

Rosta
Rosta
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

… otestuje i výkon baterie s pevným elektrolytem od japonské firmy NGK Spark Plug.
Zdroj SZ

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Rosta

Díky. 😉

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před
Odpověď  PetrDub

Dobíjet se podle mě jezdit určitě nebude, za prvé by to už byl dost vysoký level a za druhé stačí se podívat, odkud bude odhozen. Jeho slot je zhruba v poloviční výšce trupu + ještě připočítejme nohy. Ale komplikovanost takové akce jako důvod stačí. Buď to budou nějaké velmi pokročilé baterie nebo bude muset být opravdu dobíjen z landeru během přeletu. Nějaké tři měsíce v kosmickém prostoru by baterie klasického typu a velikosti přežívaly řekl bych jen komplikovaně. No a údajně opravdu bude Takara Tomy tento rover vyrábět a prodávat jako hračku. Počítám, že si ji potom pořídím 🙂

PetrDub
PetrDub
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

Poprosil jsem o pomoc kamaráda, který umí jazyk jejich kmene (japonštinu) a ten našel tento článek https://kyodonewsprwire.jp/release/202203148586. Zde je překlad poslední věty https://1url.cz/nrDDQ, z nějž vyplývá, že je tam jen primární baterie, po jejímž vybití práce robůtku skončí.
Pak ještě našel článek https://news.mynavi.jp/techplus/article/soraq-1/, kde je spousta videí z testování, fotek a také věta こんな感じで格納されていた。実機は一次電池だが、これは充電池を使う, tj. tento prototyp používá nabíječku, ale ten co poletí na Měsíc má primární baterii.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrDub

Díky moc za snahu!

PetrDub
PetrDub
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

Ještě jsem teď v prvním uvedeném odkazu objevil na konci obrázky https://kyodonewsprwire.jp/release/202203148586#&gid=1&pid=16https://kyodonewsprwire.jp/release/202203148586#&gid=1&pid=17, ze kterých je patrné schéma „přistání“, konkrétně tedy že Sora-Q opustí lander ještě krátce před přistáním a to spolu s jakousi základnovou stanicí, která se postará o přenos dat na Zemi (podle všeho bez jakékoliv součinnosti Hakuto-R).

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrDub

Bude to zajímavé, díky!

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před
Odpověď  PetrDub

Zmiňovaná infografika o vysazení SORA-Q není o současné misi Hakuto-R od ispace. Jde o misi SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) od JAXA (chystanou na rok 2023), která bude SORA-Q také obsahovat. Jednotlivé části jsou pro rozlišení označeny LEV-1 (jakási přenosová stanice na Zemi) a LEV-2 (samotný SORA-Q, který bude s LEV-1 propojen pomocí Bluetoth).

Což samozřejmě ale hned neznamená, že v případě Hakuta to nebude vypadat podobně nebo stejně.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.