sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

CAPSTONE zvládl korekční manévr

Malá americká sonda CAPSTONE 27. října úspěšně provedla manévr pro korekci své trajektorie. Vše je tedy na nejlepší cestě k tomu, aby tato sonda 13. listopadu mohla dorazit k Měsíci. Zvládnutí tohoto korekčního manévru se dá považovat za jednoznačný důkaz, že CAPSTONE už definitivně opustil tzv. bezpečný režim, který byl začátkem září vyvolán závadou, kvůli které začala sonda rotovat. Týmům se již podařilo identifikovat pravděpodobnou příčinu tohoto problému. Závada se s velkou pravděpodobností týkala ventilu na jednom z osmi malých raketových motorů. Specialisté proto budou plánovat příští manévry tak, aby při nich pamatovali na tento ventil.

Na sondu čekají ještě dvě korekce dráhy, než se usadí na oběžné dráze kolem Měsíce. Samotnou sondu CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) vlastní firma Advanced Space s pověřením od NASA. O návrh a stavbu tohoto malého průzkumníka se postarala firma Terran Orbital. Činnosti sondy jsou plánovány společným týmem, ve kterém najdeme zástupce společností Advanced Space a Terran Orbital.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/capstone_03a-19jan22.jpeg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
2 let před

CAPSTONE je pro mě osobně první mise, o které lze říci, že patří do programu návratu na Měsíc. Tedy samozřejmě měl u měsíce dávno být Orion v rámci Artemis 1, teď už je jasné, že pokud SLS odstartuje, tak to bude až po navedení CAPSTONe na oběžnou dráhu Měsíce. Tak doufejme, že bude mít u Měsíce brzo kamarády cubesaty :-), aby tam nebyl tak sám.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  PetrDub

Mimochodem, když píšete o cubesatech, co poletí spolu s Orionem, tak z původně vybraných 13 to 3 nestihli, ale jeden z nich (Lunar Flashlight), se rychle „vecpal“ na Falcon 9 na společný let s landerem Hakuto-R, který by měl odstartovat 22. listopadu. To mě potěšilo.

PetrDub
PetrDub
2 let před

A to se obávám, že tam nakonec bude první, protože F9 asi může zastavit jen počasí, zatímco u SLS to zatím vypadá, že jeho dráha po Zemi bude delší, než k Měsíci. Alespoň pořádně provětrají transportér…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.