Štítek ‘CAPSTONE’

CubeSat CAPSTONE fotí Měsíc

CubeSat CAPSTONE pořídil první snímky Měsíce. Došlo i k testování nové navigační technologie společně s LRO – Lunar Reconnaissance Orbiter. 19. května 12:36

Kosmický tahač Photon pro Varda Space Industries

Společnost Rocket Lab dnes oznámila, že dokončila a odeslala vlastní vyvinutý kosmický tahač Photon pro Varda Space Industries, společnost zabývající se výrobou ve vesmíru a hypersonickou návratovou logistikou. Tahač Photon navržený a postavený Rocket Lab bude poskytovat energii, komunikaci, pohon a řízení polohy pro 120 kg návratové pouzdro Varda, které bude vyrábět farmaceutické produkty v mikrogravitaci a poté je doveze zpět na Zemi. Kromě poskytování podpory během vesmírné fáze výroby léků, provede Photon po ukončení výroby navedení pouzdra (nesoucího na palubě hotová léčiva) na návratovou trajektorii na Zemi. Produkty Varda Space Industries vyráběné ve vesmíru se zaměřují na terapeutika s malými molekulami a postupem času na větší molekuly a biologické látky – z nichž všechny mohou mít vyšší účinnost, když jsou vyráběny v mikrogravitaci. Návratové pouzdro bude poskytovat další příležitosti k pokroku hypersonických systémů.

Jaký byl rok 2022? (Nepilotovaná kosmonautika)

Tento článek vychází pouhých 24 hodin a 10 minut poté, co ve střední Evropě skončil rok 2022 a předal pomyslné žezlo roku 2023. Je tedy nejvyšší čas si připomenout, co nám uplynulých 12 měsíců přineslo a na co bychom rozhodně neměli zapomínat. Samozřejmě, u podobného článku nemohou chybět ani grafy nebo statistiky, které nám naplno ukáží, jak výjimečný byl rok 2022. Zažili jsme totiž nejvyšší počet orbitálních startů v celé historii kosmonautiky. Dnes se zaměříme pouze na kosmonautiku nepilotovanou – na středu pro Vás pak připravíme článek rekapitulující rok 2022 z pohledu kosmonautiky pilotované.

CAPSTONE to zvládl – obíhá kolem Měsíce

Vizualizace CubeSatu CAPSTONE u Měsíce.

Operátoři, kteří mají na starost misi CAPSTONE, potvrdili, že tato malá americká sonda v neděli večer amerického času úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Aby k tomu došlo, musel tento CubeSat 14. listopadu v 1:39 SEČ zažehnout své motory, což upravilo jeho dráhu. CAPSTONE se tak stal prvním lidským výtvorem na dráze NRHO (near-rectilinear halo orbit), kterou má v budoucnu využívat kosmická stanice Gateway, která má podpořit mise z programu Artemis. CAPSTONE se však nestal jen první sondou na této dráze, ale i prvním CubeSatem, který obíhá kolem Měsíce. V průběhu následujících pěti dnů jsou naplánovány další dva manévry, které doladí oběžnou dráhu. Jakmile budou tyto manévry dokončeny, bude možné zahájit analýzy dat, zda jsou všechny parametry dráhy v pořádku.

CAPSTONE zvládl korekční manévr

Malá americká sonda CAPSTONE 27. října úspěšně provedla manévr pro korekci své trajektorie. Vše je tedy na nejlepší cestě k tomu, aby tato sonda 13. listopadu mohla dorazit k Měsíci. Zvládnutí tohoto korekčního manévru se dá považovat za jednoznačný důkaz, že CAPSTONE už definitivně opustil tzv. bezpečný režim, který byl začátkem září vyvolán závadou, kvůli které začala sonda rotovat. Týmům se již podařilo identifikovat pravděpodobnou příčinu tohoto problému. Závada se s velkou pravděpodobností týkala ventilu na jednom z osmi malých raketových motorů. Specialisté proto budou plánovat příští manévry tak, aby při nich pamatovali na tento ventil.

CAPSTONE už nerotuje

Experti dnes ráno poslali sondě pokyny, které úspěšně zastavily její rotaci. Mise tak míří ke vstupu na dráhu kolem měsíce 13. listopadu. 7. října 22:50

Situace kolem sondy CAPSTONE se mírně zlepšila

15. září jsme na našem webu vydali článek popisující problémy, se kterými se potýká malá americká sonda CAPSTONE momentálně mířící k Měsíci. Připomeňme, že buďto v samém závěru zážehu z 8. září, nebo těsně po něm, došlo k zatím neupřesněné závadě, vlivem které sonda začala neřízeně rotovat. Situaci zhoršovala skutečnost, že se řídící počítač opakovaně restartoval a fotovoltaické panely nebyly schopny generovat dostatek energie k běžnému provozu. Od té doby se neobjevila žádná nová informace. Teprve až 21. září zástupci agentury NASA vydali sdělení, které je sice velmi stručné, ale dává určitou naději.

Experti řeší problém sondy CAPSTONE

Vizualizace CubeSatu CAPSTONE u Měsíce.

Pozemní týmy se snaží stabilizovat pohyb malé sondy CAPSTONE a zachránit tak misi za 30 milionů dolarů, která míří k Měsíci. 8. září totiž CAPSTONE potkal problém, kvůli kterému začala sonda rotovat. 12. září pak pozemní týmy upřesnily, že vlivem zmíněné rotace dočasně ztratily kontakt se sondou. CAPSTONE je technologický demonstrátor, který má sběrem dat vyšlapat cestu k budoucím pilotovaným výpravám k Měsíci. Malá sonda odstartovala 28. června na raketě Electron s dodatečným stupněm Lunar Photon a vydala se na čtyři a půl měsíce dlouhou cestu, která vyvrcholí 13. listopadu naplánovaným manévrem, který usadí sondu na oběžné dráze kolem Měsíce.

Závada na CAPSTONE

NASA oznámila, že CubeSat CAPSTONE potkaly problémy s komunikačním systémem. Pozemní týmy situaci vyhodnocují a začnou hledat řešení. 5. července 20:45

Kosmotýdeník 511 (27.6. – 3.7.)

Další týden je za námi a tentokrát to byl opravdu napěchovaný kosmický týden! Například jsme se dočkali celé řady kosmických startů a tomu budou odpovídat i témata článku. Kosmotýdeník vám jako vždy přinese přehled těch nejzajímavějších událostí, které těchto sedm dní přineslo. Hlavním tématem bude tentokrát start indické rakety PSLV v nejlehčí verzi, která vynesla řadu zajímavých nákladů. Budeme se také věnovat start Atlasu V, přípravě nosiče Super Heavy Starship, či startu Launcher One. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.