sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-6)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Mars Sample Return

NASA stále očekává, že do konce roku vydá doporučení ohledně nové architektury pro program Mars Sample Return (MSR), a to navzdory změně ve vedení klíčového revizního výboru.

Viasat

Společnost Viasat pokročila v jednání o koupi širokopásmové kapacity z budoucích družic Telesat na nízké oběžné dráze Země (LEO). Důvodem je konkurence ze strany Starlinku, která pravděpodobně zesílí s administrativou nového amerického prezidenta.

APEX

NASA 3. října oznámila, že vybrala dva návrhy pro další studium pro svou novou řadu misí Astrophysics Probe Explorer. Každý z těchto dvou návrhů obdržel 5 milionů dolarů na jednoroční studie. NASA nyní obhajuje výběr dvou konceptů ke studiu.

U.S. Space Command

U.S. Space Command dne 6. listopadu oznámilo, že rozšiřuje svou iniciativu pro sdílení komerčních zpravodajských informací a přidává pět nových společností do programu, který pomáhá koordinovat reakce na vesmírné hrozby a družicové anomálie.

Virgin Galactic

Virgin Galactic navrhuje získat 300 milionů dolarů dodatečného kapitálu na urychlení výroby suborbitálních kosmických letadel a druhého nosného letounu.

IFT-6 Super Heavy/Starship

Společnost SpaceX dne 6. listopadu oznámila, že na odpoledne 18. listopadu plánuje šestý integrovaný let sestavy Starship/Super Heavy ze své základny v Boca Chica v Texasu. Oznámení se časově shodovalo s oznámenín o omezení vzdušného prostoru.

Latitude

Společnost Latitude oznámila 5. listopadu, že najala Aurélie Bressollette jako novou výkonnou ředitelku. Nahradí Stanislase Maximina, spoluzakladatele společnosti, který přešel do role výkonného předsedy.

Anuvu

Americký specialista na mobilní konektivitu, společnost Anuvu, minulý týden oznámila partnerství se společností D-Orbit USA, nově založenou dceřinou společností italské vesmírné logistické společnosti D-Orbit.

Gilmour Space

Společnost Gilmour Space 5. listopadu oznámila, že obdržela od Australské vesmírné agentury povolení ke startu pro první let své malé nosné rakety Eris z Bowen Orbital Spaceport. První let by se mohl uskutečnit do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkoumáme Mars s Vytrvalostí – 9. díl

sol 573, soumrak v Enchanted Lake. Zdroj: mars.nasa.gov

Na severní polokouli Země skončilo léto a začal podzim. Na Marsu, na jeho severní polokouli, kde se nachází i kráter Jezero s našimi průzkumníky Perseverance a Ingenuity, byla zima a konečně se začíná zase oteplovat. Rover se stále nachází v lokalitě na úpatí bývalé říční delty a prováděl zde výzkumy vhodných lokalit k odběru vzorků. Ty dočasně byly pozastaveny, když se zkoumal vliv malých vláken na případnou funkci vrtačky a úložného zařízení. Nyní se již opět vrtá a brzy nastane okamžik, kdy bude odložena na povrch polovina z nasbíraných trubiček se vzorky. Vrtulníček Ingenuity provedl během vrcholící zimy jen jeden testovací let, ale se změnou podmínek a mírným oteplením se lety prodlužují.

Na přiloženém 3D modelu vidíme oblast Three Forks, která je hlavním kandidátem na místo, kde by měly být složeny vzorky, které by později mohly být posbírány a odvezeny na Zemi. 

Oblast Three Forks na úpatí delty při okraji kráteru Jezero. Místo výzkumu Perseverance v druhé polovině roku 2022 a oblast předpokládaného odložení první várky vzorků k odvozu na Zemi. Zdroj: space.winsoft.cz
Oblast Three Forks na úpatí delty při okraji kráteru Jezero. Místo výzkumu Perseverance v druhé polovině roku 2022 a oblast předpokládaného odložení první várky vzorků k odvozu na Zemi. Zdroj: space.winsoft.cz

Perseverance projela skrz Three Forks směrem k jihu do oblasti Cannery Passage. Pak se vrátila a vydala se na západ směrem do svahů Hawksbill Gap. Zde proběhl odběr vzorků. Rover se poté opět vrátil do dunových polí Three Forks a přejel podruhé do Cannery Passage do místa nazvaného Enchanted Lake. Zde proběhl další odběr vzorků. Nutno dodat dosud nejcennějších za celou dobu trvání mise. Našly se zde organické látky, které mohou vznikat i bez přítomnosti života, ale lákavě zní varianta, že by byly znaky toho, jak zde vypadal život před miliardami let.

Mapa pozice Perseverance na začátku října 2022. Zdroj: photojournal.jpl.nasa.gov, NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/USGS
Mapa pozice Perseverance na začátku října 2022. Zdroj: photojournal.jpl.nasa.gov, NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/USGS

Pro lepší přehlednost situace nyní vidíme mapu s vyznačenými oblastmi výzkumu, především výše zmíněným místem odběru cenných vzorků Enchanted Lake a nahoře druhé oblasti zvané Hogwallow Flats.

Oblast Hogwallow Flats panoramaticky. Sestavil Thomas Apperé. Zdroj: flickr.com
Oblast Hogwallow Flats panoramaticky. Sestavil Thomas Apperé. Zdroj: flickr.com
Vrstevnatý kámen, kompozice Neville Thompson, zdroj: flickr.com
Vrstevnatý kámen, kompozice Neville Thompson, zdroj: flickr.com
Detail kousku látky u vrstevnatého kamene. Zdroj: unmannedspaceflight.com
Detail kousku látky u vrstevnatého kamene. Zdroj: unmannedspaceflight.com

První vzorky z delty – Skinner Ridge

Jak vidíme na panoramatu ze solu 474 i z detailu ze solu 477, nachází se tu opravdu pěkné vrstevnaté horniny, ale objevil se tu i zbytek látky z přistávacího hardware. O několik dnů později, během solu 482 (29. 6. 2022), jsme se dočkali dalšího výbrusu kamene nazvaného Skinner Ridge. 

Sol 482, výbrus kamene Skinner Ridge, zdroj: mars.nasa.gov
Sol 482, výbrus kamene Skinner Ridge, zdroj: mars.nasa.gov
Sol 482, detail výbrusu, zdroj: mars.nasa.gov
Sol 482, detail výbrusu, zdroj: mars.nasa.gov
Sol 489, makrofotografie výbrusu v nepravých barvách, zdroj: unmannedspaceflight.com
Sol 489, makrofotografie výbrusu v nepravých barvách, zdroj: unmannedspaceflight.com

Když se na něj podíváme v detailu, vidíme zde zrna různých velikostí a v umělém obarvení zřejmě i různého složení. Vypadalo to velmi zajímavě a není divu, že přišly na řadu i odběry vzorků pomocí jádrového vrtáku. První vzorek byl vyvrtán 7. 7. 2022 (sol 490) a druhý 12. 7. (sol 495). Tento den máme zafixován i díky tomu, že během něj byly prezentovány první snímky JWST, ale to je již jiný příběh.

Kámen Skinner Ridge po vybroušení a dvou odběrech jádrových vrtů. Zdroj: unmannedspaceflight.com
Kámen Skinner Ridge po vybroušení a dvou odběrech jádrových vrtů. Zdroj: unmannedspaceflight.com

500 marsovských dnů na povrchu

17. 7. 2022 jsme oslavili 500. marsovský den pobytu Perseverance na povrchu. Bylo provedeno 7 výbrusů hornin, provedeno 10 úspěšných odběrů vzorků. K tomu máme jeden vzorek atmosféry po neúspěšném odběru a dvě úmyslně prázdná pouzdra, pro porovnání. Ujetá vzdálenost v tento den činila 11 791 m a pořízeno bylo 146 683 snímků.

Jen o tři dny později, během solu 503, potkala Perseverance v mrazové poušti kráteru Jezero zajímavý skalní útvar, který začal být neoficiálně přezdíván ne náhodou “zkamenělé boty”. 

Sol 503, kameny ve tvaru zkamenělých bot. Zdroj: space.winsoft.cz
Sol 503, kameny ve tvaru zkamenělých bot. Zdroj: space.winsoft.cz

Další odběry vzorků – Wildcat Ridge

Mezitím došlo k přesunu ke kameni Wildcat Ridge, kde byl během solu 504 proveden další výbrus. Následovaly dva další odběry vzorků, 27. 7. (sol 509) a 3. 8. (sol 516). Právě tyto vzorky se staly zatím nejcennějšími, které Perseverance odebrala, jak je zmiňováno v úvodu článku. Ze všech odebraných vzorků obsahují nejvyšší koncentrace organických látek. Jde o vrstvu usazených hornin, které vznikaly ve vodním prostředí. Jsou tedy největšími adepty na odhalení dávného života na Marsu, pokud tam existoval. Na podrobnější analýzu si ještě musíme počkat, snad za deset let, až budou vzorky dovezeny na Zemi.

Sol 504, Wildcat Ridge po vybroušení. Zdroj: unmannedspaceflight.com
Sol 504, Wildcat Ridge po vybroušení. Zdroj: unmannedspaceflight.com
Sol 505, detail výbrusu kamene Wildcat Ridge. Zdroj: unmannedspaceflight.com
Sol 505, detail výbrusu kamene Wildcat Ridge. Zdroj: unmannedspaceflight.com
Sol 509, vrtání prvního vzorku kamene Wildcat Ridge. Zdroj: space.winsoft.cz
Sol 509, vrtání prvního vzorku kamene Wildcat Ridge. Zdroj: space.winsoft.cz
Sol 516, Wildcat Ridge po dvou odběrech vzorků. Zdroj: mars.nasa.gov
Sol 516, Wildcat Ridge po dvou odběrech vzorků. Zdroj: mars.nasa.gov

Ingenuity žije a létá

20. srpna 2022, během solu 533, po delší odmlce (od 11. 6.) opět ožily motory Ingenuity. Vzhledem k pokračujícímu zimnímu období šlo jen o test, jak si vrtulníček vede. Vzlétl do výšky 5 metrů a popolétl rychlostí 0,5 metru za sekundu do vzdálenosti pouhé dva metry. Přesto se jednalo o slavný okamžik, kulatý třicátý let na povrchu Marsu. A hlavně se ukázalo, že létat půjde i za mrazu. A alespoň se očistil solární panel na vršku.

Zatímco v Česku končí léto, kráter Jezero zaznamenává nejchladnější období marsovské zimy. Během solu 545 klesá teplota až na v té době rekordních 90,7 °C.

Vývoj teplot atmosféry měřené přístrojem MEDA roveru Perseverance dle Honzy Vacka. Zdroj: space.winsoft.cz
Vývoj teplot atmosféry měřené přístrojem MEDA roveru Perseverance dle Honzy Vacka. Zdroj: space.winsoft.cz
Sol 548, 4. 9. 2022, východ Slunce v Three Forks. Zdroj: space.winsoft.cz
Sol 548, 4. 9. 2022, východ Slunce v Three Forks. Zdroj: space.winsoft.cz

Během těchto mrazů, 6. 9. 2022, se opět předvádí Ingenuity, když během solu 550 provádí svůj 31. let na povrchu Marsu. Teplota během předchozího solu 549 klesla na −89,9 °C a přes den nevystoupila výše než na −21,5 °C. Teplota v tento den nakonec klesla až na −91 °C. Let byl dlouhý 97,7 metru a trval 55,6 s. S maximální dosaženou rychlostí 4,75 m/s se řadí mezi ty rychlejší lety.

Přistání v animaci na konci letu č. 31. Zdroj: space.winsoft.cz
Přistání v animaci na konci letu č. 31. Zdroj: space.winsoft.cz

Další lety Ingenuity na sebe nenechaly dlouho čekat. 17. září proběhl 32. let na povrchu Marsu. Doba letu byla prakticky shodná s předchozím, 55,3 sekundy. Výška letu i rychlost také (10 metrů a 4,75 m/s). Uletěná vzdálenost činila 94 metrů. 

Přistávací sekvence letu 32 v podání Ingenuity. Zdroj: space.winsoft.cz
Přistávací sekvence letu 32 v podání Ingenuity. Zdroj: space.winsoft.cz

A konečně 24. 9. proběhl 33. let. Doba letu byla pro změnu 55,2 sekundy a další parametry opět stejné, jen vzdálenost, kterou Ingenuity urazila, činila 111 m. Po skončení tohoto letu se nachází Ingenuity v pozici, která umožňuje její snímání z Perseverance, byť je dělí velká vzdálenost (v době snímání, sol 569, to bylo 672 m). 

26. 9. 2022, sol 569, záběr Ingenuity po letu číslo 33. Zdroj: space.winsoft.cz
26. 9. 2022, sol 569, záběr Ingenuity po letu číslo 33. Zdroj: space.winsoft.cz

A jak se ukázalo, Ingenuity se kousek látky přistávacího hardware zamotal do jedné z nožiček a odpadl až poté, co se po vystoupání do výšky vydala horizontálním směrem. Ovšem oficiální stanovisko, co to bylo za kousek tkaniny zatím nemáme a navíc při přistání po letu číslo 32 tam ještě nic neleželo.

Kousek tkaniny v počátečních fázích letu č. 33. Zdroj: space.winsoft.cz
Kousek tkaniny v počátečních fázích letu č. 33. Zdroj: space.winsoft.cz

Ingenuity už zvládla uletět vzdálenost 7 475 m a ve „vzduchu“ strávila celkem 58 minut a 42 sekund.

Perseverance na duně

Začátkem září zůstala Perseverance stát po dobu 7 dnů na duně. Už se zdálo, že se zde zasekla, ale pak se bez problémů přesunula dál směrem k oblasti Enchanted Lake, a tak šlo zřejmě jen o přestávku a průzkum okolí. 12. 9. (sol 555) opět předvedla, že dlouhé přesuny nejsou žádný problém, když ujela 220 m a byla už jen 25 metrů od cíle odběru dalších vzorků. Jednalo se také o jízdu do kopce, při které překonala dosud největší převýšení (12,6 m).

Rychlý přesun a další odběry vzorků

Během solu 562 (19. 9. 2022) došlo k pokusu o výbrus kamene, ale ten se pod tlakem rozpadl. Perseverance se tedy přesunula a mezitím byl na Zemi dopraven snímek pěkné hromádky suti, kterou vytvořila kola vozítka.

Sol 566 a hromádka suti po průjezdu Perseverance. Zdroj: space.winsoft.cz
Sol 566 a hromádka suti po průjezdu Perseverance. Zdroj: space.winsoft.cz

25. 9. (sol 568) byl proveden úspěšný výbrus kamene:

Sol 568, výbrus kamene, zdroj: space.winsoft.cz
Sol 568, výbrus kamene, zdroj: space.winsoft.cz

2. 10. 2022, během solu 575 následoval i odběr prvního z očekávaných dvou vzorků:

Sol 575, vzorek kamene z 2. 10. 2022. Zdroj: mars.nasa.gov
Sol 575, vzorek kamene z 2. 10. 2022. Zdroj: mars.nasa.gov

Začátkem října se tedy vozítko dostalo do další zajímavé lokality na úpatí delty. Provedlo první ze dvou odběrů vzorků a po polovině října se dozvíme, kde přesně dojde k odložení prvních vzorků připravených k odvozu na Zemi.

Přehledná mapka pohybu Perseverance a Ingenuity k solu 569 (26. 9. 2022) od Honzy Vacka. Zdroj: space.winsoft.cz
Přehledná mapka pohybu Perseverance a Ingenuity k solu 569 (26. 9. 2022) od Honzy Vacka. Zdroj: space.winsoft.cz

Zdroje informací:
https://mars.nasa.gov/mars2020/
https://mars.nasa.gov/technology/
http://www.unmannedspaceflight.com/
https://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020_NLF_0573_0717827212_362ECM_N0290000NCAM00501.jpg
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020-Three-Forks-3D.jpg
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/47566_PIA24923_FigA.png
https://www.flickr.com/photos/thomasappere/52165924868/
https://www.flickr.com/photos/nev-t/52174994236/
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=51364
https://mars.nasa.gov/mars2020-raw-images/pub/ods/surface/sol/00482/ids/edr/browse/ncam/NLF_0482_0709734873_194ECM_N0261004NCAM00347_10_195J01.png
https://mars.nasa.gov/mars2020-raw-images/pub/ods/surface/sol/00482/ids/edr/browse/shrlc/SIF_0482_0709737113_613EBY_N0261004SRLC02504_0000LMJ01.png
https://mars.nasa.gov/mars2020-raw-images/pub/ods/surface/sol/00482/ids/edr/browse/shrlc/SIF_0482_0709737113_613EBY_N0261004SRLC02504_0000LMJ01.png
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=51437
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020_ZL0_0503_0711592553_818EBY_N0261222ZCAM08524.jpg
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=51481
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=51482
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=51501
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020_FRF_0509_0712138413_506ECM_N0261222FHAZ00203.jpg
https://mars.nasa.gov/mars2020-raw-images/pub/ods/surface/sol/00516/ids/edr/browse/ncam/NRF_0516_0712761021_112ECM_N0261222NCAM00709_01_095J01.png
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020-teploty-545.jpg
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020_NLF_0548_0715569821_102ECM_N0265150NCAM00501.jpg
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/Let31-landing.gif
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020-Ingenuity-let32.gif
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020_ZR0_0569_0717457515_364EBY_N0290000ZCAM08591_0340LMJ01.jpg
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/ingenuity-start-33.gif
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020_ZR0_0566_0717189553_081EBY_N0290000ZCAM03447.jpg
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/images/M2020_SIF_0568_0717381130_226EBY_N0290000SRLC02501_0000LMJ01.jpg
https://mars.nasa.gov/mars2020-raw-images/pub/ods/surface/sol/00575/ids/edr/browse/ncam/NLF_0575_0717997335_774ECM_N0290000NCAM00709_01_095J01.png
https://space.winsoft.cz/public/images/Perseverance/maps/MR2020-trace-569.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilanV
MilanV
2 let před

Děkuji za další díl shrnutí, je skvělé mít informace takhle pohromadě. A chtěl bych se zeptat: ví se, jaký je teď úkol Ingenuity? Proč vlastně létá? Nebo teď má přestávku v úkolech jako takových a šlo jen o technické testy, jestli přežije tu šílenou zimu?

MilanV
MilanV
2 let před

Díky za odpověď a doufám taky. Na to, že to měl být technologický demonstrátor je to samozřejmě technologicky úžasné už teď, ale když vymyslí a uskuteční nějakou hmatatelnou pomoc výzkumu, bude to teprve bombastické.

pavelZ
pavelZ
2 let před

Děkuji za další skvělý díl seriálu.

Můžete mi říct, jaké teploty lze na Marsu očekávat v létě? Podle toho grafu se střední hodnota teplot během 135 solů snížila pouze o cca 13°C. Tzn. že v létě bude místo -90°C nějakých -70°C?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.