sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Známe výsledky experimentu BIOMEX

Po celých 50 let astrobiologických pokusů se debatuje o vlivu vesmírného prostředí na mikroorganismy, sinice, lišejníky nebo houby a spekuluje se o jejich možném využití. Různorodé mise s sebou do vesmíru nesou všelijaké experimenty s těmito organismy, které vystavují mikrogravitaci, ionizujícímu záření či simulovaným podmínkám Měsíce nebo Marsu. Jeden takovýto experiment Evropské vesmírné agentury ESA s názvem BIOMEX, nedávno prošel návratem z ISS a vyhodnocením. My si v dnešním článku tento experiment popíšeme, řekneme si, co se díky němu můžeme dozvědět a zrekapitulujeme si jeho výsledek.

Dehydrované buňky Chroococcidiopsis exponované v zařízení EXPOSE-R2 mimo ISS
Dehydrované buňky Chroococcidiopsis exponované v zařízení EXPOSE-R2 mimo ISS
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Experiment spočíval v umístění dehydrované extrémofilní sinice s názvem Chroococcidiopsis, tedy bakterie schopné přežít velmi drsné podmínky, na jeden a půl roku do zařízení EXPOSE-R2 vyvinutého ESA do vesmírného prostoru mimo ISS. Zajímavé je, že během tohoto experimentu byly simulované marsovské podmínky, a tak byly buňky této sinice vystaveny ekvivalentnímu atmosférickému složení, UV záření či napodobenině marsovského regolitu. Tato bakterie je zároveň litotrofní, což znamená, že se živí a získává energii z anorganických substancí, jako je uhlík. Během experimentu byly porovnány tyto sinice, exponované na nízké oběžné dráze, s referenčními vzorky tohoto kmene, udržovanými na Zemi. Cílem bylo zjistit, zda zkoumaná sinice přežije, jaký vliv na ni může mít vesmírné prostředí a jestli kvůli chybným opravám poškozeného DNA, v důsledku vesmírného záření, nedochází k nějakým mutacím. Pojďme se ale konečně přesunout k výsledkům experimentu.

Popis experimentu BIOMEX
Popis experimentu BIOMEX
Zdroj: https://media.springernature.com/

Vysušené buňky byly po návratu na Zemi rehydratovány a porovnány s třemi nezávislými skupinami referenčních vzorků, udržovaných na Zemi a bylo zjištěno, že vzorky genomů této sinice, exponované mimo ISS v zařízení EXPOSE-R2, nevykazují žádné známky zvýšených či jiných hodnot než referenční vzorky. Jakékoliv diverzity a variace prvků, které byly objeveny ve vzorku z vesmíru, byly identifikovány vždy alespoň u jednoho z referenčních vzorků ze Země. Výsledky ukazují, že neproběhly žádné chybné opravy DNA a tudíž žádné mutace. Dokonce bakterie tolerovala pro některé mikroorganismy agresivní chloristany, tedy soli, které se na Marsu hojně vyskytují. Tyto extrémofilní bakterie, odolné proti vysoušení, jsou ideální pro potencionální využití mimo Zemi v kombinaci s klasickým systémem podpory života, jako biologická forma podpory života. Odolné bakterie, jako jsou sinice Chroococcidiopsis, by mohly využívat dostupné zdroje k přeměně atmosférického oxidu uhličitého na sacharidy a následně produkovat kyslík.

Z tohoto experimentu tedy vyplývá, že některé pozemské mikroorganismy jsou schopny přežít opravdu ty nejextrémnější podmínky v podobě vesmírného prostředí. V budoucnu by se možná daly nejrůznějšími způsoby využívat při vzdálených pilotovaných kosmických misích.

Zdroje informací:
https://www.nature.com/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/…/Expose-R2_in_space
https://www.nasa.gov/sites/default/files/…/01_expose-r2.png?itok=SiL889Cp
https://media.springernature.com/…/41598_2022_12631_Fig1_HTML.png?as=web

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
2 let před

Chápu-li to správně, tak bakterie byla po celou dobu pobytu ve vesmíru v usušeném stavu. Já to tedy chápu tak, že se nijak nereprodukovala jen v tomto stavu přežila stejně, jako když si v obchodě koupíte sušené droždí nebo některé druhy postřiků rostlin. Nicméně v tomto stavu také nebude nijak užitečná, tj. nebude se ničím živit, nic produkovat. Pro mě (jako laika) je zde tedy otázka, zda je tedy výsledek tohoto experimentu skutečně přenositelný tak, jak uvádí článek, tj. zda jej lze interpretovat tak, že bakterie přežije pobyt na Marsu. Není tu náhodou někdo, kdo se v tomto vyzná?

Michal Václavík
2 let před

„experiemnt … nedávno prošel návratem z ISS“. To nedávno je už poměrně dávno a to 18. června 2016, kdy byl dopraven na Zemi v Sojuzu TMA-19M Timem Peakem. Sňat z povrchu ISS však byl již 3. února 2016. Sinice Chroococcidiopsis nebyla jedinou, která byla součástí experimentu. V tomto kmeni v rámci experimentu BIOMEX hráli hlavní roli Nostoc a Gloeocapsa. A BIOMEX nebyl pouze o sinicích a jeho součástí bylo více než 20 dalších organismů. Pro zajímavost. Podmínky marsovského regolitu byly simulovány pro dvě významná vývojová období rudé planety. Mladší Mars simulovala kombinace oxidu železitého, montmorillonitu, kaolinitu, chamositu, sideritu, gabra, hydromagnezitu, křemene a dunitu. Pozdější pak hematit, sádrovec, goethit, gabro, křemen a dunit.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  Adam Zachariáš

A to je také jedna z věcí, na kterou jsem poukazoval. Je to jenom zlomeček výsledků experimentu BIOMEX. Jeden z téměř dvoustovky vědeckých článků publikovaných s přímou návazností na BIOMEX. Takže vyvstává další otázka, proč byl vybrán zrovna tento a ne jiný. A třeba i jiný věnovaný taktéž dopadům expozičního experimentu na Chroococcidiopsis 🙂 (první vyšly již v roce 2017).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.