sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Huginn: Mise Andrease Mogensena

Dánský astronaut Andreas Mogensen se chystá na svůj návrat na palubu Mezinárodní kosmické stanice, ale tentokrát už to bude plnohodnotný půlroční pobyt. Zhruba rok před plánovaným startem v polovině roku 2023 bylo vybráno jméno jeho mise – Huginn. Jméno, které si nakonec zvolil sám astronaut, pochází z norské mytologie – boha Ódina doprovázeli dva havrani Huginn a Munnin. Ti mají symbolizovat lidskou mysl – Huginn myšlenky a Muninn paměť a vzpomínky. Oba ptáci nebyli podle mytologie jen vyzvědači a nosiči zpráv pro nejvyššího boha, ale také sloužili jako jeho důvěrníci a rádcové, jelikož mluvili lidskou řečí. Za úsvitu je Ódin vyslal, aby létali nad celým Midgardem, kde měli sbírat světové znalosti a večer pak sdělovali své poznatky. Paralely mezi dávnými bájemi a pilotovanou kosmonautikou jsou zřetelné – Při svém pobytu na ISS bude Andreas provádět mnoho špičkových vědeckých experimentů a jejich výsledky pomohou zlepšit život lidem na Zemi.

Andreas Mogensen
Andreas Mogensen
Zdroj: https://www.esa.int/

Jak říká sám Mogensen: „Astronauti jsou průzkumníci, kteří se vydávají do kosmického prostoru, aby tam sbírali informace a rozšiřovali znalosti světa – stejně jako Huginn, který byl každý den vyslán, aby oblétal svět a přinášel Ódinovi informace. Jsem velmi potěšen jménem Huginn, jelikož je pro mou budoucí misi na ISS velmi symbolické. Logo, které ESA navrhla na základě tohoto jména, je jedinečné a krásné.“ Samotné logo, které vytvořila grafička ESA Karen Lochtenberg, využívá červenou a bílou, což jsou barvy Dánska, které doplňuje výrazná modrá barva, která je zase typická pro agenturu ESA.

Podobně jako v případě předešlých log, i tohle ukrývá mnoho více či méně skrytých symbolů. Huginn mířící vpravo letí vstříc budoucnosti a plachtí nad horizontem vycházející Země, ale může to být i Měsíc či Mars. Huginnovo křídlo má na sobě stín ve tvaru Andreasovy domoviny – Dánska. Bílá barva znázorňující obrys křídla má podle autorky představovat cestu na ISS z Andreasova místa narození – Kodaně. Dva proužky na havranových zádech symbolizují jednak výrazné fotovoltaické panely stanice, ale také ukazují, že jde o Andreasovu druhou výpravu na stanici. Šest hvězd, které zdobí nebe, vytváří souhvězdí, které připomíná symbol používaný Vikingy pro šťastnou cestu.

Andreas Mogensen během výcviku.
Andreas Mogensen během výcviku.
Zdroj: https://www.esa.int/

Andreas Mogensen je nominován do letové posádky lodi Crew Dragon na misi Crew-7, ovšem kromě toho také působí jakožto pilot v záložní posádce pro předcházející misi Crew-6. Na oběžné dráze zatím strávil pouze deset dní, když v roce 2015 letěl v rámci mise iriss na ISS.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24408735-1-eng-GB/SpaceX_Crew-7_Huginn_mission_patch_2023.jpg
https://www.esa.int/…/24011701-1-eng-GB/Andreas_Mogensen_portrait.jpg
https://www.esa.int/…/ESA_astronaut_Andreas_Mogensen_training_for_spacewalks.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel Zvoník
Editor
2 let před

Po delší době se mi zase líbí evropské logo. Díky za článek!

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Karel Zvoník

Rádo se stalo. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.