sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Huginn: Mise Andrease Mogensena

Dánský astronaut Andreas Mogensen se chystá na svůj návrat na palubu Mezinárodní kosmické stanice, ale tentokrát už to bude plnohodnotný půlroční pobyt. Zhruba rok před plánovaným startem v polovině roku 2023 bylo vybráno jméno jeho mise – Huginn. Jméno, které si nakonec zvolil sám astronaut, pochází z norské mytologie – boha Ódina doprovázeli dva havrani Huginn a Munnin. Ti mají symbolizovat lidskou mysl – Huginn myšlenky a Muninn paměť a vzpomínky. Oba ptáci nebyli podle mytologie jen vyzvědači a nosiči zpráv pro nejvyššího boha, ale také sloužili jako jeho důvěrníci a rádcové, jelikož mluvili lidskou řečí. Za úsvitu je Ódin vyslal, aby létali nad celým Midgardem, kde měli sbírat světové znalosti a večer pak sdělovali své poznatky. Paralely mezi dávnými bájemi a pilotovanou kosmonautikou jsou zřetelné – Při svém pobytu na ISS bude Andreas provádět mnoho špičkových vědeckých experimentů a jejich výsledky pomohou zlepšit život lidem na Zemi.

Andreas Mogensen
Andreas Mogensen
Zdroj: https://www.esa.int/

Jak říká sám Mogensen: „Astronauti jsou průzkumníci, kteří se vydávají do kosmického prostoru, aby tam sbírali informace a rozšiřovali znalosti světa – stejně jako Huginn, který byl každý den vyslán, aby oblétal svět a přinášel Ódinovi informace. Jsem velmi potěšen jménem Huginn, jelikož je pro mou budoucí misi na ISS velmi symbolické. Logo, které ESA navrhla na základě tohoto jména, je jedinečné a krásné.“ Samotné logo, které vytvořila grafička ESA Karen Lochtenberg, využívá červenou a bílou, což jsou barvy Dánska, které doplňuje výrazná modrá barva, která je zase typická pro agenturu ESA.

Podobně jako v případě předešlých log, i tohle ukrývá mnoho více či méně skrytých symbolů. Huginn mířící vpravo letí vstříc budoucnosti a plachtí nad horizontem vycházející Země, ale může to být i Měsíc či Mars. Huginnovo křídlo má na sobě stín ve tvaru Andreasovy domoviny – Dánska. Bílá barva znázorňující obrys křídla má podle autorky představovat cestu na ISS z Andreasova místa narození – Kodaně. Dva proužky na havranových zádech symbolizují jednak výrazné fotovoltaické panely stanice, ale také ukazují, že jde o Andreasovu druhou výpravu na stanici. Šest hvězd, které zdobí nebe, vytváří souhvězdí, které připomíná symbol používaný Vikingy pro šťastnou cestu.

Andreas Mogensen během výcviku.
Andreas Mogensen během výcviku.
Zdroj: https://www.esa.int/

Andreas Mogensen je nominován do letové posádky lodi Crew Dragon na misi Crew-7, ovšem kromě toho také působí jakožto pilot v záložní posádce pro předcházející misi Crew-6. Na oběžné dráze zatím strávil pouze deset dní, když v roce 2015 letěl v rámci mise iriss na ISS.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24408735-1-eng-GB/SpaceX_Crew-7_Huginn_mission_patch_2023.jpg
https://www.esa.int/…/24011701-1-eng-GB/Andreas_Mogensen_portrait.jpg
https://www.esa.int/…/ESA_astronaut_Andreas_Mogensen_training_for_spacewalks.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel Zvoník
Editor
2 let před

Po delší době se mi zase líbí evropské logo. Díky za článek!

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Karel Zvoník

Rádo se stalo. 😉

https://kosmonautix.cz/2022/08/22/huginn-mise-andrease-mogensena/