sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Start první korejské lunární sondy

Vůbec první korejská sonda určená k průzkumu měsíce, navržená a postavená Jihokorejskou vesmírnou agenturou KARI ve spolupráci s agenturou NASA. Takto by se dala velmi stručně popsat sonda Danuri, která má za úkol, jak již bylo zmíněno, zkoumat Měsíc. Sonda Danuri nese hned několik vědeckých přístrojů. Jedním z nich je přístroj Lunar Terrain Imager (LUTI). Jak jste si pravděpodobně odvodili z názvu, tak tento přístroj má za úkol pořizovat snímky měsíčního povrchu. Pravděpodobně bude fotit lokality, vytipované k přistání pro druhou fázi průzkumné mise Měsíce, která by měla odstartovat v roce 2030. Dalším přístrojem je například Wide-Angle Polarimetric Camera (PolCam). Jde o širokoúhlou polarimetrickou kameru, která bude získávat snímky celého měsíčního povrchu kromě polárních oblastí. Dále sonda nese magnetometr, kameru ShadowCam od NASA, komunikační systém DTNPL a spektrometr zaměřený na gama záření. Hmotnost sondy Danuri je 678 kilogramů a bude obíhat na oběžné dráze Měsíce s výškou 100 × 300 kilometrů a sklonem 90°.

První stupeň Falconu 9 zvolený pro tuto misi má označení B1052 a jedná se o první stupeň, který letěl na misích Arabsat 6A a STP-2 jako boční stupeň Falconu Heavy. Po misích Falconu Heavy musel tento stupeň čekat dva a půl roku, než byl upraven tak, aby mohl letět jako první stupeň Falconu 9. Jeho třetí let tak nastal až 1. února 2022 na misi CSG-2. Dále absolvoval další dvě mise s družicemi Starlink a nyní ho čeká start se sondou Danuri.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa SLC-40, Mys Canaveral, Florida
  • Čas startu: 5. srpna 01:08 SELČ
  • Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň B1052)
  • Náklad: Sonda Danuri
  • Hmotnost nákladu: Hmotnost sondy je 678 kilogramů
  • Oběžná dráha: Vysoce eliptická dráha k bodu L-1 soustavy Slunce-Země
  • První stupeň: První stupeň přistane na mořské plošině JRTI která bude čekat 640 kilometrů od místa startu

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 00:50 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://space.skyrocket.de/
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/07/20220730kplo.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Pokud se nepletu, tak CAPSTONE je první sondou na Ballistic Lunar Transfer. A Danuri to zopakuje. Je to náhoda, že se to sešlo takto krátce a bezprostředně po sobě?

Dan
Dan
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Japonci mají tyto zkušenosti díky sondě Hiten, letěly takto i GRAILy a myslím, že to není vše.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Dan

Tak to jsem se zřejmě zmýlil.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Nemýlil jste se. Je to řízeno přes
JPL Horizons system
https://ssd.jpl.nasa.gov/horizons/news.html
Sleduje to Advanced Space, který řídí CAPSTONE.
https://twitter.com/AdvancedSpace/status/1555340475887890432

Vylepšují systém jak jsem pochopil a je to složité:
https://ssd.jpl.nasa.gov/horizons/manual.html

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Teď si ctu knihu od Kováře Druzicová navigace. Všechny navigacni systémy počítají s vlivem Slunce Měsíce. Je to zajímavé poctení. Každý system používá jiný souradnicovy systém geoidu. A my máme JTSK….To je slušně nepořádek….

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Doplnit bych dění po skončení českého přenosu podle originálního. Druhý zážeh horního stupně nastal v T+34, o minutu později došlo k definitivnímu vypnutí (asi 250 km od Země). Oddělení sondy přišlo v T+40 (asi 700 km od Země).

MichalTupy
MichalTupy
2 let před

Dneska to pristani bylo asi i trosku se stestim.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.