sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Start první korejské lunární sondy

Vůbec první korejská sonda určená k průzkumu měsíce, navržená a postavená Jihokorejskou vesmírnou agenturou KARI ve spolupráci s agenturou NASA. Takto by se dala velmi stručně popsat sonda Danuri, která má za úkol, jak již bylo zmíněno, zkoumat Měsíc. Sonda Danuri nese hned několik vědeckých přístrojů. Jedním z nich je přístroj Lunar Terrain Imager (LUTI). Jak jste si pravděpodobně odvodili z názvu, tak tento přístroj má za úkol pořizovat snímky měsíčního povrchu. Pravděpodobně bude fotit lokality, vytipované k přistání pro druhou fázi průzkumné mise Měsíce, která by měla odstartovat v roce 2030. Dalším přístrojem je například Wide-Angle Polarimetric Camera (PolCam). Jde o širokoúhlou polarimetrickou kameru, která bude získávat snímky celého měsíčního povrchu kromě polárních oblastí. Dále sonda nese magnetometr, kameru ShadowCam od NASA, komunikační systém DTNPL a spektrometr zaměřený na gama záření. Hmotnost sondy Danuri je 678 kilogramů a bude obíhat na oběžné dráze Měsíce s výškou 100 × 300 kilometrů a sklonem 90°.

První stupeň Falconu 9 zvolený pro tuto misi má označení B1052 a jedná se o první stupeň, který letěl na misích Arabsat 6A a STP-2 jako boční stupeň Falconu Heavy. Po misích Falconu Heavy musel tento stupeň čekat dva a půl roku, než byl upraven tak, aby mohl letět jako první stupeň Falconu 9. Jeho třetí let tak nastal až 1. února 2022 na misi CSG-2. Dále absolvoval další dvě mise s družicemi Starlink a nyní ho čeká start se sondou Danuri.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa SLC-40, Mys Canaveral, Florida
  • Čas startu: 5. srpna 01:08 SELČ
  • Raketa: Falcon 9 Block 5 (první stupeň B1052)
  • Náklad: Sonda Danuri
  • Hmotnost nákladu: Hmotnost sondy je 678 kilogramů
  • Oběžná dráha: Vysoce eliptická dráha k bodu L-1 soustavy Slunce-Země
  • První stupeň: První stupeň přistane na mořské plošině JRTI která bude čekat 640 kilometrů od místa startu

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 00:50 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://space.skyrocket.de/
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/07/20220730kplo.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Pokud se nepletu, tak CAPSTONE je první sondou na Ballistic Lunar Transfer. A Danuri to zopakuje. Je to náhoda, že se to sešlo takto krátce a bezprostředně po sobě?

Dan
Dan
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Japonci mají tyto zkušenosti díky sondě Hiten, letěly takto i GRAILy a myslím, že to není vše.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  Dan

Tak to jsem se zřejmě zmýlil.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Nemýlil jste se. Je to řízeno přes
JPL Horizons system
https://ssd.jpl.nasa.gov/horizons/news.html
Sleduje to Advanced Space, který řídí CAPSTONE.
https://twitter.com/AdvancedSpace/status/1555340475887890432

Vylepšují systém jak jsem pochopil a je to složité:
https://ssd.jpl.nasa.gov/horizons/manual.html

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Teď si ctu knihu od Kováře Druzicová navigace. Všechny navigacni systémy počítají s vlivem Slunce Měsíce. Je to zajímavé poctení. Každý system používá jiný souradnicovy systém geoidu. A my máme JTSK….To je slušně nepořádek….

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Doplnit bych dění po skončení českého přenosu podle originálního. Druhý zážeh horního stupně nastal v T+34, o minutu později došlo k definitivnímu vypnutí (asi 250 km od Země). Oddělení sondy přišlo v T+40 (asi 700 km od Země).

MichalTupy
MichalTupy
2 let před

Dneska to pristani bylo asi i trosku se stestim.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.