sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Progress MS-20 míří k ISS

Progress je ruská nepilotovaná kosmická loď, která byla vyvinuta pro to, aby zásobovala sovětské stanice Saljut a později i stanici Mir. Od roku 2000 jsou lodě Progress pravidelnými návštěvníky i Mezinárodní kosmické stanice ISS. Svým vzhledem se velice podobá ruské pilotované lodi Sojuz, ovšem v mnoha ohledech se zároveň liší. Těmi největšími rozdíly jsou například to, že v Progressech se nenachází žádná sedadla pro posádku, tudíž je tu více místa na náklad. Dalším velkým rozdílem je i to, že loď Progress se na rozdíl od Sojuzů nemá vrátit zpět na Zemi. Při sestupu totiž shoří v její atmosféře a s ním i nepotřebný materiál a odpad ze stanice. Aby ale mohl Progress přivézt na stanici náklad a poté od ní i odletět a shořet, tak musí nejprve odstartovat ze Země. Jeden takový start rakety Sojuz 2.1a s lodí Progress z kazašského kosmodromu Bajkonur z rampy 31/6 nás čeká již zítra 3. 6. 2022 v 11:32 našeho času. Poté, co loď odstartuje, bude následovat stíhání a následné připojení k ISS. To by mohlo přijít už cca 3 a půl hodiny po startu, protože je možné využít takzvaný superrychlý letový profil. Loď Progress bude ve svých útrobách ukrývat cca 2500 kg nákladu a bude se jednat, jako obvykle, o potraviny, zásoby pitné vody, hygienické potřeby, oblečení, palivo, až po věci potřebné většinou k ruským experimentům.

Závěrečný přehled
Datum startu: 3. 6. 2022 v 11:32 našeho času
Místo startu: 31/6, kosmodrom Bajkonur, Kazachstán
Raketa: Sojuz 2. 1a
Náklad: Progress MS-20
Hmotnost nákladu: 2500 kg (v útrobách Progressu)
Finální oběžná dráha: 418 × 422 km se sklonem 51,65° vůči rovníku (Po připojení k ISS k modulu Zvezda)

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 11:15 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Náš přenos z připojení k ISS spustíme zhruba ve 14:35 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

 

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://phototass2.cdnvideo.ru/width/1020_b9261fa1/tass/m2/en/uploads/i/20220215/1347991.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vreckam
vreckam
2 let před

zasoby jsou spolecne pro ruskou i nasa cast, nebo se progressem zasobuji jen rusci astronauti?

Radim Pretsch
Radim Pretsch
2 let před
Odpověď  vreckam

Primárně si každá strana vozí své věci na svých lodích. Pokud je potřeba využít kapacitu partnera (zejména rusácké možnosti vozit náklad dolů jsou velmi omezené), pak se to řeší bartrem. Vy nám vezmete tohle a my vám zase támhle to.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  vreckam

Progress MS-20 má na palubě i zásoby pro USOS.

Rudolf
Rudolf
2 let před

Zdravím Vás,velice se mě líbí téma kosmonautiky a docela pravidelně sleduji starty raket a všechno dění okolo vesmíru.
Ale hlodá mě jeden dotaz na který se mě zeptala má příbuzná,která starty sleduje se mnou a já na něj nemám odpověď.
Když se naloží nákladní loď odpadem a dalším nepoužitelným materiálem,tak se nechává shořet v atmosféře,ale proč neshoří,když letí k ISS.
Je to tím,že do atmosféry letí daleko větší rychlostí,než když se letí k ISS.Sleduji při startech telemetrii a cca ve 200 km je rychlost něco okolo 10 000 km/hod a pak se zvyšuje na kosmickou rychlost 27 000,-Km/hod,ale většinou už nenabírá výšku,ale právě se jen snaží zrychlit a pak postupně manévruje v hodinách až dnech k ISS.
Děkuji za vysvětlení pokud mě odpovíte.

Ivo
Ivo
2 let před
Odpověď  Rudolf

Odpověď je velice jednoduchá, směrem nahoru se startuje za začátku skoro kolmo a až pak se zatáčí a zrychluje, abyste se dostal nad atmosféru, které vás brzdí. Naopak pokud chci dolů poslat nějakou loď, tak stačí zpomalit v řádu desítek metrů za sekundu a nejnižší část dráhy se posune do atmosféry, která už udělá zbytek práce za nás. Zbrzdí těleso tak, že začne padat strměji a jakmile se touto vysokou rychlostí dostane do hustších vrstev atmosféry tak shoří za předpokladu, že nemá tepelný štít což právě třeba Progresy nemají, protože nejsou určeny k návratu na Zemi. Omlouvám se, že je to takto hodně laicky popsáno, ale snad to postačí k pochopení

Rudolf
Rudolf
2 let před
Odpověď  Ivo

Moc díky za odpověd.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.