sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nová mapa Marsu od MRO

Vědci již brzy dostanou nový pohled na Mars, který jim poskytne vícebarevná mapa planety s rozlišením 5,6 gigapixelu pokrývající 86 % povrchu Marsu. Tato mapa odhalí rozložení desítek klíčových minerálů. Z těchto údajů mohou vědci třeba lépe porozumět obdobím, kdy na Marsu byla voda. Získají také lepší představu o tom, které oblasti si zaslouží vyšší prioritu pro podrobnější průzkum. První části této mapy zveřejnila NASA v rámci svého systému Planetary Data System. V průběhu dalších šesti měsíců budou uvolněny další, až nakonec bude zkompletován nejpodrobnější průzkum povrchu Marsu v celé dosavadní historii.

Sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) mapuje minerály na Marsu už 16 let pomocí svého přístroje CRISM (Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars). Použití detektorů, které jsou citlivé na viditelné a infračervené vlnové délky, umožnilo vědeckému týmu už dříve vytvořit mapy rozložení minerálů ve vysokém rozlišení. Tyto mapy zachycují informace o tom, jak se formovala kůra Marsu a kde ji ovlivňovala voda. Pro vědce byly tyto mapy klíčové k lepšímu pochopení toho, jak jezera, řeky a podzemní vody měnily před miliardami let podobu Marsu. NASA využila data z přístroje CRISM také k mapování za účelem výběru přistávacích oblastí různých sond. Díky těmto informacím se mohli experti rozhodnout, že rover Perseverance přistane v kráteru Jezero, kde prozkoumá dávnou říční deltu.

Téměř globální mapa Marsu vytvořená přístrojem CRISM. Žlutě ohraničena je oblast Nili Fossae, jejíž podrobnější snímky jsou použity v šesti obrázcích náhledového snímku tohoto článku.
Téměř globální mapa Marsu vytvořená přístrojem CRISM. Žlutě ohraničena je oblast Nili Fossae, jejíž podrobnější snímky jsou použity v šesti obrázcích náhledového snímku tohoto článku.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

První část nové mapy obsahuje 51 000 snímků. Každý z nich vypadá jako pruh, který pokrývá obdélník široký 10 kilometrů,ale dlouhý 540 kilometrů. Tyto oblasti byly nasnímány, když MRO přelétávala přímo nad nimi. Rozlišení je nižší než mapy z CRISM vytvořené pro cílené pozorování, protože data byla pořízena v době, kdy přístroj hleděl přímo dolů. Jde tedy o jinou snímkovací strategii, která byla navržena, aby pokryla většinu povrchu planety.

Schéma přístroje CRISM (Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars)
Schéma přístroje CRISM (Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer for Mars)
Zdroj: https://www.nasa.gov/

K získání těchto údajů využil CRISM dva spektrometry. Jeden z nich byl navržen tak, aby mohl zachytit i nejdelší vlnové délky odraženého slunečního infračerveného záření, k čemuž mu pomáhaly tři kryochladiče. Ty se používaly postupně, ale poslední z nich přestal v roce 2017 fungovat. To omezilo možnosti přístroje, který tak mohl sledovat pouze vlnové délky viditelného světla. Jedná se tedy o poslední mapu, která pokrývá původní kompletní spektrum přístroje. Samotný přístroj je nyní v tzv. standby režimu. Možná se ještě občas použije v dalších měsících ke sběru dat, než bude definitivně ukončen jeho provoz.

Během jednoho roku pak bude zveřejněna ještě jedna mapa, která bude tentokrát zaměřena na vlnové délky viditelného světla se speciálním důrazem na minerály obsahující železo. Tato mapa bude mít dvojnásobné prostorové rozlišení oproti poslední mapě. „Výzkum prováděný přístrojem CRISM byl jedním z nejtřpytivějších diamantů v misi sondy MRO,“ říká Richard Zurek, vědec z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii zapojený do mise a dodává: „Analýzy založené na těchto závěrečných mapách poskytnou nové pohledy na historii Marsu pro mnoho dalších let.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…nili-fossae-as-seen-by-mros-crism-1041.jpg
https://www.nasa.gov/…/2-pia25363-one-of-crisms-final-maps-1041.jpg
https://www.nasa.gov/images/content/122761main_crism-516-400.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
2 let před

Jsou to promakane družice. SpaceX to prověří.

Jiří Hošek
2 let před
Odpovědět  PetrV

MRO je jedna družice. SpaceX to možná jednou prověří (už šest let říkají, že možná za 8 – 9 let), ale Perseverance už to prověřuje. 🙂

PetrV
PetrV
2 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Zatím je to takové šimrání marsu po zádech. 10 let budou vzorky z pers. Ležet na Marsu.snad se doziji jejich přistání na Zemi.

Jiří Hošek
2 let před
Odpovědět  PetrV

Psal jsem o současném průzkumu delty.

https://kosmonautix.cz/2022/06/26/nova-mapa-marsu-od-mro/