sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy neletového exempláře teleskopu Plato

Zkušební verze modulu s užitečným nákladem evropské mise Plato, která má detekovat exoplanety, podstoupila prodloužený pobyt v největší evropské vakuové komoře, aby mohli inženýři vyhodnotit jeho výdrž vůči kosmickým podmínkám. Věda je široce rozkročená a proto používá různé nástroje. Někdy je zapotřebí jeden velký snímač, jindy velké množství malých. Mise Plato (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) má za úkol detekovat exoplanety o velikosti Země a využije k tomu pole 26 kamer. To  umožní prodloužená pozorování konkrétních hvězd. Kombinace kamer zachytí droboučké variace jasu hvězd způsobené přechodem exoplanety přes jejich kotouček, což odstíní část světla.

Schéma jednoho teleskopu mise PLATO.
Schéma jednoho teleskopu mise PLATO.
Zdroj: http://sci.esa.int

Aby však tato mise mohla fungovat podle plánu, musí její optická lavice, která drží kamery na svých místech, udržet svůj tvar a rozměry. To není snadný úkol, protože lavice se nesmí pohnout, zmenšit i zdeformovat ani v podmínkách, které na sondu čekají v místě jejího fungování – 1,5 milionu kilometrů od Země v libračním centru L2 soustavy Slunce-Země. Právě proto vznikl prvotní strukturální a termální model optické lavice teleskopu PLATO, který byl postaven konkrétně pro zkoušky napodobující kosmické podmínky. Tyto testy obnáší opakované teplotní cykly, aby bylo možné vyhodnotit, jak optická lavice reaguje na změny teploty v kosmickém prostoru. V rámci testů se ověřuje také teplotní rovnováha – měří se provozní teplota, které je za těchto podmínek dosaženo.

Zkoušky proběhly v komoře Large Space Simulator (LSS), jejíž rozměry nemají v Evropě konkurenci. Našli bychom ji ve středisku ESTEC u nizozemského Noordwijku. Na výšku měří 15 metrů a na šířku 10 a sama ESA tvrdí, že je tak prostorná, že by se do ní vešel i známý londýnský double-decker. Jakmile jsou horní a boční přístupové průlezy uzavřeny a utěsněny, začnou výkonné pumpy odčerpávat vnitřní atmosféru. Vznikne tak téměř vakuum – prostředí je miliardkrát řidší než atmosféra na hladině moře. Tuto úroveň je možné v komoře udržet po dobu několika týdnů, kdy probíhají zkoušky. Během nich může skrz stěny komory proudit kapalný dusík, který vytváří chlad kosmického stínu.

Zkoušky modulu užitečného zařízení pro misi Plato.
Zkoušky modulu užitečného zařízení pro misi Plato.
Zdroj: https://www.esa.int/

Testy zkušebního exempláře v LSS začaly na konci března a byly úspěšně dokončeny ve třetím květnovém týdnu. Tomuto kolu zkoušek předcházely environmentální testy návrhu kamer, které probíhaly jak ve středisku ESTEC, tak i ve SRON, což je zkratka Nizozemského institutu pro kosmický výzkum. Až přijde řada na termálně-vakuové zkoušky letové varianty Plato, bude tato kampaň rozdělena mezi SRON v Groningenu, IAS v Paříži a INTA v Madridu. Očekává se, že by testy mohly začít letos na podzim a budou probíhat do roku 2024, aby byl hardware připraven na start Plato v roce 2026.

Evropská kosmická agentura se výzkumu exoplanet věnuje dlouhodobě a tento trend bude pokračovat.
Evropská kosmická agentura se výzkumu exoplanet věnuje dlouhodobě a tento trend bude pokračovat.
Zdroj: https://www.esa.int/
Překlad: Dušan Majer

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Plato_s_cave_vacuum_test_for_exoplanet_detection.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/3e/PLATO_camera_orig.jpeg
https://www.esa.int/…/23892982-1-eng-GB/Plato_payload_module.jpg
https://www.esa.int/…/ESA_s_new_and_future_exoplanet_missions.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.