sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Příprava na lunární navigační systém

Testovací verze jedinečného přijímače signálů navigačních družic byl doručen k integraci do sondy Lunar Pathfinder. Přijímač navigačních signálů NaviMoon je navržen tak, aby mohl provést doposud od země nejvzdálenější korekci navigačního signálu. Bude přitom pracovat se signály, které jsou milionkrát slabší než ty, které přijímají třeba naše chytré mobilní telefony. „Tento inženýrský model přijímače NaviMoon představuje první kus hardwaru, který vznikl v rámci iniciativy Moonlight od agentury ESA. Ta cílí na vývoj specializovaných komunikačních a navigačních služeb pro Měsíc,“ vysvětluje Javier Ventura-Traveset, šéf navigačního vědeckého oddělení agentury ESA, pod které spadají všechny činnosti ESA spojené s lunární navigací a dodává: „Poletí na sondě Lunar Pathfinder, která bude kroužit kolem Měsíce. Zde provede zatím nejvzdálenější korekci navigační pozice – bude to na vzdálenost více než 400 000 kilometrů s přesností na méně než 100 metrů. To představuje mimořádnou inženýrskou výzvu, protože na takové vzdálenosti už budou slabé signály družic GPS a Galileo jen stěží odlišitelné od šumu na pozadí. Tato demonstrace bude znamenat skutečnou změnu paradigmatu pro navigaci na oběžné dráze Měsíce.

Pracovníci firmy SSTL u přijímače NaviMoon.
Pracovníci firmy SSTL u přijímače NaviMoon.
Zdroj: https://www.esa.int/

Sondu Lunar Pathfinder o velikosti pračky staví jakožto komerční misi britská společnost SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd). ESA financuje vědecké přístroje, které poletí na její palubě včetně 1,4 kg těžkého přijímače NaviMoon. Ten bude usazen v těsné blízkosti hlavního vysílače sondy v pásmu X, který zajistí komunikaci Lunar Pathfinderu se Zemí.  „Přijetí skutečného hardwaru pro misi je vždy úžasné,“ uznává Lily Forward, systémová inženýrka firmy SSTL a dodává: „Tento inženýrský model přijímače bude integrován na naši testovací platformu FlatSat Test Bed, na které se ověří, zda všechny systémy správně komunikují a navzájem spolupracují, ještě než k nám později v tomto roce dorazí letový model přijímače a antény.

Přijímač NaviMoon připojený během testů k nízkošumovému zesilovači.
Přijímač NaviMoon připojený během testů k nízkošumovému zesilovači.
Zdroj: https://www.esa.int/

Půjde o první misi vytvořenou čistě firmou SSTL, která zamíří mimo Zemi. „Sonda Lunar Pathfinder, která položí základy pro četné vědecké mise, jež budou následovat, je retranslační družicí určenou k obsluze zařízení na přivrácené i odvrácené straně Měsíce. Sonda bude obíhat po eliptické „zmrzlé“ dráze kolem Měsíce, abychom zajistili dlouhodobé pokrytí okolí jižního pólu, kam se zaměřuje budoucí výzkum. V pravidelných intervalech pak budeme sondu orientovat směrem k Zemi, abychom otestovali přijímač NaviMoon,“ doplnila Forward.

Laserem se již dlouhodobě měří proces pomalého vzdalování Měsíce od Země.
Laserem se již dlouhodobě měří proces pomalého vzdalování Měsíce od Země.
Zdroj: https://www.esa.int/

Korekce pozice od přijímače budou porovnávány s běžně používanými radiovými měřeními, což obstará palubní vysílač v pásmu X. Bude se ale testovat i měření pomocí laseru, k čemuž posouží koutový odražeč dodaný NASA a vyvinutý firmou KBR. „Bude to poprvé, kdy se tyto tři techniky měření vzdálenosti použijí společně v hlubším vesmíru,“ vysvětluje Pietro Giordano, navigační inženýr v ESA a dodává: „Laserové měření vzdálenosti Měsíce má dlouhou historii sahající až k misím Apollo. Koutové odražeče, které použijeme, jsou zase evolucí těch ze sondy LRO. Kombinace všech technik pro měření vzdálenosti dále zlepší naše odhady parametrů dráhy až za úroveň, čeho by byla schopna pouze rádiová metoda. V zásadě to znamená, že by se budoucí lunární mise mohly autonomně navigovat – nepotřebovaly by k tomu řídící středisko, protože by využívaly signál navigačních družic.

Lunar Pathfinder by měl komunikovat se Zemí a dále poskytovat služby dalším misím u Měsíce, či na jeho povrchu.
Lunar Pathfinder by měl komunikovat se Zemí a dále poskytovat služby dalším misím u Měsíce, či na jeho povrchu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Satelitní signály, které používáme tady na Zemi bývají už teď velmi slabé. ESA je ve svém článku přirovnává ke světlometům automobilu, které svítí na celou Evropu. Než však tyto signály dorazí na Měsíc, překonají více než dvacetkrát větší vzdálenost. Touto cestou zeslábnou podobně jako vlnky z kamene vhozeného do vody. „Aby to bylo složitější, navigační systémy nejsou navržené k tomu, aby vysílaly do vesmíru – jejich antény jsou proto otočeny k Zemi,“ vysvětluje Giordano a pokračuje: „My jsme proto závislí na mnohem slabších bočních signálech, což je něco jako světlo, které svítí z baterky i mimo její hlavní kužel. Abychom mohli využívat tyto signály, obrátili jsme se na specialisty v oboru družicové navigace, jejichž technologie pro zpracování signálu se ukázaly jako magická přísada celého projektu.

Většina signálu navigačních družic sice míří k Zemi, ale část naši planetu mine
Většina signálu navigačních družic sice míří k Zemi, ale část naši planetu mine
Zdroj: https://www.esa.int/

Vývoji přijímače NaviMoon dohlíží švýcarská firma SpacePNT. „Na myšlence určování vzdálenosti a pozice u Měsíce s využitím navigačních družic jsme začali pracovat v roce 2013 a brali jsme to jako vědeckou výzvu,“ vzpomíná Cyril Botteron, šéf firmy a dodává: „Kombinace dvoufrekvenčních signálů systému Galileo s již existujícím systémem GPS najednou umožnila tyto plány realizovat. Ovšem kromě mimořádné citlivosti, která je nezbytná, představuje další velký problém skutečnost, že při pohledu od Měsíce jsou všechny navigační družice umístěny jen na malém kousku oblohy kolem Země, která se nám pravidelně ztratí z dohledu.

Lunar Pathfinder má sloužit jako retranslační stanice nejen pro další sondy na oběžné dráze, ale i pro mise na povrchu Měsíce - ať už na jeho přivrácené, či odvrácené straně.
Lunar Pathfinder má sloužit jako retranslační stanice nejen pro další sondy na oběžné dráze, ale i pro mise na povrchu Měsíce – ať už na jeho přivrácené, či odvrácené straně.
Zdroj: https://www.esa.int/

Řešení, které vymyslela firma SpacePNT, využívá více než půl století zkušeností z lunárního průzkumu. Firma do přijímače zapracovala dynamický softwarový model všech sil, které působí na sondu – od gravitačního vlivu Měsíce, Země, Slunce a planet až po tlak slunečního záření. Kromě toho ještě do modelu zanesla další faktory jako třeba časovou korekci signálu nebo směřování rádiového signálu. „Když na sondu zapůsobí určité zrychlení, může přijímač usoudit, že se s největší pravděpodobností nachází v jednom konkrétním bodě své dráhy. Obvykle satelitní přijímač potřebuje k určení polohy signály ze čtyř navigačních družic. Při tomto novém postupu však stačí k získání užitečných informací i méně než čtyři signály. Model tedy minimalizuje odchylky způsobené různými chybami,“ vysvětlil Botteron.

Lunární navigační systém by výrazně usnadnil přistávání landerů na povrchu Měsíce.
Lunární navigační systém by výrazně usnadnil přistávání landerů na povrchu Měsíce.
Zdroj: https://www.esa.int/

Britská společnost EECL (European Engineering & Consultancy) dostala za úkol převést návrh firmy SpacePNT do plně otestovaného hardwaru. Kromě toho měli ještě navrhnout kriticky důležitý nízkošumový zesilovač, který prochází zašumělý příjem a zesiluje použitelné signály. „Zesilovač je špičkový diplexer vyrobený na zakázku, který pokrývá dvě frekvenční pásma satelitní navigace. Byl ručně vyladěný s použitím nejlepších možných komponent a je vybaven technologií chladiče pro další snížení nežádoucího šumu,“ říká Ben Kieniewicz, zakladatel společnosti ECCL a dodává: „Kromě dalšího podílu na designu, máme postavit, otestovat a doručit přijímač do SSTL, k čemuž využijeme čistou místnost, která je kvalifikovaná pro sestavování a testy kosmického hardwaru.“

Sonda Lunar Pathfinder bude připravena ke startu na konci roku 2024 a měla by nabídnout služby misím, které odstartují v dalších letech. Položí tak základy sítě kombinovaných komunikačních a navigačních družic kolem Měsíce. „Naše iniciativa Moonlight navrhuje v první fázi umístit na oběžnou dráhu Měsíce tři až čtyři družice, což by zajistilo nejméně pět nepřerušených hodin služeb každých 24 hodin s hlavním důrazem na okolí jižního pólu, kam se plánuje většina misí,“ vysvětluje Ventura-Traveset, „Náš systém je zamýšlený jako rozšiřitelný a cílem je postupně zvětšovat celou síť a také umísťovat na povrch Měsíce vysílače. To umožní dosáhnout plného pokrytí lunárního povrchu, vyšší dostupnost a excelentní přesnost – to vše je pro Evropu velká příležitost.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/lunar_pathfinder/23463393-2-eng-GB/Lunar_Pathfinder.png
https://www.esa.int/…/receiver_team_at_sstl/24033074-1-eng-GB/Receiver_team_at_SSTL.jpg
https://www.esa.int/…/24032986-2-eng-GB/NaviMoon_receiver_and_Low_Noise_Amplifier.jpg
https://www.esa.int/v…aser_ranging_station_in_Tenerife_aims_its_green_laser_to_the_sky.jpg
https://www.esa.int/…/17455291-2-eng-GB/Lunar_Ride_and_Phone_Home_Service.png
https://www.esa.int/…/23216616-1-eng-GB/Galileo_side_lobe_signals.jpg
https://www.esa.int/…relay_communications_from_orbital_and_surface_missions.png
https://www.esa.int/…/21488771-1-eng-GB/European_Large_Logistics_lander_landing.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
2 let před

Díky.
Je to jen 1 dílek do systému navigace a přenosu dat.
Zajímavý je tento článek, který předpokládá celý systém 24 družic.
https://m.vtm.zive.cz/nasa-buduje-internet-pro-mesic-jmenuje-se-andromeda-a-budeme-diky-ni-tezit-led/a-214848
Vynést je na orbitu Měsíce bude těžká práce. Snad starship bude brzy funkční.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  PetrV

Navrhovaný systém telekomunikační sítě Andromeda předpokládá 24 CubeSatů. To je realizovatelné i bez Starship.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Viz výše, čtěte.

PetrV
PetrV
2 let před

A rtg navigace funguje také dobře v řádu stovek metrů.
https://kosmonautix.cz/2021/05/vesmirna-navigace-pomoci-pulsaru/

PetrV
PetrV
2 let před

Na marsu funguje MRN: https://mars.nasa.gov/news/8861/the-mars-relay-network-connects-us-to-nasas-martian-explorers/
Přesnější a výkonnější pro data budou ale další satelity.

Jan Jancura
Jan Jancura
2 let před

Díky za článek.
Pokud navigace u Měsíce půjde realizovat tímto způsobem, bude to dobré. Osazovat navigační a komunikační družice na oběžné dráze Měsíce považuji za nešťastné. Odvrácená strana Měsíce je jediným místem v blízkém Vesmíru, který je uchráněn od elektromagnetického rušení od Země, což je „zlatým pokladem“ pro příští radioteleskopy na odvrácené straně Měsíce.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Jan Jancura

Kdy tam bude teleskop?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  PetrV

To je zatím neschválený projekt, který rozhodně není na aktuálním pořadu dne.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Je to zatím v plenkách. Ale velmi zajímavý a přínosný projekt.
https://www.nasa.gov/directorates/spacetech/niac/2020_Phase_I_Phase_II/lunar_crater_radio_telescope/

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  PetrV

Ano, na našem webu jsme jej taky před dvěma lety zmínili 😉

https://kosmonautix.cz/2020/04/nasa-uvazuje-o-obrim-radioteleskopu-na-mesici/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.