sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na ISS vyrazí další 3D tiskárna

Evropská kosmická agentura podpořila vývoj 3D tiskárny IMPERIAL, která dokáže vytvářet produkty výrazně větší, než je ona sama. Překonává tak jednu z častých překážek 3D tisku, tedy omezený výrobní prostor. Takzvané „aditivní výrobní procesy“ jsou mimořádně důležitou technologií, která může usnadnit pilotované mise do vzdálenějších končin od Země. Co se týče této konkrétní 3D tiskárny, byl při jejím vývoji od začátku kladen důraz na její využívání mimo zemský povrch. Inženýři očekávají, že by tato technologie mohla jednou vyrábět struktury, nástroje či náhradní díly, které budou zrovna potřeba.

Tiskárna je navržena tak, aby fungovala v prostředí mikrogravitace. Zvládne dokonce i pracovat vzhůru nohama tady na Zemi a v jedné ose dokáže vytvořit neomezeně dlouhé výrobky. Celý projekt byl realizován pro agenturu ESA prostřednictvím konsorcia, v jehož čele stála německá společnost OHB. Dalšími členy byla německá firma Azimut Space, irský technologický institut Athlone a portugalský výrobce 3D tiskáren BEEVERYCREATIVE. Nyní, když byl postaven prototyp určený k pozemním zkouškám, se všichni začínají zaměřovat na další krok – v zatím neupřesněném termínu by chtěli poslat tuto technologii na Mezinárodní kosmickou stanici a vyzkoušet, jak funguje v reálných podmínkách kosmického letu.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23999519-2-eng-GB/Unlimited_3D_printing_for_space.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
3 let před

Díky, Dokáže ta tiskarna pracovat ve vakuu? Dokazala by vytvořit nosníky pro FVE panely?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  PetrV

Informaci o chodu ve vakuu jsem bohužel nikde nedohledal. Ale domnívám se, že tenhle model by byl pro zmíněnou činnost velmi nevhodný, jelikož pracuje s plastem.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  PetrV

Zajímavé, díky za odkaz.

PetrV
PetrV
3 let před
Odpověď  Dušan Majer
mauron
mauron
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Do plastu se dá přidat kontinuální karbonové vlákno. Výsledný výtisk je pak neuvěřitelně pevný. Jako karbonový kompozit. Takové 3D tiskárny dělá třeba Markforged: https://www.youtube.com/watch?v=Knx4JTN-ppY

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.