sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na ISS vyrazí další 3D tiskárna

Evropská kosmická agentura podpořila vývoj 3D tiskárny IMPERIAL, která dokáže vytvářet produkty výrazně větší, než je ona sama. Překonává tak jednu z častých překážek 3D tisku, tedy omezený výrobní prostor. Takzvané „aditivní výrobní procesy“ jsou mimořádně důležitou technologií, která může usnadnit pilotované mise do vzdálenějších končin od Země. Co se týče této konkrétní 3D tiskárny, byl při jejím vývoji od začátku kladen důraz na její využívání mimo zemský povrch. Inženýři očekávají, že by tato technologie mohla jednou vyrábět struktury, nástroje či náhradní díly, které budou zrovna potřeba.

Tiskárna je navržena tak, aby fungovala v prostředí mikrogravitace. Zvládne dokonce i pracovat vzhůru nohama tady na Zemi a v jedné ose dokáže vytvořit neomezeně dlouhé výrobky. Celý projekt byl realizován pro agenturu ESA prostřednictvím konsorcia, v jehož čele stála německá společnost OHB. Dalšími členy byla německá firma Azimut Space, irský technologický institut Athlone a portugalský výrobce 3D tiskáren BEEVERYCREATIVE. Nyní, když byl postaven prototyp určený k pozemním zkouškám, se všichni začínají zaměřovat na další krok – v zatím neupřesněném termínu by chtěli poslat tuto technologii na Mezinárodní kosmickou stanici a vyzkoušet, jak funguje v reálných podmínkách kosmického letu.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23999519-2-eng-GB/Unlimited_3D_printing_for_space.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
3 let před

Díky, Dokáže ta tiskarna pracovat ve vakuu? Dokazala by vytvořit nosníky pro FVE panely?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  PetrV

Informaci o chodu ve vakuu jsem bohužel nikde nedohledal. Ale domnívám se, že tenhle model by byl pro zmíněnou činnost velmi nevhodný, jelikož pracuje s plastem.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  PetrV

Zajímavé, díky za odkaz.

PetrV
PetrV
3 let před
Odpověď  Dušan Majer
mauron
mauron
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Do plastu se dá přidat kontinuální karbonové vlákno. Výsledný výtisk je pak neuvěřitelně pevný. Jako karbonový kompozit. Takové 3D tiskárny dělá třeba Markforged: https://www.youtube.com/watch?v=Knx4JTN-ppY

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.