sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Páteř sondy Hera s českou stopou

Ve švýcarské čisté místnosti vzniká velmi důležitý díl vyrobený z uhlíkových vláken prosycených polymerem. Jedná se o středové jádro evropské mise Hera. Zatímco evropská mise teprve vzniká, americká mise DART je již několik měsíců v kosmickém prostoru a míří vstříc dvojplanetce Didymos, na které si vyzkouší metodu kinetického nárazu pro případné odklonění objektu mířícího k Zemi. Sonda DART by měla menší ze dvou těles zasáhnout už letos 27. září. Ale zpět k misi Hera. Ta se vydá také ke dvojplanetce Didymos, kde bude studovat následky kolize. Bude tak trochu jako detektiv, který se po čase dostane na místo činu. Hera pečlivě nafotí kráter vytvořený nárazem sondy DART a také zmapuje složení planetky a její vnitřní stavbu.

Centrální jádro sondy Hera.
Centrální jádro sondy Hera.
Zdroj: https://www.esa.int/

Pevné a silné jádro bude sloužit jako páteř sondy Hera. O jeho stavbu pro Evropskou kosmickou agenturu ESA se postarali experti ze švýcarské firmy RUAG Space a české OHB Czechspace – ti měli na starost především podrobný návrh konstrukce včetně strukturální analýzy tohoto návrhu. Jakmile bude aktuální fáze statických zátěžových testů dokončena a budou potvrzeny očekávané hodnoty, dojde k přesunu jádra sondy do německé pobočky firmy OHB, kde bude kolem jádra sestavena primární struktura sondy. Zárodek Hery pak zamíří do italské firmy Avio, která zajistí integraci pohonného systému sondy.

Na přiložené fotografii můžete vidět ve spodní části jádra sondy hliníkový kužel. Jeho součástí je takzvaný Launcher Interface Ring, který obsahuje všechna nezbytná spojení sondy s nosnou raketou. Pokud se nic nezmění, měla by mise Hera odstartovat v říjnu roku 2024. Ke svému cíli, tedy dvojplanetce Didymos má dorazit v prosinci roku 2026.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/hera_spacecraft/15357815-6-eng-GB/Hera_spacecraft_pillars.jpg
https://www.esa.int/…/Backbone_of_Hera_asteroid_mission.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
anis
anis
2 let před

Na com ma letiet Hera? Teda na akej nosnej rakete? Nejako sa mi to nedari dohladat.

Cerv
Cerv
2 let před
Odpovědět  anis

Měla by startovat na Ariane 64 … tedy Ariane 6 se čtyřmi urychlovacími bloky.

anis
anis
2 let před
Odpovědět  Cerv

Dakujem.

Michal Václavík
2 let před
Odpovědět  anis

Zatím není rozhodnuto. Buď Ariane 64 a nebo Ariane 62 s horním stupněm Astris.

anis
anis
2 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Tak či onak by to malo zatlačiť na vývoj Ariane 6, čo bude iba dobre. A táto misia bude jednou z najzaujímavejších (pre mňa).
A vďaka za upresnenie.

https://kosmonautix.cz/2022/03/13/pater-sondy-hera-s-ceskou-stopou/