sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – únor 2022

VV_2022_02

Současná situace na Ukrajině se bohužel týká i vesmírné spolupráce v kosmu. Bude se jí věnovat první reportáž Vesmírných výzev. Dále uvidíte kalibraci teleskopu Jamese Webba, starty zásobovacích lodí k ISS, konkrétně Progress MS-19 a Cygnus NG-17, ruský výstup do volného prostoru. Z nepilotované kosmonautiky vás čekají starty misí CSG-2, NROL-87 a trojlístku Starlinků. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky.

Pořady Kosmonautixu najdete nově i na internetové televizi MALL.TV. Každý den zde vycházejí pořady s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket.

Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
2 let před

https://www.space.com/senate-passes-funding-bill-nasa-moon-landers

Co říkáte tomuto roztáčení inflace?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  PetrV

Zatím bych počkal na další vývoj.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
2 let před
Odpovědět  PetrV

Investice do vědy a výzkumu není proinflační stimul.

Ivan
Ivan
2 let před

Obávám se že dnem, kdy vstoupila ruská invazní vojska na Ukrajinu, skončila i spolupráce Roskosmosu s Nasa a s Esa. Je to defacto začátek studené války. Tohle Rusku západ a civilizovaný svět dlouho neodpustí. Nějak si nedovedu představit, že za současné situace budou všichni dělat, že se nic nestalo. Nehledě na to, že na spolupráci mají vliv určitě i mezinárodní sankce. Ale co bude s ISS a s jinými mezinárodními projekty? Z Ruské strany asi snaha také nebude. Už jsem viděl video, jak se přemalovávají vlajky na Ruské raketě. Achjo

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Ivan

ISS to asi zvládne, ale ostatní programy budou mít problém – třeba ExoMars.
Ano, k přelepování vlajek došlo na již zaplacené raketě Sojuz, která měla zítra vynést z Bajkonuru družice OneWeb. Start již byl odložen, protože Rusové nedali povolení ke startu, dokud OneWeb nezaručí, že systém nebude sloužit armádě. Rogozin také chtěl, aby z projektu odstoupila Velká Británie. OneWeb následně odhlasoval, že pozastavuje všechny své starty z Bajkonuru.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Další stopka pro jakoukoliv budoucí spolupráci s Ruskem. Nikdo nebude ochoten riskovat vydírání naprosto nespolehlivého partnera. Pominu-li, že jakákoliv spolupráce s Rusákama bude teď řadu let velmi nepopulární.

https://kosmonautix.cz/2022/03/02/vesmirne-vyzvy-unor-2022/