sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – únor 2022

VV_2022_02

Současná situace na Ukrajině se bohužel týká i vesmírné spolupráce v kosmu. Bude se jí věnovat první reportáž Vesmírných výzev. Dále uvidíte kalibraci teleskopu Jamese Webba, starty zásobovacích lodí k ISS, konkrétně Progress MS-19 a Cygnus NG-17, ruský výstup do volného prostoru. Z nepilotované kosmonautiky vás čekají starty misí CSG-2, NROL-87 a trojlístku Starlinků. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.

Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky.

Pořady Kosmonautixu najdete nově i na internetové televizi MALL.TV. Každý den zde vycházejí pořady s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket.

Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrV
PetrV
3 let před

https://www.space.com/senate-passes-funding-bill-nasa-moon-landers

Co říkáte tomuto roztáčení inflace?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  PetrV

Zatím bych počkal na další vývoj.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před
Odpověď  PetrV

Investice do vědy a výzkumu není proinflační stimul.

Ivan
Ivan
3 let před

Obávám se že dnem, kdy vstoupila ruská invazní vojska na Ukrajinu, skončila i spolupráce Roskosmosu s Nasa a s Esa. Je to defacto začátek studené války. Tohle Rusku západ a civilizovaný svět dlouho neodpustí. Nějak si nedovedu představit, že za současné situace budou všichni dělat, že se nic nestalo. Nehledě na to, že na spolupráci mají vliv určitě i mezinárodní sankce. Ale co bude s ISS a s jinými mezinárodními projekty? Z Ruské strany asi snaha také nebude. Už jsem viděl video, jak se přemalovávají vlajky na Ruské raketě. Achjo

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Ivan

ISS to asi zvládne, ale ostatní programy budou mít problém – třeba ExoMars.
Ano, k přelepování vlajek došlo na již zaplacené raketě Sojuz, která měla zítra vynést z Bajkonuru družice OneWeb. Start již byl odložen, protože Rusové nedali povolení ke startu, dokud OneWeb nezaručí, že systém nebude sloužit armádě. Rogozin také chtěl, aby z projektu odstoupila Velká Británie. OneWeb následně odhlasoval, že pozastavuje všechny své starty z Bajkonuru.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Další stopka pro jakoukoliv budoucí spolupráci s Ruskem. Nikdo nebude ochoten riskovat vydírání naprosto nespolehlivého partnera. Pominu-li, že jakákoliv spolupráce s Rusákama bude teď řadu let velmi nepopulární.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.