sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mars – nebo Arrakis?

Mars jako Arrakis - pohled na rover Perseverance v oblasti Seitah na Marsu v kráteru Jezero. Zdroj: mars.nasa.gov

Titulek, který zaujme už sám o sobě. Na snímku je nepochybně Mars, ale dunová pole a kamenité okolí připomínají fiktivní pouštní planetu Arrakis z románové série Duna od Franka Herberta. Na ten se nedávno odkazoval i Thomas Pesquet, který jej četl na ISS a při tom se mohl kochat výhledy na duny pozemské pouště Sahary. Marsovské duny právě navštívil jeden z nejdokonalejších pozemských robotů, toho času na Marsu, rover Perseverance. Z oběžné dráhy „Rudé planety“ jej zachytila kamera HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Jejím snímkům i rozlišení je věnován i tento článek.

Písečné duny nejsou oblíbeným místem pro řidiče marsovských vozítek. Stačí si jen vzpomenout – Opportunity uvízla v duně a kdoví, zda by ujela marsovský maratón, kdyby se nevyprostila. Spirit v duně dokonce uvízla a stála zde i v době, kdy přestala komunikovat se Zemí. Přesto se velkých dun nezalekl rover Curiosity, který je však přeci jen raději obezřetně objížděl a studoval pomocí robotické paže. A nyní najdeme mezi dunami oblasti Séítah také rover Perseverance.

Název Séítah byl převzat z jazyka kmene Navajo v USA a znamená „uprostřed písku“. Jde o symbolický název pro oblast uprostřed kráteru Jezero? Samozřejmě, dnes, kdy je Mars dávno vyprahlou puští, určitě ano. Séítah představuje geologicky samostatnou jednotku dna kráteru a nachází se v ní a v jejím okolí starší horniny. Později má Perseverance studovat horniny mladší, které byly přineseny vodním tokem a vytvořily mohutné nánosy říční delty.

Aktuální snímek kamery s vysokým rozlišením (tedy v podstatě 30 cm velkého dalekohledu) na sondě MRO zachytil vozítko velikosti osobního auta vedle opravdu velkých dun. Horniny v Séítah jsou zajímavé. Skládají se z vrstev. Ale jde o vrstvy vzniklé usazováním v řece či jezeře s různou intenzitou toku? Nebo zde docházelo k usazování vulkanického popela či prachu uvolněného při nějakém impaktu? Třeba jde o vrstvy lávových proudů či magmatického původu. Zkrátka vědci se pochopitelně chtějí podívat na tyto horniny zblízka a zjistit, která teorie je nejpravděpodobnější.

Vrstevnatý kámen přezdívaný Brac na snímku levé navigační kamery (Navcam) ze solu 248. Zdroj: NASA/JPL-Caltech, mars.nasa.gov
Vrstevnatý kámen přezdívaný Brac na snímku levé navigační kamery (Navcam) ze solu 248. Zdroj: NASA/JPL-Caltech, mars.nasa.gov

Rover je tedy zaparkován u vrstevnatých kamenů, pracovně zvaných Brac. 5. listopadu 2021, během solu 253, provedla obroušení povrchové vrstvičky kamene a ofouknutí (dny na Marsu jsou asi o půl hodiny delší než pozemské a nazývají se soly). Tímto procesem máme možnost vidět neerodované a čerstvé části horniny. Vědci nyní plánují další výzkum, který jim pomáhá na cestě, zda mohla tato lokalita někdy hostit život.

Podrobné snímky kamery HiRISE nepřestávají fascinovat. Pravidelně nám ukazují detaily různých míst na Marsu a občas na nich nechybí ani robotičtí vyslanci ze Země. Fascinující detaily, jako jsou kola a stožár robota s kamerami, zachytila tato kamera například 31. května 2019 při snímání roveru Curiosity v kráteru Gale.

Curiosity z MRO 31. 5. 2019. Světlá skvrnka vlevo od těla robota je hlava s kamerami na stožáru. Kol se jeví jako šestice tmavých plošek podél těla robota. Zdroj: mars.nasa.gov
Curiosity z MRO 31. 5. 2019. Světlá skvrnka vlevo od těla robota je hlava s kamerami na stožáru. Kola se jeví jako šestice tmavých plošek podél těla robota. Zdroj: mars.nasa.gov

Zdroje informací:
https://mars.nasa.gov/mars2020/mission/status/345/mars-or-arrakis/
https://mars.nasa.gov/resources/22645/hirise-spots-curiosity-rover-at-mars-woodland-bay/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/46622_PIA24837.jpg
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/43022_PIA23341_annotated.jpg
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/43023_PIA23341_unannotated.jpg
https://mars.nasa.gov/images/mepjpl/NLF_0248_0688961170_web.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hawk
Hawk
3 let před

„Lesk pochází z měst, moudrost z pouště.“
Fremenské přísloví

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
3 let před

Dovolím si lehce doplnit/poopravit informace z druhého odstavce.
Rover Spirit neuvíznul v duně, ale naopak v písečné pasti tvaru dolíku, jelikož šlo o malý impaktní kráter, zavátý jemným prachem a pískem. Lokalita dostala jméno Troy (odkaz na Trojského koně).
Mnohem větší rover Curiosity se naopak písečným dunám moc vyhýbat nemusel a projížděl je odvážně přímo, po pečlivě zvolené trajektorii, kterou jeho podvozek zvládnul. Jeden příklad za všechny: https://mars.nasa.gov/resources/6012/curiositys-color-view-of-martian-dune-after-crossing-it-raw-color/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.