ŽIVĚ: Nezvyklý výstup z ISS

Výstup do volného prostoru je vždy atraktivní událostí, ale troufnu si říct, že ten, který nás čeká v neděli, je ještě o trochu zajímavější. Důvodů je více, ale začněme tím asi nejneobvyklejším. Původně měl tento výstup proběhnout už v srpnu, ale musel se odložit kvůli drobné zdravotní indispozici, kterou trpěl Američan Mark Vande Hei. Odložený termín přichází právě dnes a změnil se nejen termín, ale i složení dvojice. Japonec Akihiko Hošide zůstal, ale Mark Vande Hei byl nahrazen Thomasem Pesquetem. Došlo tak k nepříliš běžné situaci, kdy se výstupu zúčastní dva muži, z nichž ani jeden není Američan či Rus.

Na oba muže čeká práce na panelu P4 fotovoltaických panelů, kam nainstalují držák pro další panel iROSA, který by měl dorazit příští rok. Začátek výstupu je plánován na 14:30 našeho času a podle předběžných odhadů by mohla kosmická vycházka trvat zhruba šest a půl hodiny.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/E-dAVPVXsAIBMuC?format=jpg&name=4096×4096

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Nezvyklý výstup z ISS”

  1. Terminator napsal:

    Proč ta změna? Mark Van De Hei stále není v pořádku úplně? VždyT má být na ISS až do jara!

    • Michal Václavík VIP napsal:

      O náhradě bylo rozhodnuto 27. srpna 2021. Nelze jen tak každý den měnit složení dvojice pro EVA (pokud k tomu není vážný důvod). Narušilo by to plány úkolů všech členů posádky na ISS a tak i kdyby byl (a on je) M. Vande Hei zdravotně v pořádku, tak se výstupu účastní T. Pesquet.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.