sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Webbův teleskop prošel zhodnocením

Mezinárodní Dalekohled Jamese Webba prošel závěrečným zhodnocením mise, které je nutné pro start na Ariane 5 z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Tento milník realizovaný společností Arianespace, která zde funguje jako poskytovatel startu, potvrzuje, že raketa Ariane 5, Dalekohled Jamese Webba i letový plán jsou připraveny ke startu. Kromě toho je také konkrétně potvrzeno, že všechny aspekty nosné rakety a nákladu jsou plně kompatibilní. Během startu zažije teleskop celou řadu vnějších sil, vibrací, změn teploty a elektromagnetického záření. Všechna těchnická zhodnocení provedená firmou Arianespace zaměřená na klíčové aspekty mise včetně letové trajektorie a oddělení nákladu, ukázala pozitivní výsledky.

JWST při zkoušce rozložení a napnutí pěti vrstev slunečního štítu.
JWST při zkoušce rozložení a napnutí pěti vrstev slunečního štítu.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Jsme nadšeni, že jsme udělali tento důležitý krok na cestě ke startu Webbova teleskopu – dostali jsme zelenou od Arianespace i od NASA,“ říká Peter Rumler, projektový manažer JWST za agenturu ESA. Webbův teleskop bude největší a nejschopnější teleskop, jaký kdy byl vypuštěn do kosmického prostoru. Jakožto součást mezinárodní dohody, poskytne agentura ESA této observatoři služby spojené se startem. Využije přitom nosné rakety Ariane 5. ESA pečlivě spolupracovala se svými partnery při vývoji a kvalifikaci všech přizpůsobení Ariane 5 Webbovu teleskopu.

Ariane 5 má doručit teleskop přímo na přesně danou přeletovou dráhu vstříc jeho cíli – libračnímu bodu L2 soustavy Slunce – Země. Po oddělení od rakety bude teleskop pokračovat ve svém čtyřtýdenním putování. Bod L2 se nachází ve směru od Země dále od Slunce a 4× dál než Měsíc. Analytičtí experti pomáhali s výpočtem startovního okna, což je komplexní problematika, jelikož je potřeba zajistit, aby byl Webb naveden na přesnou cílovou dráhu a zároveň aby horní stupeň Ariane 5 bezpečně unikl od Země.

Dalekohled Jamese Webba poletí na Ariane 5
Dalekohled Jamese Webba poletí na Ariane 5
Zdroj: https://www.esa.int/
Překlad: Dušan Majer

Webbův teleskop bude pozorovat vesmír v blízké a střední infračervené části spektra, tedy na vlnových délkách delších než má viditelné světlo. Za tímto účelem je Webb vybaven souborem špičkových kamer, spektorgrafů a koronografu. ESA hraje v celém projektu významnou roli. Kromě poskytnutí nosné rakety Ariane 5 a dalších služeb spojených se startem přidala ESA do projektu přístroj NIRSpec a má také 50% podíl na přístroji MIRI. ESA má také své lidi v týmu pro podporu mise. Webbův teleskop je společným projektem NASA, ESA a CSA. Partneři zatím pracují s harmonogramem, který počítá se startem 31. října 2021. Přesný termín ale bude záviset na využívání kosmodromu a bude upřesněno až později.

Zdroje informací:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23379146-1-eng-GB/Artist_s_view_of_Webb_on_an_Ariane_5_rocket.jpg
https://www.esa.int/…/23314035-1-eng-GB/Webb_and_Ariane_5_a_fit_made_perfect.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JirkaCV
JirkaCV
4 let před

Hubble je mrtev, ať žije Webb!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.