NASA schválila vývoj teleskopu NEO Surveyor, který by se měl po úspěšném zhodnocení přesunout do další vývojové fáze předběžného designu. Infračervený teleskop má pomoci zlepšit snahy NASA o planetární obranu tím, že rozšíří naše schopnosti objevit a charakterizovat většinu potenciálně nebezpečných planetek a komet, které se dostávají do vzdálenosti méně než 30 milionů mil (48,2 milionu kilometrů) od oběžné dráhy Země a souhrnně se označují zkratkou NEO (Near Earth Object = Blízkozemní objekt). „NEO Surveyor dokáže výrazně zrychlit tempo, jakým NASA dokáže objevovat planetky a komety, které mohou být rizikem pro Zemi. Do deseti let od startu má objevit 90 procent planetek větších než 140 metrů,“ popisuje Mike Kelley, vědec z ředitelství NASA zapojený do projektu. NASA dostala v roce 2005 nařízením Public Law 109-155 za úkol odhalit 90 procent blízkozemních objektů větších než 140 metrů. V roce 2010 měla objeveno 90% objektů větších než 1 kilometr a z celkového počtu blízkozemních objektů s velikostí nad 140 metrů jich momentálně zná 40 %.
„Každou noc astronomové po celém světě pečlivě sledují pozemními teleskopy oblohu a hledají nové NEO, charakterizují jejich tvar a velikost, případně potvrzují a vyvrací, zda pro nás představují riziko,“ říká Kelly Fast, programová manažerka pozorovacího programu NEO od NASA a dodává: „Tyto teleskopy mohou hledat NEO pouze na noční obloze. NEO Surveyor umožní globální pozorování ve dne i v noci. Specificky se zaměří na lokality, ve kterých by NEO mohly představovat riziko. Urychlí se tak cesta k cíli danému Kongresem.“
Objev, charakteristika a sledování potenciálně nebezpečného NEO co nejdříve, jsou nezbytné k zajištění případného odklonu, nebo dalších činností k omezení následků dopadu, které potřebují čas. NASA otestuje jednu z metod odklonění (kinetický impaktor) při misi DART (Double Asteroid Redirection Test), která má letos startovat. Zatím nevíme o žádném riziku srážky, které by Zemi hrozilo v dalším století, ale stále může docházet k dopadům NEO, o kterých nevíme, jako v roce 2013 v ruském Čeljabinsku. Díky infračerveným senzorům má NEO Scout umožnit najít NEO rychleji a to včetně objektů, která by se mohly k Zemi přiblížit za dne ve směru od Slunce. Něco takového není momentálně s optickými observatořemi na Zemi možné.
„Hledáním NEO ve směru ke Slunci nám NEO Surveyor pomůže odhalit hrozby, které by se mohly k Zemi blížit na denní obloze,“ říká Amy Mainzer, ředitelka průzkumu pro NEO Surveyor z University of Arizona a dodává: „NEO Surveryor také výrazně rozšíří schopnost NASA určit specifickou velikost a další charakteristiky nově objevených blízkozemních objektů tím, že použije infračervené světlo. Doplní se tím probíhající pozemní pozorování radarem a opticky.“ Aktuální povolení přejít do další fáze projektu posouvá teleskop blíže ke startu, který by mohl přijít v první polovině roku 2026. Vývoj má na starost kalifornská JPL a správu zajišťuje Kancelář programu planetárních misí NASA z Marshallova střediska. Nad programem navíc dohlíží Kancelář koordinace planetární obrany PDCO (Planetary Defense Coordination Office), kterou NASA založila v roce 2016 pro správu všech agenturních snah o planetární obranu.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/neo-surveyor.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/DART-Illustration-revised.jpg