sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak ovlivnila sonda OSIRIS-REx odběrné místo?

7. dubna se sonda přiblížila povrchu planetky Bennu nejvíce od 20. října 2020, kdy tu odebrala vzorky. Odběrná hlava se tehdy zabořila 48,8 centimetru do povrchu planetky zatímco výron stlačeného dusíku zvířil okolní materiál, jehož část skončila v odběrné hlavě. O další zvíření se postaraly trysky sondy, které se postaraly o její vzdálení od povrchu. Srovnání snímků pořízených před odběrem a po něm tak mohlo odhalit jednoznačné změny. V místě odběru je nyní dobře patrná prohlubeň, na jejímž dně jsou větší balvany, které byly pořízeny při odběru. Stejně tak je vidět výrazné navýšení množství dobře odrazivého materiálu v okolí místa odběru, který kontrastuje obecně tmavším povrchem. Stejně tak je vidět, že se posunulo mnoho kamenů. Jako náhledový obrázek je použita fotka před odběrem.

Křížek označuje místo odběru, kroužek pak kámen o velikosti metr a čtvrt, který se přesunul o skoro 12 metrů.
Křížek označuje místo odběru, kroužek pak kámen o velikosti metr a čtvrt, který se přesunul o skoro 12 metrů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Výrazný pohyb hmoty je vidět i v místech, kam se opřely spaliny z trysek. Tento proud uvedl do pohybu i balvany o velikostí desítek centimetrů a vznikly tak útvary připomínající kruh ohniště – podobné prstence balvanů jsou vidět i v okolí malých kráterů. Jason Dworkin z Goddardova střediska, který je vědcem mise OSIRIS-REx poznamenal, že jeden z balvanů velký metr a čtvrt nacházející se na okraji odběrného místa je vidět pouze na fotkách po odběru. „Ten kámen váží asi tunu, jeho hmotnost je někde mezi krávou a osobním autem,“ přirovnává. Dante Lauretta z University of Arizona a hlavní vědecký pracovník mise jej opravuje – kámen je pravděpodobně vidět i na snímku před odběrem, ale je mnohem blíže místu odběru – odhaduje se, že byl přemístěn při odběru o zhruba 12 metrů.

Odběrné místo Nightingale po odběru vzorků sondou OSIRIS-REx.
Odběrné místo Nightingale po odběru vzorků sondou OSIRIS-REx.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Aby bylo možné porovnat snímky před odběrem a po něm, musel tým pečlivě naplánovat závěrečný průlet. „Bennu je samý kámen, takže když se na něj podíváte z jiného úhlu nebo v jiném čase, kdy Slunce není přímo nad hlavou, tak najednou povrch vypadá úplně jinak,“ říká Dathon Golish, člen skupiny z University of Arizona, která zpracovává snímky ze sondy a dodává: „Fotky byly pečlivě pořízeny v době kolem poledne, kdy Slunce svítilo přímo dolů, takže tam není moc stínů. Tato pozorování nebyla součástí původního plánu, jsme tedy nadšeni, že jsme mohli vrátit a zmapovat naši činnost. Táhli jsme za jeden provaz.

Sonda zůstane v blízkosti Bennu do 10. května, kdy odletí. Začne její dvouletá návratová přeletová fáze k Zemi. Po přiblížení k naší planetě odhodí návratové pouzdro obsahující vzorky odebrané na Bennu. Toto pouzdro vstoupí do atmosféry a přistane 24. září 2023 na padáku v Utahu na zdejší základně Utah Test and Training Range. Po jeho lokalizaci bude přepraveno do speciálního zařízení na Johnsonově středisku v Houstonu. Tady budou vzorky připraveny k celosvětové distribuci, aby laboratoře mohly studovat vznik naší soustavy. Celých 75% vzorků však bude uschováno pro budoucí generace, které je budou moci studovat zatím neobjevenými metodami. Stejný postup se aplikoval i u vzorků z misí Apollo.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/fwt_pubrelease_before_v2.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nightingale_before-after_tag_v2.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/fwt_pubrelease_after_v2.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Borin
Borin
3 let před

Chvíli jsem nevěřícně přemýšlel o pohybu balvanu s hmotností asi 500kg a vzdálenosti 12 metrů. Ale vzhledem k milionkrát nižší gravitaci šlo o odvalení/odhození velmi velmi pomalé, stejně jako potom zastavení.

PetrDub
PetrDub
3 let před
Odpověď  Borin

Měl jsem s tím stejný duševní „problém“, ale když jsem si spočítal tíhové zrychlení, tak jsem dospěl ke stejnému závěru, tj. žádná velká rychlost se určitě nekonala :-).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.