křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (OneWeb F20)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Kepler Communications

Evropská kosmická agentura udělila skupině vedené Kepler Communications, menší kanadský družicový operátor, kontrakt v hodnotě 36 milionů eur na vývoj optické přenosové sítě na nízké oběžné dráze Země (LEO).

Další mise Crew Dragonu

NASA uvedla, že použije Crew Dragon pro misi Crew-10 k ISS, která je plánována na únor 2025, tak pro misi Crew-11 naplánovanou na červenec. Důvodem je vyhodnocení zda bude nutné provést další zkušební let kosmické lodi Starliner.

Axiom Extravehicular Mobility Unit

Na Mezinárodním astronautickém kongresu dne 16. října společnosti Axiom Space a Prada odhalily podrobnosti o obleku Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), který Axiom vyvíjí pro lunární mise v rámci programu Artemis.

Gaofen-12

Raketa Dlouhý pochod 4c vynesla z kosmodromu Jiuquan družici Gaofen-12. Družice je součástí civilního čínského systému pro pozorování Země s vysokým rozlišením.

Airbus defense and space division

Divize obrany a vesmíru společnosti Airbus oznámila plány na snížení až o 2 500 pozic do poloviny roku 2026. Tento krok následuje po téměř dvou letech těžkých ztrát, což Airbus přimělo přizpůsobit se vyvíjejícím se tržním podmínkám.

Qianfan

Čína v úterý úspěšně vypustila druhou skupinu 18 družic Qianfan pro plánovanou megakonstelaci Thousand Sails, která má mít 14 000 družic. Družice vynesla raketa Dlouhý pochod 6A odstartovala z Taiyuan Satellite Launch Center.

Venturi Astrolab

Venturi Astrolab, společnost vyvíjející velká lunární vozítka, oznámila plány na vybudování FLEX Lunar Innovation Platform, neboli FLIP, roveru, který bude uveden na trh již na konci roku 2025.

Inversion

Inversion Space, startup vyvíjející systémy pro návrat nákladu z vesmíru na Zemi, získal licenci od úřadu FAA na svou první misi, která odstartuje při sdílené misi Transporter-12 společnosti SpaceX.

OroraTech

Společnost OroraTech získala 25 milionů eur na vybudování další fáze družicové konstelace určené k monitorování lesních požárů. Financování série B bylo vedené Korysem, Evropským cirkulárním bioekonomickým fondem (ECBF) a stávajícím investorem Bayern Kapital.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

CubeSat naváže na evropskou misi

Na náhledové fotce článku vidíte maketu družice pořízenou při zkouškách antény. Jde o přípravu CubeSatu Proba-V Companion CubeSat, který má startovat koncem letošního roku. Jedná se o 12U CubeSat (označení pro malá a levné družice složené z kostiček o hraně 10 cm), který obsahuje zmenšenou verzi přístroje pro sledování vegetace, který se nachází na družici Proba-V. Cílem je provést experimentální kombinovaná pozorování se zmíněným předchůdcem. Dvojice antén pro CubeSat byla připojena ke strukturálnímu a termálnímu modelu, který podstoupil zkoušky v technologickém středisku ESTEC v Nizozemí – konkrétně v tamní sekci Compact Antenna Test Range (CATR).

Umělecká představa družice Proba-V na oběžné dráze
Umělecká představa družice Proba-V na oběžné dráze
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Ten bílý čtverec je směrová anténa pro vysokorychlostní datový přenos, který je nezbytný pro odesílání velkého množství snímků,“ vysvětluje Xavier Collaud, z belgické Aerospacelab, která tuto misi připravuje pro ESA a dodává: „To hnědé je všesměrová anténa, která (společně s podobnou anténou na druhé straně) umožní přijímání a odesílání signálů s nižší přenosovou rychlostí v jakémkoliv směru, což umožní řídit misi. Tyto antény jsou komerčně dostupné vybavení, takže můžeme postavit malé družice, které jsou modulární a dostupné. Jejich výrobcem je Syrlinks spolupracující s firmou ANYWAVES, přičemž obě pochází z Francie. Zkoušky antén v plně kontrolovaném prostředí CATR nám dává citlivost potřebnou pro požadované výsledky nejvyšší kvality. Antény jsme testovali na modelu družice, jelikož její struktura může ovlivňovat vysílání antény. Například jsme měřili vzory signálů a jejich sílu při složených a vyklopených fotovoltaických panelech, abychom měli jistotu, že budeme s CubeSatem moci komunikovat v obou konfiguracích.

Přístroj Vegetation na družici Proba-V.
Přístroj Vegetation na družici Proba-V.
Zdroj: https://www.esa.int/

Družice Proba-V byla vypuštěna v roce 2013 a šlo o inovativní metodu, jak zaplnit mezeru mezi přístroji pro globální sledování růstu vegetace na družicích Spot-4 a 5 a kompatibilními snímky, které poskytují  dvě družice Sentinel 3 – první z nich však startovala až v roce 2016. Spojením pohledů ze tří sousedních teleskopů do jednoho snímků mohl přístroj Vegetation na družici Proba-V dosáhnout snímkovacího pásu o šířce 2250 kilometrů. Dokáže tedy zmapovat růst vegetace na celém světě během jediného dne. Její operační mise však již skončila a Proba-V se přesunula do experimentálního režimu.

Proba-V Companion CubeSat
Proba-V Companion CubeSat
Zdroj: https://earth.esa.int/

Součástí této fáze je i chystané vypuštění CubeSatu Proba-V Companion CubeSat, který bude vybaven jediným teleskopem, který navíc zbyl z přípravy družice Proba-V. Obě mise mají provést společná pozorování, která ukáží, jak dobře si přístroj povede na malé a nízkonákladové platformě. Aerospacelab navíc získá zkušenosti, které chce uplatnit u sítě malých družic, které by sbíraly informace o planetě Zemi.

Testovací kampaň antény nám zabrala asi dva týdny,“ vzpomíná Eric Van Der Houwen, inženýr ESA specializovaný na antény a dodává: „Pořídili jsme sférické vzorky blízkého pole obou antén – ať už individuálně, tak i kombinovaně, abychom změřili, jak moc vysílají v různých směrech. Začali jsme s referenční anténou, abychom se ujistili, že je naše nastavení správné.“ Na základě výsledků zkoušek antén, ale i mechanických testů provedených na jiném modelu, může projekt Proba-V Companion CubeSat vstoupit do detailní kvalifikační a výrobní „Fáze D“, což znamená, že se stále stíhá start v letošním roce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/proba-v_s_plus_one/23138917-1-eng-GB/Proba-V_s_plus_one.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/7b/Proba-V_satellite.jpg
https://www.esa.int/…/Vegetation_instrument_pillars.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.