Štítek ‘Proba-V’

CubeSat naváže na evropskou misi

Na náhledové fotce článku vidíte maketu družice pořízenou při zkouškách antény. Jde o přípravu CubeSatu Proba-V Companion CubeSat, který má startovat koncem letošního roku. Jedná se o 12U CubeSat (označení pro malá a levné družice složené z kostiček o hraně 10 cm), který obsahuje zmenšenou verzi přístroje pro sledování vegetace, který se nachází na družici Proba-V. Cílem je provést experimentální kombinovaná pozorování se zmíněným předchůdcem. Dvojice antén pro CubeSat byla připojena ke strukturálnímu a termálnímu modelu, který podstoupil zkoušky v technologickém středisku ESTEC v Nizozemí – konkrétně v tamní sekci Compact Antenna Test Range (CATR).

Proba-V předala štafetový kolík

Na náhledovém obrázku tohoto článku vidíme dvě evropské družice  – vlevo je zobrazena malá družice Proba-V, která ukončila své sedmileté sledování růstu vegetace na celé planetě. Ukončením její služby však toto sledování nekončí – pokračuje v něm družice Sentinel-3, která je na obrázku vpravo. Proba-V byla vypuštěna v roce 2013, aby zaplnila mezeru v globálním sledování vegetace. Šlo o mezeru mezi koncem služby francouzských družic Spot a nasazením družice Sentinel 3. Přístroj Vegetation na palubě družice Proba-V zmapuje oblast širokou 2250 kilometrů, takže každý den dokáže nasnímat celou planetu.

Evropské státy očima evropské družice

Umělecká představa družice Proba-V na oběžné dráze

Vzpomínáte si ještě na 7. května 2013? Tehdy vynesla raketa Vega při své teprve druhé misi na oběžnou dráhu 158 kilogramů těžkou družici Proba-V. Písmeno V  tady neznamená římskou pětku, ale zkratku slova vegetace. od té doby pořizuje tahle sonda pravidelné snímky nejrůznějších oblastí a nyní se můžete sami podívat, jaké jsou její schopnosti. Album, které Vám v tomto článku přinášíme, vzniklo na oslavu nového otevřeného přístupu k fotkám, videím a datům z evropských družic – konkrétně jde o licenci Creative Commons CC-BY SA 3.0 IGO. Můžete si tak prohlédnout nově zpracované fotky 22 evropských států pořízených sondou Proba-V. Fotky jsou díky metodě snímání bezoblačné a mají rozlišení zhruba 300 metrů na obrazový bod. Asi Vám neuniklo, že se jedná o státy, které jsou členy Evropské kosmické agentury, takže nechybí ani Česká republika.