sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Anténa sondy JUICE je připravena

Společnost Thales Alenia Space dokončila stavbu vysokoziskové antény HGA (High-Gain Antenna) pro sondu JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) a letový hardware byl předán firmě Airbus Defence & Space, která je hlavním kontraktorem pro výrobní fázi této mise. Navzdory pandemii koronaviru se technikům a inženýrům podařilo uskutečnit kritické operace při dodržení všech zdravotnických a bezpečnostních opatření. Anténa HGA má průměr 2,54 metru a dokáže pracovat v pásmech X i Ka. Právě přes ni se budou na Zemi odesílat nasbírané údaje, ale kromě toho poslouží i jako vědecký přístroj pro rádiová měření. Sluší se ještě poznamenat, že pro firmu Thales Alenia Space to nebyla žádná nová práce – společnost už má na svém kontě hned několik vysokoziskových antén, které se využily u takových misí jako je Cassini, BepiColombi, či ExoMars – do budoucna pak taková anténa bude i na teleskopu Euclid.

Anténa pro JUICE je navržena tak, aby odolala namáhání při startu, výrazným teplotním změnám, ionizujícímu záření, ultrafialovým paprskům, nebo silnému magnetickému poli kolem Jupiteru a jeho měsíců. Anténa byla navržena přímo jako proto-letový model, takže byl zapotřebí rozsáhlý kvalifikační program, který měl ověřit správné chování kompozitních materiálů a povrchové úpravy. Tyto testy se nakonec dostaly na hodnotu 32 000 ESH (equivalent sun hours = ekvivalent osvětlených hodin) při teplotním rozmezí -214°C do 214°C. Návrh antény měli na starost experti Thales Alenia Space z Říma, kde také proběhla integrační a testovací fáze. Samotná výroba proběhla ve městě L’Aquila a nátěr v Turíně.

Odborníci z Thales Alenia Space pózují u dokončené vysokoziskové ankety HGA pro sondu JUICE.
Odborníci z Thales Alenia Space pózují u dokončené vysokoziskové ankety HGA pro sondu JUICE.
Zdroj: https://www.thalesgroup.com/

Sonda JUICE má prozkoumat Jupiter a jeho tři velké měsíce – Ganymed, Callisto a Europu. Její přístroje umožní vědcům porovnávat parametry těchto přirozených ledových měsíců a prozkoumat  jejich potenciál k tomu, aby nabídly obyvatelné prostředí – například v podpovrchových oceánech. Přístroje ale budou zkoumat i samotný Jupiter, jeho atmosféru, magnetosféru i prstence, aby bylo možné lépe porozumět vývoji plynných planet. JUICE by měla odstartovat v roce 2022 a k Jupiteru doletí v roce 2029. V současné době jsou již jednotlivé vědecké přístroje dokončovány a probíhá jejich kalibrace, aby byly po doručení k integraci plně připravené. Samotné vědecké přístrojové vybavení sondy JUICE bude mimořádné – žádná sonda, která se vydala do vnějších částí vnitřní Sluneční soustavy neměla lepší vybavení.

Přeloženo z:
https://www.thalesgroup.com/

Zdroje obrázků:
https://www.thalesgroup.com/sites/default/files/database/assets/images/2021-02/_X8A0148.JPG
https://www.thalesgroup.com/sites/default/files/database/assets/images/2021-02/_X8A0144.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.