ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během noci

Vzhledem k termínům startů raket v posledních dnech jsou již fanoušci kosmonautiky jistě přeborníci v ponocování a dnes se jim to bude opět hodit. V rozmezí pouhých šesti hodin bychom se měli dočkat hned dvou zajímavých startů. Ještě v pondělí ve 21:15 SEČ bychom se měli dočkat startu nejsilnější čínské rakety Dlouhý pochod 5, která k Měsíci vynese sondu Chang’e 5 určenou k dopravě lunárních vzorků na Zemi – zatím se zdá, že by měl být k dispozici originální přenos! Druhé vysílání nás čeká už v úterý brzy ráno – ve 3:34 by mohl odstartovat Falcon 9 s 15. várkou ostrých družic Starlink. Při této misi bude vůbec poprvé použit první stupeň posedmé. Start však zatím není oficiálně potvrzen.

Náš přenos ze startu Dlouhého pochodu spustíme zhruba okolo 21:00 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

EDIT 18:50
Start se posouvá na 21:30, náš přenos začne ve 21:15.

Náš přenos ze startu Falconu spustíme zhruba okolo 3:20 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

EDIT 23:15
SpaceX posouvá start o 24 hodin na 25. listopadu 3:13 SEČ, kdy by měly být podmínky pro přistání prvního stupně lepší.

Zdroje informací:
https://www.space.com/
https://spacenews.com/

https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/
https://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EWYkqBHXkAMNqVh?format=jpg&name=4096×4096

https://external-preview.redd.it/…07c601679445405925b3aa4a53ec3a0a140d9e12

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během noci”

 1. Josef Somik napsal:

  Viděl jsem to jen ze záznamu, i tak díky za přenos a za ty informace okolo.
  Tahle mise je hodně zajímavá a ani nebudeme muset čekat nijak dlouho na výsledek.
  Zaujal mě ten nový kosmodrom. Prohlížel jsem si ho na mapách a jedna věc mě zarazila. Jsem sice fanda do kosmonautiky i astronomie, ale bydlet 1,5km od rampy bych nechtěl. Prostě je vidět, že ani ne 2km daleko od rampy jsou obytné domy. Prostě Čína. 😀

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Jsme moc rádi, že lidé sledují i záznamy. A k tomu obydlení – to je pravda, ale pořád je to lepší než u některých stávajících kosmodromů, kde na domy padají vyhořelé stupně. A ona i SpaceX buduje základnu Boca Chica – tedy budoucí kosmodrom v těsné blízkosti vesnice. 😉

   • Josef Somik napsal:

    Na Boca Chica zažehávají motory a explodují nádrže nějakých 2,5km od těch cca 40 obytných domů. Jinak je nejbližší okolí liduprázdné. Ono je to celkem zajímavé místo, dokonce je i o 2,5°jižněji než floridský kosmodrom.

 2. racek napsal:

  Uff, to tedy bylo nádherné! Tak jen doufám, že další přenosy startů tohohle „drobečka“ uvidíme zase v této kvalitě. A noční starty jsou navíc vždy úchvatné, že.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.