NASA přidělila firmě Intuitive Machines z Houstonu kontrakt za 47 milionů dolarů. Společnost bude mít za úkol do prosince 2022 dopravit v rámci programu CLPS na Měsíc vrták kombinovaný s hmotnostním spektrometrem. Experiment PRIME-1 (Polar Resources Ice Mining Experiment) pomůže NASA hledat led v okolí jižního pólu Měsíce a také bude vůbec jako první zařízení v historii těžit podpovrchový led. „Informace, které získáme díky PRIME-1, ale i dalším vědeckým přístrojům a technologickým demonstrátorům, které pošleme na povrch Měsíce, nám pomohou získat informace pro pilotovaný program Artemis a budeme moci lépe hledat cesty k udržitelné přítomnosti na Měsíci,“ uvedl přidružený administrátor NASA pro vědu, Thomas Zurbuchen.
PRIME-1 po dosednutí na Měsíc začne vrtat do hloubky 1 metru pod povrch. S pomocí hmotnostního spektrometru určí, kolik ledu se z odvrtaného materiálu ztratí sublimací (přímý přechod z tuhého do plynného skupenství) ve vakuovém prostředí Měsíce. Další verze vrtáku a hmotnostního spektrometru MSolo (Mass Spectrometer Observing Lunar Operations) ze zařízení PRIME-1 poletí na Měsíc také na vozítku VIPER, které má v roce 2023 začít mapovat rozložení ledu u jižního pólu Měsíce – právě do této oblasti má o rok později přistát pilotovaná výprava včetně první ženy na Měsíci.
„Zařízení PRIME-1 nám poskytne mimořádný pohled na měsíční zdroje a také na možnosti jejich získání,“ říká Jim Reuter, přidružený administrátor ředitelství technologických misí STMD ve Washingtonu a dodává: „Poslání nákladu na Měsíc je skvělým příkladem pro naše vědecké i technologické komunity, které spolupracují s našimi komerčními partnery a společně vyvíjí přelomové technologie, aby splnily široké spektrum úkolů na povrchu Měsíce.“ Projekt PRIME-1 je financován právě prostřednictvím STMD, konkrétně jeho Vývojového programu přelomových technologií (Game Changing Development). Stavbu vrtáku zajistí firma Honeybee Robotics z kalifornské Pasadeny, Kennedyho středisko ve spolupráci s firmou INFICON z města Syracuse ve státě New York připraví hmotnostní spektrometr.
Data, která vědci získají z programu PRIME-1 jim pomohou porozumět podstatě zdrojů na Měsíci. Projekt je součástí širších snah o hledání a využívání vody na měsíčních pólech, což souvisí se snahou o dosažení udržitelné přítomnosti lidí na Měsíci do konce tohoto desetiletí. PRIME-1 díky vrtačce a spektrometru pomůže zvýšit pravděpodobnost spolehlivého fungování dalších podobných přístrojů včetně roveru VIPER.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/prime-_moon_drill.jpg
https://s.hdnux.com/photos/01/14/56/70/20115007/3/gallery_medium.jpg
Tipuji, že SpaceX bude na Marsu také potřebovat podobný vrták. Bude zajímavé porovnat výsledky a finance.
Dobrý den,
chci se jen zeptat, zda někde existuje mapa vytipovaných oblastí pro přistání těchto sond, případně pro první mise Artemis?
Ono to „okolí jižního pólu“ je hodně široký pojem.
Děkuji za článek, odpověď i vůbec za Vaši úžasnou práci pro nás laiky.
Hezký den,
v první řadě moc díky za pochvalu. Jsme moc rádi, že nás čtete.
K dotazu: Některé mise již mají vytipované místo přistání. Třeba první mise landeru Peregrine má dosednout do oblasti Lacus Mortis, první mise od Intuitive Machines má sednout do Vallis Schröteri. Ostatní mise však zatím nemají veřejně oznámené místo přistání.