sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropa chystá rover pro dopravu vzorků z Marsu

Evropští inženýři ve spolupráci s kanadskými kolegy pracují na technologiích, které budou nezbytné pro dopravu vzorků z Marsu na Zemi. Vozítko označované jako Sample Fetch Rover se bude muset umět pohybovat autonomně a také musí zvládnout detekovat trubičky se vzorky, které předtím odebere a uloží americké vozítko Perseverance. ESA vybrala pro další krok na této dlouhé cestě vývoje vozítka firmu Airbus. Už od července 2018 probíhají v britském Stevenage práce zaměřené na vytvoření návrhu vozítka a zhodnocení proveditelnosti takového návrhu. Součástí této práce Airbusu je koordinování součinnosti firem z Evropy a Kanady, které vyvíjí potřebné technologie.

Srovnání velikosti Sample Fetch Roveru a FIATu 500
Srovnání velikosti Sample Fetch Roveru a FIATu 500
Zdroj: https://ichef.bbci.co.uk/

Vozítko Sample Fetch Rover se stane součástí programu Mars Sample Return, do kterého je kromě ESA zapojena i NASA. Pokud se vše podaří, měli bychom se do roku 2031 dočkat vzorků z Marsu na Zemi. Aby se to podařilo, budou potřeba tři mise. V létě startuje americký rover Perseverance, který prozkoumá povrch, odebere vzorky regolitu a kamenů, uzavře je v hermeticky těsných pouzdrech a ta pak odloží na strategická místa.

Instalace 39 odběrných trubic do roveru Perseverance.
Instalace 39 odběrných trubic do roveru Perseverance.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V červenci 2026 by měla NASA zajistit další start, který bude tvořit přistávací modul Sample Retrieval Lander, jehož součástí bude i zmíněný evropský rover Sample Fetch Rover. Přistání by mělo proběhnout v blízkosti místa dosednutí roveru Perseverance. Evropský rover pak ujede 15 – 20 km (denně zhruba 200 metrů), přičemž bude autonomně vyhledávat a sbírat až 36 odložených trubiček se vzorky od Perseverance.

V simulovaném prostředí Marsu se již testovaly pokročilé algoritmy využívající data z kamer na vozítku. Tyto algoritmy mají rozeznat trubičku a určit její přesnou pozici i když bude pokryta marsovským prachem. Airbus také ve spolupráci s evropskými firmami navrhuje robotickou paži a úchopový mechanismus, který se postará o zachycení trubiček. Na níže přiloženém videu vidíte animaci fungování vozítka. Jeho návrh ještě rozhodně není definitivní a bude jistě procházet mnoha úpravami. Přesto si dovolím upozornit na skutečnost, že v animaci je rover vybaven inovativními drátěnými koly, o kterých jsme na našem webu před časem psali. Bylo by jistě zajímavé, kdyby tento konkrétní prvek zůstal zachován.

Až budou trubičky nasbírány, Sample Fetch Rover se vrátí k přistávacímu modulu Sample Retrieval Lander. Jeho součástí bude další robotické rameno vyrobené v Evropě, které zajistí naložení trubiček do kontejneru o velikosti basketbalového míče, který bude v raketě Mars Ascent Vehicle. Právě ona se pak postará o doručení kontejneru na oběžnou dráhu.

Umělecká představa pouzdra se vzorky.
Umělecká představa pouzdra se vzorky.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Evropská družice Earth Return Orbiter se pak s kontejnerem setká na oběžné dráze Marsu, aby se mohla vydat k Zemi – vzorky pak přistanou v americkém Utahu. „Airbus a ostatní partneři nabízí své odborné znalosti a know-how ohledně návrhů technologií roveru, které prokázali při své práci na evropském vozítku Rosalind Franklin pro misi ExoMars, která má startovat v roce 2022,“ uvedl Ludovic Duvet, systémový a technologický inženýr z ESA, který vedl od počátku tým zaměřený na činnosti kolem Sample Fetch Rover a dodal: „Důležité je, že tato práce je dokončována společným přístupem. Došlo k velké interakci mezi ESA, Jet Propulsion Laboratory / NASA, která navrhuje přistávací modul, a průmyslovým konsorciem vedeným Airbusem.

Sample Fetch Rover
Sample Fetch Rover
Zdroj: https://ichef.bbci.co.uk/
Překlad: Dušan Majer

Je vzrušující, že náš tým z Airbusu má tak důležitou roli v programu Mars Sample Return, což je významný mezinárodní projekt k dosažení skutečného světového prvenství v průzkumu vesmíru,“ uvedl Ben Boyes, projektový manažer Sample Fetch Rover z firmy Airbus a dodává: „Projekt Sample Fetch Rover je skvělou příležitostí k využití technologií vyvinutých ve Velké Británii pro vozítko Rosalind Franklin. Můžeme na nich také stavět díky novým špičkovým technologiím nezávislého vizuálního rozpoznávání, nebo díky systému vyhledávání vzorků, či rychlejším roverem pro splnění této náročné úlohy.

Schéma programu Mars Sample Return platné v květnu 2019.
Schéma programu Mars Sample Return platné v květnu 2019.
Zdroj: http://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…Sample_Fetch_Rover_approaching_sample_tubes.png
https://ichef.bbci.co.uk/news/660/cpsprodpb/2776/production/_112920101_topbody.jpg

https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23919-1041.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…OrbitingContainer-Concept-20200225.jpg
https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/206E/production/_112920380_diagram2-nc.png
http://www.esa.int/…/Mars_Sample_Return_overview_infographic.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
4 let před

Proč Perseverance nenechá všechny vzorky na jednom místě poblíž kterého by sonda přistála? Jaký má smysl najezdit kvůli tomu 20 km?
Bude mít ten evropský rover nějaké vědecké přístroje? A co se s ním stane, až vzorky naloží?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Protože by to bylo riskantní. Co kdyby se s Perseverance něco stalo třeba po odebrání pěti vzorků? Za současného stavu by sběrné vozítko sebralo těch pět trubiček, které Perseverance odloží, ale pokud by to bylo tak, jak navrhujete, tak by malý rover nesebral nic, protože by se k těm trubičkám v poškozeném perseverance nedostal.
O vědeckém vybavení jsem nikde nic neviděl, mělo by jít o jednoúčelový rover. Ale teoreticky by se mohl dát využít třeba pro snímkování.

Kamil
Kamil
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ok. Ne jedno místo, ale třeba dvě či tři. Při příliš dlouhé ( dvacetikilometrové) stíhací jízdě se zase něco může stát nákladnímu roveru.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Při pohledu do historie zjistíme, že návrat vzorků z Marsu měli Američané v plánu již v osmdesátých létech minulého století. Neuskutečnil se z několika důvodů:
1/ Americké Vikingy nenašly na povrchu ani stopy po E.T.
2/ Rusové po přistání Vikingů závod o Mars vzdali, ostatně jejich “ mluvící míče “ by stejně vedle Vikingů vypadaly jako chudý příbuzný.
3/ Saturn-5, který mohl k Marsu dopravit třeba dvě návratové sestavy bez váhových limitů, již nebyl k dispozici.
4/ Prioritu dostal raketoplán a orbitální stanice na LEO a konec realizovaná v rámci ISS.
Hledání E.T života ani v případě sterility Marsu neskončí, na řadě budou ledové měsíce s podpovrchovými oceány.

Vaclav
Vaclav
4 let před

S tím hledáním to asi nebude tak žhavé. PER zdokumentuje každý metr na Marsu od zastávky k zastávce. Pokud půjde jednotlivé pokyny k přejezdům PER spojit a nahrát do evropského roveru, tak pojede jako vlak po kolejích. Ostatně stopy po PER by měly být na povrchu patrné i po několika letech. PER určitě vzorek položí u nějaké dominanty na povrchu a okolí zdokumentuje, tudíž poloha každého vzorku bude známa s naprostou přesností. Sběrač pojede najisto a vzorek prakticky nemůže nenajít.

Ivo
Ivo
4 let před
Odpověď  Vaclav

Jste si jistý, že budou patrné stopy o po písečné bouři?

Hawk
Hawk
4 let před
Odpověď  Ivo

To by me tez zajimalo, nekde jsem cetl/slysel ze s nanosy z prachovych bouri na Marsu to nebude tak „horke“, napr. pry uvodni scena z filmu Martan ma k realite hodne daleko.
Takze typuju ,ze stopy se pomalu zanesou, ale bude to asi fakt nejaky rok trvat.

Ivo
Ivo
4 let před
Odpověď  Hawk

Jenže to co je na roverech je v určité výšce, ale u země toho prachu bude podstatně více viz bouře na zemi, kde těsně nad povrchem letí jemný písek ve velkém množství. Ani jistě díky jinému tlaku vzduchu to bude mnohem méně, ale přece jen se to po určitě době zanese a stopy zmizí.

Tomas Kratochvil
Tomas Kratochvil
4 let před
Odpověď  Ivo

Proč ne, atmosféra na Marsu je velmi řídká, jde o to mít tu správnou představu o zdejších podmínkách. Tuny prachu bych nečekal, spíš tenkou vrstvu. Takže na stopu hloubky v cm bude potřeba těch bouří desítky, při přírůstku nánosu řádově v mm.
Nemějte obavy ani o vztyčený MAV. Ten se při bouři také nepřevrátí.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Obavy z prachových bouří jsou dávno překonané. Prachová bouře na Marsu v řídkém ovzduší, které je kolem poloviny procenta pozemského, zvedne pouze velejemný pudr a stěží by obrátila list papíru. Jediné nebezpečí které roveru na sluneční baterie hrozí ,je globální bouře, která by zastínila na delší dobu již tak slabé slunce, jako se to přihodilo roveru MER.
Pokud se týče stop, tak mají určitou hloubku a spad pudru unášeného větrem se bude ukládat u jedné stěny rýhy, po větru a druhá obnažená stěna stačí identifikace stopy.

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  Vaclav

Řekl bych, že to, co dovede zanést a ometat solární panely, umí zanést i trubičky a stopy po roveru.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dust_devil#Martian_dust_devils

Vaclav
Vaclav
4 let před
Odpověď  Dan

Zanášení solárních panelů není jednorázová záležitost, ale pudr se na nich ukládá postupně nikoli větrem, ale vypadáváním z ovzduší. Napadaná vrstva bude v tisícinách mm. Očištění pak provádí nikoli větrná bouře ale větrný vír a je věcí náhody. Pokud větrný vír zasáhne stopu očistí ji od nánosu pudru obdobně.

pave69
pave69
4 let před

Já tedy vidím riziko spíš v tom, že Sample Fetch Rover nepřistane dost blízko (trasy) Perseverance. Celkově se mi to zdá minimálně o jeden rover (a předávku) složitější, než by to mohlo být. Ale rozhodně budu držet tkaničky, které budou držet boty, které budou držet palce.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  pave69

Ten sběrný rover je potřeba, protože nikde není jistota, že Perseverance bude v době přistání landeru stále aktivní a schopná k němu dojet.

pave69
pave69
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jasně, já to chápu, jen je otázka, jestli riziko že se dvě mise prostorově nepotkají, plus riziko že nastanou problémy při sběru zapouzdřených vzorků, je výrazně menší, než kdyby to dělal jeden systém. Je jasné, že do toho vstupují hmotnosti modulů a roverů, čas na odběr vzorků a tak. Já neříkám, že to rozhodli špatně, ale je to strašně složité. Možná pro první pokus by 1-2 vzorky, získané a  odeslané jediným kombinovaným systémem, byly větší sázka na jistotu.

KarelT
KarelT
4 let před

Největší drama bude po odstartování MAV se vzorky. Ta horní část s kontejnerem je maličká a kdyby něco nevyšlo, těžko ho po delší době na orbitě najdou. Zdroje el. energie mu asi moc dlouho nevydrží, jestli nebude mít solární.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  KarelT

Já bych řekl, že kontejner nebude mít žádné zdroje energie, tedy že to bude pasivní objekt. I když vlastně … nějaká vysílačka na baterii / akumulátor by se možná hodila.

Yarda
Yarda
4 let před

OT: Cosmos Discovery.
Včera jsem tam byl, stojí to za to.
Nevím, jetli jsem to přehlédl, ale nevšimnul jsem si, že by tam bylo nějaké upozornění. Pokud tam někdo váží cestu, před Planetáriem, asi 6 minut chůze od výstavy ja zaparkovaná maketa lunárního modulu ve skutečné velikosti, taky stojí za pokoukání.
A pro fajnšmekry: V leteckém muzeu ve Kbelích je k vidělí opravdový přistávací modul Sojuzu co s ním letěl Vladimír Remek.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Yarda

Jsem rád, že se Vám výstava líbila. A co se LM týče, tak na ten není na výstavě upozorněno, jelikož každý projekt dělá někdo jiný.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.