sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vrcholí nejdelší pozorování Parker Solar Probe

9. května letošního roku zahájila americká sonda Parker Solar Probe svou zatím nejdelší vědeckou pozorovací kampaň. Sonda v té době již měla za sebou čtyři průlety nejnižším bodem dráhy kolem Slunce a 9. května před svým pátým průletem aktivovala své přístroje 100 milionů kilometrů od Slunce, tedy o 62 milionů kilometrů dále než dříve. Čtyři soubory přístrojů na její palubě budou sbírat data nepřetržitě až do 28. června, což je výrazně delší období než běžná 11 dní dlouhá měřicí okna.

Téměř dvouměsíční kampaň byla iniciována po analýze dat z předchozích průletu perihelem (nejnižším bodem od Slunce). Každé z těchto měření totiž dokázalo odhalit výraznou rotaci slunečního větru i jevů s ním spojených. K této rotaci přitom docházelo mnohem dále od naší mateřské hvězdy, než se dříve předpokládalo. Časnější aktivování vědeckých přístrojů umožní vědeckým týmům nasbírat data z většího území, takže by mohli snáze vystopovat evoluci slunečního větru během jeho cesty po sluneční soustavě.

Při pátém oběhu sondy Parker Solar Probe kolem Slunce došlo k aktivování vědeckých přístrojů už ve vzdálenosti 100 milionů kilometrů od naší životodárné hvězdy.
Při pátém oběhu sondy Parker Solar Probe kolem Slunce došlo k aktivování vědeckých přístrojů už ve vzdálenosti 100 milionů kilometrů od naší životodárné hvězdy.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Máme reálnou možnost spatřit, co se děje v těchto oblastech, které jsou vzdálenější od sluneční koróny,“ uvádí Nour Raouafi, hlavní vědecký pracovník sondy Parker Solar Probe z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory a dodává: „Ačkoliv naším primárním cílem je lépe porozumět tajnostem sluneční koróny a mladého slunečního větru blízko Slunce, jsou tu důkazy naznačující velmi zajímavé fyzikální procesy, které můžeme prozkoumat na naší oběžné dráze o něco dříve. Díky tomu bude snazší propojit tyto znalosti s jevy, které probíhají ve větší blízkosti ke Slunci. Jsme schopni tato data nasbírat a uvidíme, co z nich vyčteme.

Parker Solar Probe u Slunce
Parker Solar Probe u Slunce
Zdroj: https://img.purch.com

Sonda prolétla perihelem 7. června a v té době se nacházela 19,4 milionu kilometrů od povrchu naší hvězdy. Došlo tedy k plánovanému vyrovnání jejího vlastního rekordu, který stanovila při svém čtvrtém průletu perihelem letos 29. ledna. Tehdy se stala nejblíže vyslaným lidským objektem ke Slunci. Její rychlost vůči Slunci byla v době maximálního přiblížení 109 km/s.

Po aktuálním přiblížení ke Slunci bude na americkou sondu čekat další gravitační manévr – jako pomocník opět poslouží planeta Venuše. Na 11. července letošního roku je plánován již třetí gravitační manévr, při kterém sonda opět využije gravitace planety, aby upravila svou dráhu a ještě více se při následujícím oběhu přiblížila ke Slunci.

Vizualizace Parker Solar Probe u Venuše.
Vizualizace Parker Solar Probe u Venuše.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Při gravitačním manévru se sonda přiblíží k planetě na vzdálenost zhruba 830 kilometrů, což je mnohem blíže než v případě prvních dvou gravitačních manévrů (2548 a 3023 km), ale stále je to dost vysoko nad horními vrstvami atmosféry Venuše. Během tohoto gravitačního manévru sonda zažije také zhruba 11 minut dlouhé zatmění Slunce, jelikož proletí stínem Venuše. Vědci počítají s tím, že všechny čtyři přístroje budou během průletu aktivní, aby sbíraly údaje o podmínkách v těsném okolí druhé planety Sluneční soustavy a hlavně nad její noční polokoulí.

Údaje naměřené při prvním průletu perihelem budou k Zemi poslána mezi koncem června a polovinou srpna letošního roku. Očekává se, že několik měsíců vědcům zabere jejich analýza, takže veřejnost se s nimi bude moci seznámit zhruba v listopadu. V té době sonda bude mít za sebou svůj šestý průlet perihelem. Ten bude díky červencovému manévru u Venuše opět rekordní – sonda by měla 27. září prolétnout jen 14,2 milionu kilometrů nad povrchem Slunce a vůči naší hvězdě se bude pohybovat maximální rychlostí 129 km/s.

Graf zobrazující plánovaný průběh mise - ukazuje vzdálenost sondy od Slunce i její rychlost vůči Slunci.
Graf zobrazující plánovaný průběh mise – ukazuje vzdálenost sondy od Slunce i její rychlost vůči Slunci.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://assets1.bigthink.com/…/65924/size_1024/Parker_probe_1.jpg?1533851981
https://blogs.nasa.gov/…/wp-content/uploads/sites/274/2020/05/Parker-orbit-5.png
https://img.purch.com/
https://blogs.nasa.gov/…/sites/274/2018/10/Parker-Venus-2-300×166.png
https://upload.wikimedia.org/…Velocity_of_Parker_Solar_Probe_wide.svg.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
4 let před

Zase sa zahreje pri slniečku, dúfajme že sa neupečie. Držme palce !
🙂

vreckam
vreckam
4 let před

129km/s :-O … to bychom byli u Neptunu za chvilku, ne? 🙂

Josef Somik
Josef Somik
4 let před
Odpověď  vreckam

No nevim. Sonda Parker Solar Probe tu rychlost dosahuje a nedoletí ani za dráhu Země. 🙂

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  vreckam

V závslosti na situaci a dráze. Jak vidíte, u excentrických heliocentrických drah s nízkým periheliem to není zas tak moc.
No a pokud bychom teoreticky těch 129 km/s měli konstantně a k Neptunu bychom se blížili „po azimutu“ (což, uznejme, je nesmysl, ale hezky se to počítá), tak to potrvá něco málo přes rok. Ale co pak? I rozdíl 14 km/s byl pro takovou New Horizons výzvou.

vreckam
vreckam
4 let před
Odpověď  Dan

No, poté zatáhnout ruční brzdu 🙂

Já vím, ale jak by to bylo krásné, mít vyřešené tyto rychlosti a pak hlavně to brzdění. Jak by pak bylo krásně v tom vesmíru 🙂

Josef Somik
Josef Somik
4 let před
Odpověď  Dan

Úniková rychlost z povrchu Slunce je 617km/s. Takže to, jak daleko doletí sonda od Slunce záleží na tom, jak daleko od něho má tu rychlost 129km/s.
Pokud že má tuto rychlost ve vzdálenosti 15mil. km od Slunce, nedoletí ani k Zemi. Pokud tu rychlost bude mít ve vzdálenosti oběžné Země, doletí k Neptunu a při průletu kolem bude mít pořád rychlost přes 100km/s. Gravitace Slunce je obrovská, takže pokud se chcete pohybovat v jeho těsné blízkosti a nespadnou do něj, musíte mít i obrovskou rychlost. 🙂

vreckam
vreckam
4 let před
Odpověď  Josef Somik

Děkuji za polopatické vysvětlení, i panu Danovi za osvětu 🙂

Vaclav
Vaclav
4 let před

Při každém obletu Venuše se i odsluní výrazně snižuje, což omezuje nárůst rychlosti v přísluní. Současně se krátí i doba oběhu a tak další průlety budou následovat v kratších intervalech. 14 mil km to už je zatraceně blízko. Nyní se štít zahřál na 600°C, bude zajímavé kolik dají další 4 mil km přiblížení.

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  Vaclav

Jestli si pamatuju správně, tak těch 600°C je v klidu, štít má vydržet 1300°C.

A pozor, ta dráha je natolik excentrická, že výrazné snížení afelu s rychlostí v perihelu moc nepohne. A při pohledu na grafické znázornění v článku nás, teda PSP čekají už jen stejné nebo vyšší rychlosti v periheliu, ona totiž nesnižuje jen ten afel.

Vaclav
Vaclav
4 let před
Odpověď  Dan

Každým obletem Venuše pokud se sníží přísluní tak rychlost v přísluní samozřejmě naroste. Pokud se současně sníží odsluní je přírůstek nižší než kdyby se odsluní nesnížilo.

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  Vaclav

To nerozporuji 🙂 jen doplňuji, že výrazné snížení afelu u takovéto dráhy nemá na rychlost v perihelu takový vliv, jak by se na první pohled zdálo. Modelový příklad: Pokud by PSP v pericentru zpomalila o 1 km/s (méně než procento své rychlosti), apocentrum se sníží o 14 mil. km a perioda spadne ze 117 dní na 100, jestli to dobře počítám.

racek
racek
4 let před

Tohle je opravdu sonda nej nej nej … Úžasná představa, člověk se (téměž) dotkne Slunce !

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.