„Slavná“ černá díra opět ve středu pozornosti

Titulní obrázek dnešního článku znáte asi všichni. Mediálním světem vloni v dubnu rezonovala historicky první fotografie černé díry. Náš web se tomuto tématu nevěnoval z logického důvodu – ono historické pozorování provedla soustava pozemských radioteleskopů Event Horizon Telescope (EHT). Jelikož se náš web věnuje kosmonautice, nejednalo se o téma z našeho tématického okruhu. Nyní se však díváte na článek, který se této mediálně známé černé díře věnuje. Řeč ale nebude o slavné fotografii, to bychom přišli hodně pozdě s křížkem po funusu. Ano, hádáte správně, černá díra v galaxii M87 se dočkala dalšího objevu a tentokrát jej má na svém kontě kosmická observatoř.

Astronomové použili kosmický teleskop Chandra, který opakovaně zaměřili právě na supermasivní černou díru v M87. Spatřili velmi zajímavé divadlo, při kterém černá díra urychlovala částice na rychlost větší než 99 % rychlosti světla. Černá díra v galaxii Messier 87 (zkráceně M87) má hmotnost 6,5 miliard Sluncí a našli bychom ji v souhvězdí Panny zhruba 55 milionů světelných let od Země. Tato černá díra dostala označení M87* a nyní má již havajské jméno Powehi.

V roce 2000 vyfotil Hubbleův teleskop výtrysk hmoty z M87*.

V roce 2000 vyfotil Hubbleův teleskop výtrysk hmoty z M87*.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Už dlouhé roky astronomové sledovali záření z výtrysků vysokoenergetických částic, které urychlila černá díra. Vědci studovali tyto výtrysky ve všech částech elektromagnetického spektra – od radiových vln přes viditelné světlo až k rentgenovému záření. Nyní díky pozorováním kosmickou observatoří Chandra mohli výzkumníci spatřit části výtrysku, které se pohybují téměř rychlostí světla.

Je to vůbec poprvé, kdy se podařilo zaznamenat tak extrémní rychlost pomocí rentgenových dat,“ popisuje Ralph Kraft z Center of Astrophysics | Harvard & Smithsonian (CfA) v Cambridge, který představil objev na zasedání Americké astronomické společnosti v Honolulu a dodal: „Pro tato měření potřebujeme ostrý rentgenový zrak teleskopu Chandra.“ Když se hmota dostane dost blízko k černé díře, vstoupí do rotujícího útvaru, který se označuje jako akreční disk. Část materiálu z vnitřních částí akrečního disku skončí v černé díře, ale část z něj může být naopak vyvržena pryč ve formě přímého svazku – výtrysku – materiálu, který se šíří podél siločar magnetického pole. Jelikož jsou procesy pádu hmoty do černé díry nepravidelné, mají výtrysky podobu jakýchsi izolovaných svazků, které mohou být sledovány různými teleskopy.

Snímek M87 v infračervené části spektra od teleskopu Spitzer.

Snímek M87 v infračervené části spektra od teleskopu Spitzer.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Pro aktuální objev použili vědci pozorování z let 2012 a 2017, aby sledovali pohyb dvou rentgenových uzlů obsažených ve výtrysku vzdálených zhruba 900 a 2500 světelných let od černé díry. Rentgenová data byla zprvu matoucí – svazek blíže k černé díře se měl podle údajů pohybovat 6,3× rychleji než je rychlost světla a druhý pak měl být 2,4× rychlejší než světlo. „Jedním z neprolomitelných fyzikálních zákonů je, že se nic nemůže pohybovat rychleji než světlo,“ sděluje známou pravdu Brad Snios, spoluautor studie také ze CfA a dodává: „Neprolomili jsme zákony fyziky. Pouze jsme objevili příklad úžasného fenoménu, kterému se říká nadsvětlená rychlost (superluminal motion)“.

Nadsvětelnou rychlost zde pozorujeme proto, že se objekt pohybuje rychlostí velmi blízkou rychlosti světla ve směru, který je blízký úhlu našeho pohledu. Výtrysk cestuje prostorem skoro tak rychle, jak je světlo vyzařováno, což vytváří iluzi, že pohyb výtrysku je mnohem prudší, než je rychlost světla. V případě M87* míří výtrysk téměř naším směrem, což vysvětluje na první pohled nelogické údaje o změřené rychlosti.

Schéma komponent detektoru Chandra. Rentgenový teleskop o průměru 1,2 m má ohniskovou vzdálenost 10 metrů. Tvoří jej čtyři sady paraboloidně-hyperboloidních zrcadel o délce 0,85 m.

Schéma komponent detektoru Chandra. Rentgenový teleskop o průměru 1,2 m má ohniskovou vzdálenost 10 metrů. Tvoří jej čtyři sady paraboloidně-hyperboloidních zrcadel o délce 0,85 m.
Zdroj: http://en.wikipedia.org/

Astronomové už dříve pozorovali takový pohyb u M87* v radiových vlnách a viditelné části spektra, ale tato pozorování nebyla schopna definitivně potvrdit, že se hmota výtrysků pohybuje rychlostí velmi blízkou rychlosti světla. Nebylo jisté, zda pohybující se struktury nejsou jen rázovou vlnou, tedy jakousi obdobou sonického třesku u nadzvukového letadla.

Montáž rentgenového teleskopu Chandra.

Montáž rentgenového teleskopu Chandra.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Nejnovější výsledky ukazují, že rentgenové paprsky se umí chovat jako přesné měřidlo kosmických rychlostí. Tým vědců pozoroval útvar pohybující se již výše vysvětlenou zdánlivou rychlostí 6,3 násobku rychlosti světla mezi roky 2012 a 2017 ztratil 70 % jasu. Tento útlum byl pravděpodobně způsoben tím, jak částice ztrácely energii vyzařováním, které bylo vynuceno jejich spirálovým pohybem kolem siločar magnetického pole. Aby bylo něco takového možné, musíte v obou případech sledovat rentgenové paprsky z té samé částice a nikoliv pohybující se vlnu.

Naše pozorování dává zatím nejsilnější důkaz o tom, že částice ve výtrysku z M87* skutečně cestují rychlostí blízkou absolutnímu kosmickému limitu,“ doplňuje Snios. Aby toho nebylo málo, tak pozorování z kosmické observatoře Chandra jsou skvělým doplňkem údajů z již zmíněného pozorování pole radioteleskopů EHT. Velikost prstence kolem černé díry, který spatřil EHT a jehož fotka pak oběhla internet, je zhruba stomilionkrát menší, než výtrysk pozorovaný teleskopem Chandra.

Snímky výtrysku z černé díry M87* pořízené teleskopem Chandra.

Snímky výtrysku z černé díry M87* pořízené teleskopem Chandra.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

A je tu ještě jeden rozdíl – EHT pozoroval M87* během šesti dní v dubnu 2017, čímž vytvořil aktuální snímek černé díry. Teleskop Chandra pozoroval vyvržený materiál, který byl na svou mimořádnou cestu vypuzen z černé díry před stovkami, možná tisícovkami let. „Řekl bych, že EHT nám poskytl detailní pohled na raketomet,“ dává neobvyklé přirovnání Paul Nulsen, další spoluautor studie, aby vzápětí vše vysvětlil: „No a teleskop Chandra nám zase ukázal, jak ta vypálená raketa letí.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/commons/4/4f/Black_hole_-_Messier_87_crop_max_res.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/M87_jet.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/PIA23122-M87-SMBH-SpitzerST-Closeup-20190424.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Chandra_X-ray_Observatory
https://upload.wikimedia.org/…/Chandra_X-ray_space_observatory_Obs_assemb2_300.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/m87_0.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “„Slavná“ černá díra opět ve středu pozornosti”

 1. Adhara napsal:

  Prosím o ospravedlnenie za málinko odveci komentár. Ale keď spomínate Chandru… uvítala by som nejaký komplexnejší článok o tom, v akom technickom stave je tento teleskop po vyše 20 rokoch od vypustenia. Podobne aj ďalšie veľké a staré observatórium – Spitzer. Už veľa rokov mi totiž vŕta hlavou jedna vec. Je to len náhoda, že jediný často a ťažko kaziaci sa z kozmických teleskopov (HST), bol práve ten, ktorý mohol chodiť opravovať raketoplán? Ako to, že sa ostatné ďalekohľady aj bez servisných misií tak držia, kým Hubble bol aj po niekoľkých misiách na pokraji skazy?

 2. Jiri Hadac napsal:

  jejda jejda, snímek černé díry, materiál vypuzen z černé díry, inu nějak se ve mě rvou mé znalosti astronomie. Nejsem profesionál a beru ten orig článek nasa jako spíš takový popularizační, takže je to kapku zjednodušené.
  Bral bych snímek akrečního disku. A že by černá díra něco vyvrhla zpoza schwazschildova poloměru.. zkrátka radši říkám jejda.

 3. Radoslav Karásek napsal:

  Keď už to chlapi rozbehli, tak by som sa s dovolenim trochu pridal. Ma zmysel ísť do Prahy na výstavu, keď som na nej bol v Brne 3x? Je tam nejaká novinka, ktorá stojí za to?

  • Dušan Majer napsal:

   Osobně si myslím, že ano. výstava se zase o trochu změnila. Jasně, jádro zůstalo, ale změn doznaly dekorace – hlavně velkoformátové tisky na perforované tkanině vypadají perfektně. No a pro mne největší změnou je část, na které jsem se podílel – současnost a budoucnost, které byly dříve lehce opomíjené. Není to nic extra velkého – pár panelů o raketoplánech, povídání o roverech na Marsu a pak několik panelů s informacemi o soukromých firmách a plánech jednotlivých agentur.

 4. Vít napsal:

  Poslouchal jsem rádio. Jste profesionál pane Majer.

 5. Kamil napsal:

  Pozor pozor. Dušan Majer právě poskytuje velký rozhovor Janu Pokornému na Radiožurnálu (9.1.2020 od 9:05). Jsou na velké výstavě o kosmonautice na Výstavišti.

 6. David R. napsal:

  Díky za článek.
  Myslím, že není nutné striktně dodržovat hranice mezi Kosmonautikou a astronomií. Já například stále sleduji hledání deváté planety – prostě proto, že to bude obrovská výzva, až bude objevená, s čímkoli tam doletět. A nakonec i v military oblasti jsou zajímavé kosmické prostředky. Žasnul jsem například nad tím, jak dokázali v 50. letech, bez počítačů, udělat sledovače hvězd. První byly u vojáků, ale krátce poté už letěly k Venuši. Nebo různé nové způsoby pěstování rostlin. Teď se to testuje na pouštích, ale až poletí osadníci na Mars, převezmou ty nejlepší zkušenosti. Koneckonců termín „kosmická technologie“ bereme prostě jako něco technicky úžasného, a není úplně povinné, aby to vyletělo 100 km nad Zemi, ne?

 7. Racek napsal:

  Po přečtení se mi z toho úplně točí hlava. Nádhera. A teď do postele nějakou kvalitní … knihu. Třeba znovu Lioua nebo Hamiltona.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.