sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Trosky landeru Vikram

Indický lunární lander mířil začátkem září na hladkou pláň místní vysočiny zhruba 600 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Indická agentura ISRO však s ním během sestupu ztratila kontakt. I tak to byl pro indii úspěch – od přistání ji dělil jen malý kousek. Tým kolem americké sondy LRO, konkrétně lidé spravující kameru LROC, zveřejnili 26. září první mozaiku snímků místa dopadu, která vznikla 17. září. Mozaiku si stáhlo mnoho lidí, kteří na ní hledali trosky indického landeru. Odborníky od LRO kontaktoval i Šanmuga Subramanian, který oznámil identifikaci trosek. Po prověření tohoto tipu mohl tým od kamery LROC potvrdit, že jde opravdu o pozůstatky landeru Vikram – použili k tomu porovnání snímků daného místa před dopadem a po něm.

Místo dopadu landeru Vikram a související pole trosek. Zelené tečky značí jednotlivé úlomky (jak potvrzené, tak i pravděpodobné). Modře je vyznačen narušený regolit. Místo označené písmenem S odpovídá lokalitě, kterou určil Šanmuga Subramanian. Obrázek vznikl složením dvou snímků pořízených 11. listopadu.
Místo dopadu landeru Vikram a související pole trosek. Zelené tečky značí jednotlivé úlomky (jak potvrzené, tak i pravděpodobné). Modře je vyznačen narušený regolit. Místo označené písmenem S odpovídá lokalitě, kterou určil Šanmuga Subramanian. Obrázek vznikl složením dvou snímků pořízených 11. listopadu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Když vznikly obrázky pro první mozaiku, bylo místo dopadu jen špatně osvětlené a proto nebyla identifikace snadná. LRO proto provedla další dvě snímkovací sekvence – první na pomezí 14. a 15. října a druhá 11. listopadu. Specialisté od kamery LROC se pustili i do analýzy okolí na těchto nových mozaikách a podařilo se jim objevit jak místo dopadu, tak i související pole trosek. Místo dopadu bylo ve výšce 834 metrů na souřadnicích 70,8810°J,  22,7840°V. Listopadová mozaika má navíc zatím nejlepší dostupné rozlišení (0,7 metru) i světelné podmínky (paprsky dopadaly pod úhlem 72°)

Úlomky, které objevil Šanmuga se nachází zhruba 750 metrů severozápadně od hlavního místa dopadu. Na první mozaice (rozlišení 1,3 metru, paprsky pod úhlem 84°) bylo toto místo vidět jen jako jediný jasný pixel. Listopadová mozaika ukázala impaktní kráter, související paprsky a pole dalších trosek. Tři největší úlomky mají 2 × 2 pixely a vrhají jednopixelový stín.

Srovnání snímků stejné oblasti před dopadem Vikramu a po něm.
Srovnání snímků stejné oblasti před dopadem Vikramu a po něm.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/vikram_impact_ratio_1100.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/vikram_ejecta_1100px_scalebar.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/vikram_impact_blink.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Primární plánovaná přistávací lokalita byla 70,90°j.š.; 22,78°v.d. Místo impactu je 70,8810°j.š.; 22,7840°v.d. Takže ve smyslu přesnosti velmi dobré.

Štěpán
Štěpán
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Dobrý point

Honza
Honza
5 let před

Chvíli mi trvalo najít, která oblast animovaného obrázky souvisí se kterou anotovaného obrázku. Tak jsem to udělal trochu názorněji pro všechny. Jsou dobří, že tam něco vidí, já bych to jako místo dopadu rozhodně nepoznal.comment imagecomment image

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Honza

Díky!

martin
martin
5 let před

Znamena to, ze sa sonda rozpadla pocas letu, ci su to ulomky, ktore sa rozleteli do okolia az po dopade?

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  martin

No určitě až po dopadu. K destrukci během letu nebyl důvod, chybí atmosféra.

lvy
lvy
5 let před
Odpověď  Spytihněv

A co třeba výbuch motoru?

kuban
kuban
5 let před
Odpověď  lvy

nebo dezintegrace palivové nádrže nebo rozpad vlivem odstředivých sil
asi by se našlo ještě něco

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  lvy

Když koukám na stopu dopadu na úvodní fotce, tak je to stopa typická pro impacty sond vcelku. Nepřipadá mi nijak zvláštní. Na druhou stranu je pravda, že jsou tam vyznačeny dopady trosek ve vzdálenosti i přes kilometr. Tedy pokud jsou to opravdu trosky. Zajímalo by mě, zda je možné, aby po rychlém impactu a destrukci doletěly kusy sondy až tak daleko. Sice nízká gravitace, ale přece jen… Nebo výbuch paliva po dopadu?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Exploze paliva taky něco, udělá, do toho rychlost dopadu, nízká gravitace a absence atmosféry.

martin
martin
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Zdaju sa mi byt nejake prilis nesymetricke v porovnani s inymi tvrdymi dopadmi sond/lietadiel.

maro
maro
5 let před

Díky za to měřítko na fotkách. To mi tam vždycky chybí. Informace o pixelovém rozlišení to nikdy nemůže nahradit.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  maro

Neděkujte nám, měřítko bylo už v originálním obrázku.

maro
maro
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ale je to super, viďte?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  maro

To nepopírám, ale sám bych to tam nedával z důvodu případné chyby.

LED
LED
5 let před

Super článek, díky

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  LED

Díky za pochvalu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.