Kosmotýdeník 372 (28.10. – 3.11.)

Je tu neděle a s ní již tradičně vychází Kosmotýdeník – pravidelný souhrn událostí, které se staly během uplynulých sedmi dní v kosmonautice. Dnes se v hlavním tématu můžete těšit na historicky první usazení vozítka Mars Rover 2020 na jeho kola. Dále se podíváme na perfektní fotografie ze startu rakety Antares, ale nevynecháme ani dění kolem výměny akumulátorů na Mezinárodní kosmické stanice. Dočkáte se také pravidelných rubrik. Přeji vám příjemné čtení a hezkou neděli.

Mars Rover 2020 na kolečkách!

Nové připravované vozítko pro Mars, které staví NASA, respektive JPL, bylo poprvé postaveno na svých šest kol. Jedná se o důležitý krok ve stavbě a vývoji Mars Rover 2020, který by v kráteru Jezero na Marsu měl přistát v roce 2021. Vozítko vybavené propracovanými vědeckými přístroji a třeba vůbec prvním dronem, který si zalétá v jiné atmosféře, než té pozemské, je v poslední fázi stavby. Od startu jej dělí nikoli roky, ale již jen měsíce.

Začněme časosběrným videem, které naleznete pod tímto odstavcem. Ukazuje, jak 8. října tým inženýrů vůbec poprvé postavil Mars Rover 2020 na jeho kola a ta tak poprvé nesla plnou váhu celého 1 050 kilogramů vážícího stroje. „Po letech designování, stavby, analýz a testování, je naprosto úžasné poprvé vidět, jak náš rover stojí na svých kolech,“ řekl Ben Riggs, inženýr mechanických systémů, který pracuje na Mars Roveru 2020 v JPL. „Celý tým se těší, až rover zanedlouho uvidí ve stejné konfiguraci na povrchu Marsu.“

Černý podvozek roveru, na kterém je pověšeno šest kol, je vyroben z titanu, zatímco kola samotná byla vyrobena z hliníku. Kola mají průměr 52,5 centimetrů. Nicméně ta, která vidíme na videu, jsou jen zkušební a testovací modely. Letová kola budou osazena na začátku příštího roku. Oproti roveru Curiosity prošla kola přepracováním. Nyní by měla být odolnější vůči mechanickému poškození. Každé ze šesti kol obsahuje elektromotor, dvě zadní a dvě přední pak i motor na natáčení, který celému roveru umožní se na místě otočit o 360 stupňů. Stejný pohonný systém nese ostatně i vozítko Curiosity, které od roku 2012 na Marsu pracuje.

Po Curiosity Mars Rover zdědil i systém naklápění rocker-bogie, který díky několika otočným bodům a vzpěrám, je schopný udržovat stabilní pojezd vozítka i v nerovném terénu. Hlavně však tento systém rozkládá váhu celého roveru relativně konstantně na každé ze šesti kol. Vozítko se bude vyhýbat náklonům větším než 30 stupňů, nicméně se současným podvozkem je schopné relativně bezpečně sjet a vyjet náklon i 45 stupňů v jakémkoli směru bez převrácení. Podvozek také umožňuje překonat případné překážky, kameny a prohlubně do velikosti průměru kol.

Video zároveň ukazuje Mars Rover 2020 v Simulator Building v JPL, kde prošel několika týdny testování, včetně rozsáhlého vyhodnocení toho, jak jeho přístroje, systémy a subsystémy fungují v chladném prostředí, kterému bude čelit na Marsu. Vozítko si zároveň vyzkoušelo pobyt v prostředí, kde se okolní tlak blížil vakuu.

Pokud vozítko 18. února 2021 úspěšně přistane na Marsu, stane se prvním přistávacím zařízením, které samo zpřesňovalo definitivní místo přistání, jen díky svému internímu navigačnímu systému. Vozítko by mělo odstartovat pomocí rakety Atlas V v červenci 2020 z Kennedyho kosmického střediska z rampy 41.

Dodejme ještě, že 1. listopadu skončila soutěž na pojmenování tohoto roveru, která byla pořádána na amerických školách. Soutěžící měli vypracovat esej o vozítku. Nyní bude soutěž vyhodnocena a výherce si bude moct Mars Rover 2020 pojmenovat.

Kosmický přehled týdne:

V sobotu 2. listopadu proběhl úspěšný start rakety Antares 230, která vynesla soukromou automatickou zásobovací loď Cygnus NG-12, společnosti Northrop Grumman. Loď směřuje k ISS, kam by měla dorazit čtvrtého listopadu. Nese téměř čtyři tuny nákladu. Během startu bylo pořízeno několik opravdu povedených snímků, které si můžete prohlédnout níže. Abychom byly přesní, na startu byl přítomen fotograf John Kraus, který je vždy zárukou naprosto famózních snímků.

Start Antares 230

Start Antares 230
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Pohled na motory RD-181 optikou Johna Krause

Pohled na motory RD-181 optikou Johna Krause
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Další skvělý snímek od Johna Krause.

Další skvělý snímek Antares 230.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

V sobotu dorazila na floridské letiště drahocenná zásilka z Evropy. Antonov An-124 dopravil do USA evropskou vědeckou sondu Solar Orbiter, která zde podstoupí předstartovní přípravy, spojení s raketou a start. Vynesena bude raketou Atlas V společnosti ULA.

Solar Orbiter na Floridě

Solar Orbiter na Floridě
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

V pátek opustila ISS japonská automatická zásobovací loď HTV-8. Christina Koch a Jessica Meir ji odpojily robotickou paží a vypustily na její poslední let. Loď se pak pomocí vlastních motorů vzdálila od stanice. Loď k ISS doletěla v září a přivezla přes 3 700 kilogramů nákladu, včetně nových akumulátorů. Nyní je loď naložena naopak akumulátory starými, se kterými shoří za několik dní v atmosféře. Pokud se ptáte, jak pokročily práce na výměně zbývajících akumulátorů za nové, tak bohužel nepokročily. Připomeňme, že bylo plánováno celkem pět výstupů do volného prostoru (EVA) kvůli výměně dvanácti starých akumulátorů za šest nových. Tento plán se však nemohl uskutečnit. Po instalaci trojice nových akumulátorů se porouchala distribuční jednotka, která řídí nabíjení a distribuci energie z těchto akumulátorů. Další výstupy byly proto zastaveny, dokud se nepřijde na to, zda se nejedná o systémovou chybu nových akumulátorů. Stejná chyba se totiž objevila už  u dřívější výměny. V souvislosti s tím byl uskutečněn první výstup dvou žen, kde Christina Koch a Jessica Meir měly za úkol vyměnit porouchanou distribuční jednotku. Tu vyměnily a nyní probíhá analýza celého problémů. Nové zatím nenainstalované akumulátory budou později přemístěny na dočasné místo, kde setrvají zřejmě do začátku roku 2020, než proběhne další série EVA.

Na centrální stupeň rakety SLS, který se jako vůbec první nyní dokončuje, proběhla instalace druhého motoru RS-25. Motor nese číslo E2045 a naposledy letěl s raketoplánem Atlantis na misi STS-135. SLS je připravována ke svému prvnímu letu, jenž proběhne na začátku roku 2021. V rámci startu bude vynesena nepilotovaná loď Orion, která v rámci mise Artemis I zamíří na oblet Měsíce.

Druhý nainstalovaný motor RS-25

Druhý nainstalovaný motor RS-25
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Přehled z Kosmonautixu:

V této rubrice naleznete souhrn všech článků, které vyšly na Kosmonautixu za poslední týden. Vydáváme dva články o kosmonautice denně, pojďme se na ně podívat. Začali jsme nemilou zprávou o tom, že družici Eutelsat 5 West B potkala krátce po vynesení závada. Následně jsme se vypravili za projektem letadla Skylon, respektive jeho revolučního motoru SABRE, jenž se dočkal nejvýkonnější chladící jednotky na světě. Tento týden nechybělo ani pozvání na tradiční Kosmoschůzku. V úterý jste se dočkali dalšího dílu vámi oblíbeného seriálu Svět nad planetou. Věnovali jsme se také nové environmentální družici Biomass, která se dočkala zajištění vynesení. Společně s NASA jsme dumali nad tím, zda koupit další křesla v ruských lodích Sojuz, nebo riskovat a věřit soukromým pilotovaným lodím. Společně jsme živě sledovali, jak se přesouvá první zkušební exemplář lodě Starship na rampu. Dobrá zpráva přišla z Evropy, kde začala stavba očekávané velkolepé mise družice JUICE. Podívali jsme se také na jedno zajímavé výročí ne úplně známé, ale velmi praktické a důležité družice SMOS. NASA tento týden představila plány na stavbu a vyslání nového měsíčního vozítka VIPER, které by mělo analyzovat vodu ve věčně zastíněných kráterech. Na sobotu jsme pro vás připravili Živě a česky komentovaný přenos ze start rakety Antares, která vynášela nákladní loď Cygnus. Vypravili jsme se také do laboratoří NASA, kde došlo k otestování revolučních mikrozávěrek. Na závěr týdne jsme si pro vás připravili ještě aktuální díl Vesmírných výzev.

Snímek týdne:

Společnost Boeing (stejně jako před časem SpaceX) provede test únikového systému lodi Starliner z rampy. Jedná se o důležitý milník certifikace lodi před jejím prvním letem s posádkou. Před letem s posádkou však samozřejmě proběhne ještě let bezpilotní. Při aktuálně připravovaném testu bude simulována havárie rakety ještě na rampě, kdy bude aktivován záchranný systém lodi, jejíž servisní modul je osazen únikovými motory, které odnesou loď do bezpečné vzdálenosti, načež loď přistane na padácích. Boeing nyní uvolnil fotografii, která ukazuje loď Starliner připravenou k tomuto testu, který by měl proběhnout 4. listopadu. Fotografie je to vzácná, jelikož z průběhu přípravy lodi není zdaleka tolik veřejně dostupných materiálů, jako například z vývoje lodi Crew Dragon. Administrátor NASA nám pak zajistil, že Boeing bude test únikového systému vysílat živě a my se jej pokusíme Živě a česky okomentovat.

Starliner připravený k testu únikového systému

Starliner připravený k testu únikového systému
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Starliner připravený k testu únikového systému

Starliner připravený k testu únikového systému
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Videem týdne se jednoznačně stává perfektní video o malém nákladním raketoplánu Dream Chaser, které hezky ukazuje nejen samotný stroj, ale zejména jeho vnitřní prostory, průběh letu, dokování a jako třešničku na dortu pak i další možná využití tohoto krásného stroje. Držme proto Dream Chaseru palce, ať si krom odlétání nákladních misí k ISS najde využití i jinde.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://twitter.com/nasahqphoto/status/1190708817912356865
https://twitter.com/johnkrausphotos/status/1190680009838669824
https://www.johnkrausphotos.com/Launch-Galleries/Antares-NG-12/
https://sm.mashable.com/t/mashable_in/photo/default/mars2020rover_3q3p.h720.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2019/11/EIWvq5aWkAM8Xmk.jpeg
https://pbs.twimg.com/media/EITjZE-W4AEqKRt.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EIYGU1nXYAEso_6?format=jpg&name=medium
https://pbs.twimg.com/media/EIY_W1EWkAAANav?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EITjZFCXUAI0saB.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 372 (28.10. – 3.11.)”

  1. Libor napsal:

    V článku se píše „Společnost Boeing (stejně jako před časem SpaceX) provede test“. SpaceX už to testoval? Nemůžu to nějak najít a docela jsem se na ten test těšil.
    Našel jsem jen tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=1_FXVjf46T8 ale to je 4 roky staré

  2. Bozek napsal:

    Dobry den,
    dekuji za pekne shrnuti udalosti. Neplanujete prosim nejaky dalsi clanek o krtkovi na inSight? Podle poslednich fotek je tak tak na vypadnuti 🙁

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.