křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

H3 (HTV-X1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

ECAPS AB

Společnost ECAPS AB, švédský poskytovatel pohonných technologií, oznámila úspěšné testování své nové technologie Fast-Start Thruster (FAST), který umožňuje kapalným pohonným systémům LMP-103S dosáhnout provozní teploty a plné připravenosti do 48 sekund od zapálení.

iRocket

Plány společnosti Innovative Rocket Technologies (iRocket) na plně opakovaně použitelný nosič pro vynášení družic získaly podporu po prvním letovém testu střely krátkého doletu IRX-100, u které startup doufá, že v blízké budoucnosti vygeneruje příjmy na podporu svého orbitálního nosiče Shockwave.

SpaceX

Ministerstvo letectva schválilo návrh společnosti SpaceX zdvojnásobit počet startů na vesmírné základně Vandenberg a začít tam využívat druhou odpalovací rampu.

Scanway

Polský výrobce optických systémů Scanway Space získal svou první zakázku od americké společnosti, v tomto případě od Intuitive Machines, na multispektrální dalekohled pro mapování povrchu Měsíce.

Beyond Gravity

Společnost Beyond Gravity zvažuje rozšíření výroby pohonných mechanismů solárních panelů na Floridě na podporu projektu Golden Dome a dalších amerických vesmírných projektů poté, co zdvojnásobila výrobní prostor v Evropě pro hardware, který udržuje družice namířené směrem ke Slunci.

Impulse Space

Společnost Impulse Space, která se zabývá vesmírnou dopravou, oznámila, že plánuje vyvinout lunární přistávací modul. Koncept lunárního dopravního systému společnosti Impulse Space využívá tahač Helios s novým lunárním přistávacím modulem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – srpen 2019

Další měsíc uběhl jako voda a je čas na jeho rekapitulaci. Srpen nám přinesl mnoho zajímavých momentů – sedm velkých témat a bezpočet krátkých zpráv. To ve výsledku dává 42 minut a 37 sekund dlouhý díl Vesmírných výzev jako obvykle ve 4K rozlišení pro maximální zachycení detailů a se 60 snímky za sekundu pro jemné podání pohybů. Díl s pořadovým číslem 120 v sobě ukrývá 150 metrů vysoký skok Starhopperu, nepilotovaný start Sojuzu MS-14, americký výstup do volného prostoru, vypuštění družice Amos-17, poslední let jednotrupové Delty IV, plány na znovupoužitelnost raket Electron a na závěr 4 místa vhodná pro odběr vzorků z planetky Bennu. Přijměte proto naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa – dnes od 20:00.

Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky.

Pořady Kosmonautixu najdete nově i na internetové televizi MALL.TV. Každé pondělí zde vycházejí pořad s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket.

Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JaGa
JaGa
6 let před

,,Začnou zkoušky prvního létajícího zařízení na jiné planetě.“

Netestoval se náhodou na Venuši balon?
Popřípadě přistávací ,,jeřáb“ vozítka Curiosity by se taky dal považovat za létající zařízení, byť jen na jedno použití.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  JaGa

O balónu na Venuši se jen uvažovalo – jeden z návrhů počítal s jakousi harmonikou. A skycrane definici nesplňuje, protože aby létající zařízení bylo považováno za létající, musí se z klidového stavu vznést do vzduchu a pak zase přistát. Skycrane vlastně jen brzdil sestup a po kontaktu s povrchem zvýšil tah motorů a odskočil pryč.

JaGa
JaGa
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Aha, o té definici jsem nevěděl. Tu tedy ovšem nesplňovali ani ty balony na Venuši. Ohledně balonů se podívejte na mise Vega 1 a Vega 2.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  JaGa

Ta definice není oficiální, spíše logická. Jo Vy jste myslel aerostat. V tom případě souhlasím, že se do této kategorie zařadit nedá.

Roman Klouček
Roman Klouček
6 let před

Dobrý den Dušane,

Mám takovou rychlootázku. Viděl jsem snad každý váš online přenos ze startů ale až teď jsem si všiml u startu Falconu 9 těch okolní věží s propojenými dráty? k čemu to prosím slouží? Jediné co mě napadlo bylo že to funguje jako Faradayova klec „hromosvod“ (ve spojitosti s fotkou s bleskem) Předem děkuji za odpověď. ps: pokud se to už neěkde řešilo tak se omlouvám za nedůslednost sledování 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Roman Klouček

Hezký večer, trefa! Je to ochrana proti bleskům.

Roman Klouček
Roman Klouček
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji za odpověď 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.