Hayabusa 2 je zpět ze safe módu

Japonská sonda měla 5. září uvolnit do okolí planetky Ryugu sledovací terčíky. Tato akce však musela být odložena, neboť sondu potkaly menší komplikace. Hayabusa 2 je vybavena čtveřicí setrvačníků, z nichž tři slouží k udržení orientace v prostoru. 29. srpna se inženýři pokusili prověřit stav záložního setrvačníku, který byl naposledy použit vloni v říjnu. Data však ukázala nestandardní hodnoty – nadlimitní byla úroveň točivého momentu. Sonda proto automaticky vstoupila do tzv. safe modu (bezpečný režim) a čekala na pokyny ze Země. Během této doby nebyla sonda v žádném nebezpečí, protože pozici udržovaly tři setrvačníky. Problém se podařilo vyřešit a proto sonda mohla nastoupit zpět do provozu.

Plánovaný proces oddělování zaměřovacích terčíků.

Plánovaný proces oddělování zaměřovacích terčíků.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp

Sonda 12. září zahájila pomalý sestup k povrchu planetky a tím začala fáze „Target marker separation operation“, která se dá přeložit jako Oddělování zaměřovacích terčíků. K samotnému oddělení z výšky zhruba 1 kilometru by mělo dojít dnes mezi 17:00 a 19:00 SELČ. Poté hned začne fáze „Target marker orbit observation operation“, tedy Pozorování oběžné dráhy zaměřovacích terčíků, při které sonda vystoupá zpět do výšky 20 kilometrů.

Hayabusa 2 používala zaměřovací terčíky i při sestupu k odběrným místům.

Hayabusa 2 používala zaměřovací terčíky i při sestupu k odběrným místům.
Zdroj: http://www.hayabusa2.jaxa.jp

Tato pozorovací fáze bude trvat, dokud oba terčíky nedopadnou na Ryugu. Tyto dvě fáze mají svůj důvod – jde o nácvik činností před uvolněním průzkumníka MINERVA-II2 Rover-2, které je zatím plánováno na říjen. Dva dnes uvolněné zaměřovací terčíky budou umístěny na různé oběžné dráhy kolem planetky – první terčík bude obíhat kolem rovníku, druhý na polární dráze. Sonda Hayabusa 2 bude jejich pohyb pozorovat z tzv. domácí pozice vzdálené 20 km od planetky. Japonci mají jako obvykle vše dobře promyšlené a zaujmou nás některé zajímavé detaily. Sonda bude mít při pozorování terčíků Slunce v zádech, takže terčíky jsou pokryté odraznou vrstvou, která odrazí sluneční paprsky k sondě. Díky tomu budou tyto malé objekty dobře viditelné. Aktuální předpoklady hovoří o tom, že by se měly na oběžné dráze planetky udržet do 23. září.

Kráter Urašima široký 390 metrů vyplňuje téměř celé zorné pole teleobjektivu kamery ONC-T. Snímek vznikl 16. září v 8:13 SELČ, když byla Hayabusa 2 zhruba 3,5 km nad Ryugu.

Kráter Urašima široký 390 metrů vyplňuje téměř celé zorné pole teleobjektivu kamery ONC-T. Snímek vznikl 16. září v 8:13 SELČ, když byla Hayabusa 2 zhruba 3,5 km nad Ryugu.
Zdroj: https://twitter.com

Zdroje informací:
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
http://www.jaxa.jp/press/2013/03/img/20130329_hayabusa2.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20190916e_TMORB/img/fig1e.jpg
http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20190916e_TMORB/img/fig2e.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EEkgSwDWsAAIxua.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Hayabusa 2 je zpět ze safe módu”

  1. Martin Gembec Administrátor napsal:

    Neplánují snímáním terčíků dokonce určovat změny jejich dráhy a tím prozkoumat tíhové pole/vnitřní stavbu planetky?

  2. Spytihněv napsal:

    Pro mě tedy dost překvapivá akce. Zdálo se, že zbývající targety zůstanou na sondě a vrátí se s ní k Zemi jako v případě první Hayabusy. Ale nakonec nejen že budou vypuštěny, ale dokonce uvedeny na oběžnou dráhu. Tak nejen že tahle komplikovaná mise Japoncům vychází skoro dokonale, ale ještě si přidávají něco neplánovaného. Mají můj obdiv.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.