Parker Solar Probe překračuje očekávání

Parker Solar Probe u Slunce

Americká sonda studující Slunce se pomalu, ale jistě blíží ke svému třetímu průletu nejnižším bodem oběžné dráhy. Vědci zatím mají plné ruce práce, ale nejsou zatíženi žádnými problémy, právě naopak. Probírají se záplavou dat, která sonda naměřila během prvních dvou průletů perihelem. PSP si totiž vede přímo vzorně a pozemním týmům doručí nejen to, co čekali, ale i něco navíc. Třeba takový druhý průlet – 6. května, tedy jen lehce přes měsíc po skončení druhé vědecké fáze v okolí perihelu, dorazil do počítačů odborníků z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory i poslední balíček údajů nasbíraných při tomto průletu – celkem to bylo 22 GB dat.

Pozice solárních panelů Parker Solar Probe se bude měnit podle vzdálenosti od Slunce.

Pozice solárních panelů Parker Solar Probe se bude měnit podle vzdálenosti od Slunce.
Zdroj: http://parkersolarprobe.jhuapl.edu

Těchto 22 GB je o 50 % víc, než co vědecký tým v této fázi mise očekával. Důvod je jednoduchý – přenosový systém sondy totiž funguje lépe, než se čekalo podle předstartovních modelů. Již krátce po startu proběhla ostrá zkouška všech systémů a pozemní operátoři rychle pochopili, že jim přenosový systém na sondě umožní doručit více vědeckých informací, což vědci nikdy neodmítnou. Větší objem dat pomůže vytěžit maximum informací a mnohem lépe porozumět Slunci i jeho bezprostřednímu okolí.

Vědecký tým se rozhodl plně využít zjištěných možností – sonda dostala pokyn, aby zaznamenala a poté odeslala více dat, než se původně plánovalo. Těchto dodatečných 25 GB dat se na Zemi začalo posílat 24. července a hotovo by mělo být 15. srpna. „Všechna očekávaná data z prvního a druhého průletu jsou již na Zemi,“ vysvětluje Nickalaus Pinkine, provozní manažer Parker Solar Probe z APL a dodává: „Když jsme se dozvěděli více o fungování v tomto prostředí a této dráze, tak náš tým odvedl skvělou práci, když navýšil stahování dat shromážděných úžasnými přístroji kosmické sondy.

Pokud sledujete aktuální využívání sítě DSN, nnechte se zmást, že sonda Parker Solar probe je ozančena zkratkou SPP. Zkratka vychází ještě z původního názvu Solar Probe Plus. Tento snímek byl pořízen 1. srpna 2019.

Pokud sledujete aktuální využívání sítě DSN, nnechte se zmást, že sonda Parker Solar probe je ozančena zkratkou SPP. Zkratka vychází ještě z původního názvu Solar Probe Plus. Tento snímek byl pořízen 1. srpna 2019.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov

Na Parker Solar Probe bychom našli čtyři vědecké přístroje, které sbírají údaje o částicích, vlnách a polích, které mají souvislost se sluneční korónou. Tyto informace, nasbírané blíže Slunci než kdy dříve, slouží vědcům společně s daty z jiných sond a vědeckými modely k rozšíření toho, jak známe Slunce a jeho chování. Zatím se zdá, že bychom se vědeckých výsledků z prvních dvou průletů perihelem mohli dočkat do konce roku. Sonda samotná se již chystá na třetí průlet perihelem – vědecká fáze začne 27. srpna a 1. září sonda proletí nejnižším bodem své dráhy.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://img.purch.com/
http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/Spacecraft/images/concept-of-operation.png
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/274/2019/08/Parker-Aug-1-contact.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Parker Solar Probe překračuje očekávání”

  1. Mrak napsal:

    Skvělé zprávy, jen tak dál PSB! Myslím, že by stálo za to poslat ještě nějakou sestřičku této úžasné sondy, která by létala po sluneční polární dráze, nechystá se něco takového?

  2. michal napsal:

    Jestli je celá sonda navržená stejně dobře, jako komunikační systém, tak nás má ještě čím přkvapit.

  3. Geo napsal:

    Naprosto úžasná mise ! Velice se těším na první vědecké výsledky.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.