NASA vybrala tři soukromé landery pro vědu na Měsíci

V poslední květnový den se v 19:00 středoevropského letního času uskutečnila v Johnsonově středisku v Houstonu (v jedné z největších čistých místností světa) tisková konference. Jejím obsahem bylo oznámení o výběru tří amerických firem, které v nejbližších letech dopraví na Měsíc vědecké přístroje. Jejich úkolem bude prozkoumat Měsíc a získat znalosti, které půjde využít pro návrat lidí na Měsíc, který je zatím plánován na rok 2024. Jenže to je jen jedna rovina celé věci. Aktuální výběr tří firem totiž pokračuje v trendu, který byl nastaven už před několika lety. NASA v něm vystupuje v roli zákazníka, který si objednává službu – v tomto případě dopravu nákladu na Měsíc. NASA je navíc jedním ze zákazníků, což znamená, že společně s jejími přístroji mohou na landerech soukromých firem letět i náklady jiných zákazníků – ať už komerčních nebo agenturních.

Nova-C - lander firmy Intuitive Machines

Nova-C – lander firmy Intuitive Machines
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Program CLPS (Commercial Lunar Payload Services) se tak dočkal prvního výběru, ale pokud budou firmy úspěšné, není vyloučeno jeho pokračování. NASA ale nepošle na Měsíc jen vědecké přístroje, které budou zkoumat okolí místa přistání. Na landery umístí i inovativní technologie, které bude možné otestovat v praxi.

Náš výběr těchto poskytovatelů služby komerčního přistání na Měsíci představuje americký návrat na povrch Měsíce po několika desetiletích. Je to ohromný skok vpřed v rámci plánů našeho lunárního programu Artemis,“ říká administrátor NASA, Jim Bridenstine a dodává: „Už příští rok se na Měsíc dostanou naše první vědecké a technologické přístroje, které podpoří poslání první ženy a dalšího muže na Měsíc během pěti let. Investice do těchto komerčních služeb je dalším velkým krokem k vytvoření komerční kosmické ekonomiky mimo nízkou oběžnou dráhu Země.

Zatím ještě nebyl určeno, které konkrétní náklady poletí na jakém landeru, ale už na konci léta by NASA měla oznámit jejich rozložení. Spektrum možných nákladů je hodně široké – sahá od systémů pro přesné přistávání a měření lunární radiace přes studium jak přistání landeru ovlivní okolí až po studium podstaty Měsíce, pochopení jeho historie, nebo hledání těkavých látek jako je třeba voda.

Peregrine - lander firmy Astrobotic

Peregrine – lander firmy Astrobotic
Zdroj: https://www.nasa.gov/

První vybranou firmou je společnost Astrobotic z Pittsburghu. Ta dostala od NASA 79,5 milionu dolarů za to, že na Měsíc dopraví až 14 přístrojů. Její přistávací oblastí je Lacus Mortis, velký kráter na přivrácené straně Měsíce. Lander Peregrine by měl na svou misi vyrazit v červenci 2021, ale firma zatím nevybrala nosnou raketu. Podle vyjádření jejího šéfa by však mělo k tomuto oznámení dojít v nejbližší době. Zatím se zdá, že by na palubě landeru mohlo být zařízení pro laserový přenos dat, s jehož pomocí by bylo možné přenášet velké objemy dat. Peregrine by měl být schopen pojmout až čtvrt tuny nákladu. Stejně jako všechny ostatní firmy sází i Astrobotic na letový profil tvořený vstupem na oběžnou dráhu Měsíce a po kontrole systémů přijde motorický sestup.

Nova-C - lander firmy Intuitive Machines

Nova-C – lander firmy Intuitive Machines
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Druhou oceněnou firmou je Intuitive Machines z Houstonu, která dostala 77 milionů dolarů. Na palubě landeru Nova-C by mělo být pět nákladů, které prozkoumají přistávací oblast v lokalitě Oceanus Procellarum (Oceán bouří), což je vědecky zajímavé místo typické svou tmavou barvou. I tato mise by měla startovat v červenci 2021, ale v tomto případě už známe nosnou raketu – Nova-C poletí na Falconu 9 od SpaceX. Samotný lander Nova-C vážící 1,5 tuny poznáte na první pohled velmi dobře, protože je ze všech tří nejvyšší. Kdybychom studovali historii jeho návrhu, dostali bychom se až k programu Morpheus. Nova-C využije palivovou směs tvořenou kapalným kyslíkem a metanem, navíc během přistávání přijde ke slovu systém automatického vyhodnocení rizik. Lander schopný dopravit na Měsíc až 100 kg nákladu by navíc měl být po přistání schopen přeletu na jiné místo.

Z01 - lander firmy Orbit Beyond

Z01 – lander firmy Orbit Beyond
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Třetím do party je firma Orbit Beyond z města Edison ve státě New Jersey. Ta dostane 97 milionů dolarů za dopravu až čtyř přístrojů na lávovou planinu Mare Imbrium (Moře dešťů). Lander s provizorním označením Z01 má startovat už v září příštího roku a i v tomto případě bude nosičem Falcon 9 od SpaceX. Firma navíc na tiskové konferenci slíbila, že připravuje akci pro veřejnost na přejmenování landeru, aby měl lákavější jméno. Zatím se zdá, že součástí landeru by mělo být i vozítko, které by se mohlo vydat na průzkum okolí.

Tyto landery jsou jen začátkem úžasného partnerství s komerčními firmami, které nás přiblíží k řešení mnoha vědeckých záhad Měsíce, naší soustavy i vzdálenějších míst,“ říká Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor vědeckého ředitelství NASA ve Washingtonu a dodává: „To, co zjistíme, změní nejen náš pohled na vesmír, ale také nás připraví na pilotovanou misi k Měsíci a jednou i k Marsu.

Peregrine - lander firmy Astrobotic

Peregrine – lander firmy Astrobotic
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Každá firma poskytne kompletní zajištění mise – od integrace nákladu přes zajištění startu ze Země až po přistání na Měsíci. Tyto první mise můžeme považovat za demonstraci technologií, které budou moci využívat budoucí landery a další systémy nezbytné k návratu lidí na Měsíc. „Tento výběr představuje významný krok v rámci spolupráce NASA s komerčními partnery,“ říká Chris Culbert, programový manažer projektu CLPS z Johnsonova střediska v Houstonu a dodává: „NASA chce spolupracovat s průmyslovými partnery, aby mohla realizovat další kolo průzkumu Měsíce. Firmy, které jsme vybrali, představují různorodou skupinu úžasných malých amerických společností, z nichž každá má svůj vlastní jedinečný, inovativní přístup pro přistání na Měsíci. Těšíme se, že s nimi budeme spolupracovat, aby se naše náklady dostávaly na Měsíc a otevíraly tím dveře pro návrat lidí na Měsíc.

Z01 - lander firmy Orbit Beyond

Z01 – lander firmy Orbit Beyond
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/main_image.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Artemis_Program_%2847974873213%29.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/astrobiotic.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/intuitive_machines.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/orbitbeyond.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Artemis_Program_%2847974859117%29.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Artemis_Program_%2847974915541%29.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Artemis_Program_%2847974915541%29.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “NASA vybrala tři soukromé landery pro vědu na Měsíci”

 1. Hawk napsal:

  Z pohledu Artemis je toto takovy osvezujici kompars.
  Lojza ma pravdu ze by se melo zacit makat na pilotovanem landeru.
  Jestli ma nekdo kristalove koule fakt by me zajimalo jak to vse nakonec dopadne a jaka bude treba situace v roce 2030, zda bude fungovat Gateway a budou dalsi lidske slapoty na Mesici.

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   Ono je lehké napsat, že by se mělo začít makat na pilotovaném landeru. NASA může dělat jen to, na co má peníze. Momentálně je urychlována přípravná fáze poptávky na studie vzletového modulu landeru. Na ostatní segmenty landeru již komerční partneři zpracovávají studie a připravují výrobu prototypů.

   • Hawk napsal:

    To by mohlo SpaceX oprasit Red Dragon a mozna by se vratily do hry i puvodni zamery s misemi RD na Mars.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Není to moc pravděpodobné. Koncept Red Dragonu je pro SpaceX slepá ulice, raději se zaměří na Superheavy a Starship.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Na druhou stranu, SpaceX je jednou ze sedmi společností, které NASA před třemi týdny vybrala z uchazečů o zpracování studie sestupového modulu landeru v třístupňové konfiguraci.

 2. Racek napsal:

  Jsem rád že takhle vemi aktuálně informujete o snahách a rychle se měnících plánech měwsíčního programu NASA. Samozřejmě, výzkumné sondy vždy potěší. Ale jinak jsem z celého konání „volako zmetený“ jak říká Jano ve známém vtipu (samozřejmě, může to být i moje stařecká demence). No, snad to nakonec dostane jasné rysy. A znovu díky za aktuální články.

  • Jaro Pudelka napsal:

   Možno trochu neadekvátna otázka – koľko máte rokov. Ja mám čerstvo 57 a stále tvrdím, že som len dlhšie mladý. Vek si nepripúšťajte, mozog je sval a treba ho trénovať proste.

   • Racek napsal:

    Narozen v první polovině minulého století.

   • Radoslav Karásek napsal:

    Prednedávnom som niečo riešil s jedným pohľadovo už starším pánom. A rozprával mi o dome, ktorý si niekto kúpil a povedal presne:
    „Jó, to si teďka koupil Vlastimil, chce si to i předělat. Takový mladý klučina to je, kolik může mít, tak pět a padesát“ 🙂

   • Racek napsal:

    Jo jo, taky tak někdy uvažuji. No a začne se Vám vybavovat řada věcí z mládí, na které jste léta ani nepomyslel. Ale důležité je, aby Vás pořád bavilo žít, přemýšlet a snažit se pochopitnové věci. I když je to někdy hodně těžký, že. Ale Víte, být pamětník třeba celé historie kosmonautiky je docala fajn. Vzpomínat si na tehdejší sny a predikce a porovnat to se skutečnosí …

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Díky, děláme to rádi. A já osobně mám v posledních týdnech pocit, že to, co mi v minulých měsících moc smysl nedávalo,do sebe naopak začíná zapadat. Já jsme měl tenhle pocit zmatenosti cca. před 3/4 rokem.

 3. Alois napsal:

  To jsou pořád jen roboti. Pokud má Artemis opravdu za pět let přistát s USA astronauty na Měsíci je nejvyšší čas aby se něco konkrétního dělo v tomto směru. Čas letí velmi rychle a kde nic tu nic. Za dva měsíce je kulaté výročí Apolla a jediné hmatatelné je jméno nového projektu. Největší nebezpečí hrozí ovšem v Bílém domě, pokud se tam napříště dostane nějaký mezinárodník je s Artemis konec.
  Proto je nezbytné rychlé zahájení a maximální nasazení v projektu aby už nešel zastavit.

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   Program CLPS (o němž je tento článek) je určen pouze pro komerční dopravu nákladů na Měsíc. Využití peněz z CLPS pro vývoj pilotovaných landerů by bylo v rozporu s rozpočtovými pravidly.

  • HM napsal:

   Tak samozřejmě. Pokud dopadnou příští prezidentské volby špatně, bude program velmi pravděpodobně torpédován. Dnešní Demokratická strana, to už není Kennedy, ale celá řada levicových extrémistů a ti mají naprosto jiné priority.
   Věřím tomu, že přesně toto si současný administrátor NASA velmi dobře uvědomuje a zvolil celkem chytrou strategii – proč myslíte, že se v prohlášení nápadně zdůrazňuje „první žena?“ Prostě se rozhodl hned zpočátku to posichrovat proti možnému útoku ze strany radikálů jedné z módních ideologií. USA jsou dnes, bohužel, pěkný blázinec…

   Nezbývá než doufat, že Trump nenaseká nějaké chyby a nebude příliš otálet s financováním. Ti hoši v NASA myslím vědí, co chtějí a co dělají a nejvíc teď potřebují právě ty „prachy“.


   Snad jsem se nedopustil nepovolené politiky. Také ji nemám rád, ale sem tato věc doufám patří.

   • jregent napsal:

    ad „Prostě se rozhodl hned zpočátku to posichrovat proti možnému útoku ze strany “
    Nelze nez podepsat 🙂

   • gg napsal:

    „Dnešní Demokratická strana, to už není Kennedy, ale celá řada levicových extrémistů“

    Jestli dnešní Demokratická strana je „celá řada levicových extrémistů“, tak nevím, co podle vás bude třeba takový Sovětský svaz. Ten měl ovšem kosmonautiku docela na úrovni, takže je otázka, jestli by to pro kosmický program nebylo dobře. 🙂

 4. Petr napsal:

  Jenom dotaz.Co všechno zahrnují ty schválené náklady? Opravdu za 77M zahrnují lander a jeho vývoj i nosnou raketu?

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   NASA je jen jedním z mnoha zákazníků. Například Astrobotic má pro lander Peregrine 28 nákladů z 8 různých zemí. Intuitive Machines má nyní již plné financování, ale Orbit Beyond se i po kontraktu s NASA k dokončení financování teprve blíží.
   Společnosti financovaly vývoj z vlastních zdrojů dříve, než se NASA stala zákazníkem. Astrobotic se účastnil soutěže Google Lunar X-Prize (GLXP). Orbit Beyond byl v GLPX partnerem Teamu Indus.
   Společnosti musí na své náklady zajistit vynesení landeru a jeho dopravu na Měsíc. Intuitive Machines a Orbit Beyond vybraly Falcon 9. Astrobotic spolupracoval s ULA na vynesení raketou Atlas V jako sekundární náklad, ale nyní hodnotí i jiné možnosti vynesení.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Ještě doplním, že uvedené částky samozřejmě neobsahují cenu přístrojů NASA. Tyto přístroje NASA dodá hotové.

   • jregent napsal:

    Diky za doplneni i za clanek,
    ted uz se to zda v relaci k 100 mil. $ za izraelsky pokus o pristani

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.