sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

OSIRIS-REx má v kapse nový rekord

12. června provedla americká sonda OSIRIS-REx významný manévr. Vstoupila totiž na novou oběžnou dráhu, která je blíže k povrchu planetky Bennu. Ba co víc! Je to vůbec nejnižší oběžná dráha kolem jakéhokoliv tělesa v historii. Vstupem na tuto dráhu začala pro sondu fáze označovaná jako Orbital B a sonda přelétává pouze 680 metrů nad povrchem planetky. OSIRIS-REx tak překonal vlastní rekord, který ustanovil na začátku roku – tehdy obíhal jen 1,3 kilometru nad povrchem Bennu.

Sonda v minulosti zaznamenala, že Bennu vyvrhuje do svého okolí kousky materiálu. Aby vědci lépe porozuměli tomuto jevu, budou první dva týdny fáze Orbital B věnovány právě tomuto fenoménu. Sonda bude pravidelně pořizovat snímky horizontu. Dalších pět týdnů pak bude OSIRIS-REx fotografiemi mapovat celý povrch planetky a ke slovu přijdou i vědecké přístroje. OLA vytvoří globální mapu terénu, z fotek PolyCam vznikne mozaika celého povrchu ve vysokém rozlišení, OTES a REXIS zase pomohou vytvořit globální mapu látek na povrchu podle infračerveného a rentgenového spektra.

Porovnání oběžné dráhy sondy OSIRIS-REx při fázi Orbital B s jinými známými sondami, které obíhaly malá tělesa.
Porovnání oběžné dráhy sondy OSIRIS-REx při fázi Orbital B s jinými známými sondami, které obíhaly malá tělesa.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net

V rámci aktuální fáze se navíc budou sbírat informace o lokalitách vhodných pro odběr vzorků. Vědce bude zajímat především takzvaná odběratelnost, tedy pravděpodobnost, že z daného místa může být vzorek odebrán. Vědci očekávají, že by mohli zúžit okruh potenciálních přistávacích lokalit na čtyři, které budou intenzivně prozkoumány na podzim během tzv. Průzkumné fáze. Při ní dojde ke sběru dalších informací pro následnou finální selekci, ale vzniknou i fotografie, které sonda při sestupu k povrchu využije pro optickou navigaci.

Pravidla pro bezpečné místo odběru vzorků jsou komplexní – lokalita by například neměla mít velké kameny či balvany, nebo by neměla být příliš skloněná. Nečekaně kamenitý povrch však situaci trochu komplikuje. Stále však platí, že by mělo příští rok v létě dojít k odběru a v září 2023 by mělo na Zemi dorazit pouzdro se vzorky. Aktuální fáze Orbital B skončí během druhého týdne v srpnu – pak se sonda přesune na lehce vyšší oběžnou dráhu (1,3 km nad povrchem) v rámci fáze Orbital C, kdy bude provádět dodatečné sledování vyvrhovaných částic.

Povedená infografika zobrazující, jak blízko OSIRIS-REx obíhá kolem Bennu. Díky srovnání se známými skutečnostmi je tato infografika perfektně vypovídající.
Povedená infografika zobrazující, jak blízko OSIRIS-REx obíhá kolem Bennu. Díky srovnání se známými skutečnostmi je tato infografika perfektně vypovídající.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.asteroidmission.org/wp-content/uploads/2019/06/Orbital-AB-Comparison-1.png
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…860ee250b064bd3ad5131ac6a6c16d2d&oe=5D82B4FD
https://pbs.twimg.com/media/Dw-FTVtUwAAejx_.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomas mik
Tomas mik
5 let před

Děkuji za skvělí článek.

Karel Zvoník
Editor
5 let před
Odpověď  Tomas mik

Nemáte zač. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Tomas mik

Díky za pochvalu, ale prosím, poprvé jsem to bral jako překlep, ale vidím, že stejnou chybu píšete všude. Pokud se Vám článek líbil, tak pište, že je skvělÝ. To měkké i v téhle souvislosti opravdu hrozně tahá za oči. Skvělí jsou třeba sportovci, nebo astronauti. Článek může být jen skvělý.

Alois
Alois
5 let před

Poloměr oběžné dráhy je objektivně ovlivněn velikostí tělesa. Čím menší těleso
tím může být bezpečný poloměr dráhy menší. U malých těles dráhu limituje i zpravidla nepravidelný tvar tělesa.
Objektivní měřítko by bylo ve zlomcích, či násobcích poloměru tělesa kolem nějž se vede oběžná dráha.
U velkých těles limituje dráhu přítomnost atmosféry. Příkladem je Země a Měsíc.
Pokud by se za jednotku bral poloměr toho kterého tělesa, pak by O-R zřejmě rekordmanem nebyl. Tipoval bych náš Měsíc s jeho 15/100 km nad povrchem.

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  Alois

Samozřejmě, obsahem článku je ovšen situační zpráva o průběhu mise. Ten rekord je v něm naprosto nepodstatnou informací, navíc co je oběžná dráha v případě takhle malého tělesa s nepatrnou gravitací. Možná by stačilo říci jen že se sonda přiblížila v rámci manévrů na velmi blízkou vzdálenost… 680 metrů.
Ale chápu, tahle mise se musí u veřejnosti, tedy daňových poplatníků, řádně prodat. Většina z nich se o ní ani v nejmenším nezajímá. Takže je to pro dobrou věc.

ventYl
ventYl
5 let před
Odpověď  Racek

Vzhladom k tomu, ze je pomerne tazke vstupit na obeznu drahu, udrzat ju a pripadne ju u tak maleho telesa zmenit si dovolim tvrdit, ze aj ked objektivne sa mozno v pomere k velkosti telesa nejedna o ziaden rekord, aj tak je to uznaniahodne.

A tiez sa ukazuje, ze tak, ako su si planetky okolo ktorych kruzi bennu a Hayabusa 2 podobne, tak su podobne aj problemy, ktorym musia sondy celit. Oboje su kamenitejsie, nez sa cakalo. Len dufam, ze sa nejedna o blbu nahodu, ze sme v celom vesmire natrafili na dve planetky, ktore su na vesmirne pomery kamenitejsie, ako sa cakalo.

Alois
Alois
5 let před
Odpověď  ventYl

Nebeská mechanika platí stejně pro velká i malá tělesa. Pokud není blízko jiné těleso, které by gravitační pole deformovalo. Je to jen otázka přesné orientace sondy a správné velikosti motorového impulzu. Pokud se tak děje bez časového tlaku, nebo dokonce s možností nácviku “ na sucho“, není na tom nic těžkého.
Při rychlosti 7cm/s nehrozí ani střet s částicemi uvolněnými z povrchu asteroidu, to by musel odletět kámen s hmotností v kg, aby zapracovala setrvačná hmota.

edemski
edemski
5 let před

V článku je 680m a na infografice 930m? To je nějaká průměrná výška?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  edemski

Oba údaje jsou správně. Jeden je od povrchu Bennu a druhý od středu oběžné dráhy.

edemski
edemski
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

A jo!!!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.