sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hayabusa 2 obhlédla kráter, který udělala

Japonská sonda Hayabusa 2 zahájila včera v 7:30 sestup k asteroidu Ryugu. Důvodem byla inspekce kráteru, který tu na začátku dubna vytvořila pomocí impaktoru SCI (bližší informace najdete v tehdejším článku). Poté, co došlo k vypálení měděného projektilu vůči planetce, se sonda od povrchu vzdálila do bezpečné vzdálenosti. V okolí Ryugu se pochopitelně objevilo větší množství úlomků různých velikostí a proto se od začátku počítalo s tím, že sonda počká minimálně dva týdny, než se odhodlá blíže k povrchu. Během této doby některé úlomky odletěly pryč a jiné sedly na povrch. Nyní je již podle všeho bezpečné zahájit inspekci nově vytvořeného kráteru.

Snímky uměle vytvořeného kráteru na Ryugu z výšky 1,7 kilometru.
Snímky uměle vytvořeného kráteru na Ryugu z výšky 1,7 kilometru.
Zdroj: https://i.imgur.com/

Sonda pochopitelně z celého sestupu pořizuje fotografie, které pozemní týmy okamžitě vyhodnocují. Je zatím brzy na předběžná prohlášení, nicméně už teď se zapojení odborníci netají překvapením. Přesná velikost a tvar kráteru se budou muset ještě přesně změřit, ale už na prvních fotkách je vidět, že kráter je mnohem větší než se čekalo. Snímky ukazují, že došlo ke změnám terénu v oblasti široké skoro 20 metrů.

Připomeňme, že před experimentem se očekával kráter s maximálním průměrem deset metrů a hloubkou zhruba metr. Vše samozřejmě odpovídá materiálu, který planetku tvoří, takže i z obrazové analýzy vytvořeného kráteru můžeme získat cenné informace o složení Ryugu. V současné době už se sonda od povrchu opět vzdaluje. Pozemní týmy vyhodnotí nasbírané informace a využijí je k plánování odběru vzorků z tohoto kráteru.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://www.jaxa.jp/press/2019/04/images/20190425a_01.jpg
https://i.imgur.com/GIa5gUu.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomas Mik
Tomas Mik
6 let před

Kdy bude odber vzorku z krateru ?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Tomas Mik

Až nasbírají dostatek informací – jak sep íše v článku.

Tomas mik
Tomas mik
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dekuji za odpoved.

pbpitko
pbpitko
6 let před

Boli robené nejaké spektroskopické merania z impaktného záblesku ?
Tie by mali skutočne cenu zlata o hmotnosti onoho
vyvrhnutého materiálu z krátera.
🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  pbpitko

O tom nic nevím. Sama sonda byla schovaná za planetkou, od Země to bylo daleko a ne moc výrazné a malá kamera to nasnímala v optické části spektra.

David R.
David R.
6 let před

Poslední dobou přemýšlím nad tím, jestli bude vůbec možné provádět těžbu čehokoli na asteroidech. Při prvním kopnutí / vrtnutí se rozletí prach a šutry na kilometry kolem. Solární panely a kryty kamer dostanou pěkně na frak. A nemůže se čekat týden, než to sedne. A vysavač ve vakuu taky nefunguje. Takže ten Mars nakonec bude asi příjemnější.

JindraV
JindraV
6 let před
Odpověď  David R.

Krom mechanickeho buseni kladivem, lze chemicky rozpoustet. Se vzniklou „breckou“ mozna pujde rovnou neco 3d tisknout. Pravda nejedna se zrovna o nam bezne dostupnou chemii, ve vakuu to proste funguje jinak. Viz. clanek, je to spojeno s novymi vyzvami a moznostmi (spousta chem.procesu se uz dnes za draho straka do vakua a absolutni nuly)

Alois
Alois
6 let před

Pokud je snímek 20×20 m a kráter má průměr 10 m, leží na dolní stěně kráteru balvany 5m a 3m v průměru. Hloubka kráteru bude přes 3m. Sluneční panely sondy mají 6m. Je reálné nebezpečí, že sonda se panelem střetně s okrajem kráteru, nebo některým z balvanů. Obávám se že odběr z kráteru je natolik riskantní, že se neuskuteční.

Racek
Racek
6 let před
Odpověď  Alois

Myslím že sonda má v zásobě ještě jeden lander.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.