Nepilotovaný let Crew Dragonu už příští týden?

Crew Dragon pro nepilotovanou misi DM-1 během zkoušek na rampě 39A.

Celé roky byla ta chvíle vzdálená a nyní už si na ni skoro můžeme sáhnout. V posledních týdnech se hovořilo o tom, že k první zkoušce kosmické lodi Crew Dragon od SpaceX, tedy k misi DM-1, dojde na začátku března. Nyní tyto informace posvětila i NASA, neboť představila časový plán celé mise. Pokud nedojde k odkladu, měli bychom se startu toužebně očekávané mise dočkat už příští sobotu 2. března v 8:48 našeho času. Nepilotovaná loď Crew Dragon následně vyrazí k Mezinárodní vesmírné stanici, přičemž NASA i SpaceX chtějí, aby se vše co nejvíce podobalo situaci, kdy budou na palubě lidé, aby byla loď důkladně prověřena.

Termín startu je však závislý na tom, jak dopadne zhodnocení připravenosti ke startu FRR (Flight Readiness Review). NASA očekává, že tento proces by měl být dokončen během dneška a v noci na sobotu by měla přijít tisková konference, na které budou představeny výsledky procesu FRR. Konference má začít nejdříve o naší půlnoci, pokud se hodnocení protáhne, začne tiskovka hodinu po jeho skončení.

Loď Crew Dragon pro misi DM-1

Loď Crew Dragon pro misi DM-1
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Dá se tedy očekávat, že teprve až na této konferenci dojde k oznámení opravdu pevného data startu. Před zástup novinářů předstoupí William Gerstenmaier, přidružený administrátor NASA pro pilotované mise, Kathy Lueders, manažerka NASA, zodpovídající za projekt Commercial Crew Program, Kirk Shireman, manažer zodpovědný za provoz ISS, Hans Koenigsmann, viceprezident SpaceX zodpovědný za stavbu a spolehlivost a místo bude vyčleněno i zástupce oddílu astronautů.

Další tisková konference přijde 28. února a půjde o předstartovní brífink. Termín ještě bude upřesněn, ale už je jisté, že dorazí Kathy Lueders a Kirk Shireman, které doplní zástupce SpaceX a zástupce oddílu astronautů. Novináři, kteří budou mít zájem nainstalovat ke startovní rampě 39A své fotoaparáty, tak budou moci učinit 1. března od devíti do dvanácti hodin dopoledne místního času.

Druhého března by měl přijít onen velký den. Už v osm hodin ráno našeho času začne na NASA TV přímý přenos celé události, přičemž start by měl nastat v 8:48 SEČ. První stupeň by se měl pokusit o přistání na mořské plošině. Podle dostupných informací není návrat na pevninu možný kvůli plošší trajektorii letu, která je vynucena požadavky na záchranný systém lodi. Necelých deset minut po startu se Crew Dragon oddělí od horního stupně a započne jeho pronásledování Mezinárodní vesmírné stanice.

Vizualizace startu Falconu 9 s lodí Crew Dragon.

Vizualizace startu Falconu 9 s lodí Crew Dragon.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V 11:00 našeho času bychom se měli dočkat postartovní tiskové konference, na které budou prezentovány události uplynulých hodin. Účast přislíbili Steve Stich, manažer startů NASA a projektu Commercial Crew Program, Kirk Shierman, dále zástupce SpaceX a zástupce oddílu astronautů. Zároveň jsme se dozvěděli, že Crew Dragon v rámci mise DM-1 poletí k ISS s nákladem. Spekulovalo se o tom delší dobu, ale nyní je jisté, že v útrobách bude cca. 200 kilogramů nákladu pro posádku.

Vizualizace Crew Dragonu u ISS

Vizualizace Crew Dragonu u ISS
Zdroj: https://www.nasa.gov

Samotné připojování Crew Dragonu ke stanici přijde už hned druhý den po startu – i o tom se dříve vedly dlouhé debaty. Nevědělo se, zda SpaceX sáhne k dvoudennímu letovému profilu, který používá u nepilotovaných lodí, ale nyní máme jistotu i v této otázce. Třetího března v 9:30 SEČ by měla NASA TV začít vysílat proces přibližování lodi ke stanici. Zatímco nákladní Dragony jsou ke stanici připojovány robotickou paží, Crew Dragon žádné místo pro uchopení nemá. Ani jej nepotřebuje – ke stanici se totiž dokáže připojit automaticky. Pokud se nic nepokazí, mělo by ke spojení dojít v 11:55 našeho času.

Ve 14:45 našeho času by měla NASA TV vysílat přímým přenosem otevření průlezu mezi stanicí a lodí Crew Dragon, v 16:30 pak přijde přímý přenos uvítacího ceremoniálu od posádky stanice. V dalších dnech proběhnou jednak ověřovací zkoušky lodi poprvé připojené ke stanici, ale posádka také z útrob Crew Dragonu vyloží náklad a opačným směrem umístí výsledky některých vědeckých experimentů, které je potřeba vrátit na Zemi.

Crew Dragon

Crew Dragon
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Crew Dragon zůstane u stanice připojen do 8. března. V 6:15 začne NASA TV vysílat přenos ze zavírání průlezu mezi lodí a stanicí. V 8:30 nás pak čeká přímý přenos oddělení Crew Dragonu od ISS, které přijde za pár desítek minut. Loď se pak vzdálí od stanice a ve 13:30 našeho času začne NASA TV vysílat pásmo věnované brzdícímu zážehu a návratu Crew Dragonu. Loď zhruba pět hodin po oddělení od stanice zapálí své motory proti směru letu, což ji zpomalí, aby vstoupila do atmosféry. Po zážehu přijde rozdělení lodi na návratovou kabinu a již nepotřebný servisní modul. Tepelný štít pak kabinu ochrání před žárem a padáky zajistí finální zpomalení.

Loď GO Searcher poslouží k vylovení Crew Dragonu.

Loď GO Searcher poslouží k vylovení Crew Dragonu.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov

K přistání do moře dojde zhruba půl hodiny po deorbitačním zážehu. Ke kabině vyrazí flotila lodí SpaceX, které se postarají o její vylovení a transport na pevninu. Mise DM-1 tedy bude u konce, ale ještě nás bude čekat jedna tisková konference. Její čas bude upřesněn a zúčastní se jí Steve Stich, dále zástupce programu ISS, zástupce SpaceX a zástupce oddílu astronautů.

Jak sami vidíte, harmonogram je nastaven poměrně přesně a jde tedy o další jasný důkaz, že mise DM-1 je už skutečně za dveřmi. Náš portál samozřejmě bude celou mimořádnou událost sledovat a jako vždy se budeme snažit přinášet čerstvé informace.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DywIBeXVYAA1c4d.jpg:large
https://c1.staticflickr.com/5/4906/31433487287_6a9e6b45af_k.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dragonliftoff_1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/crewdragon_iss_graphic.jpg
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2017/06/spacexdragon-879×485.jpg
https://blogs.nasa.gov/…Helicopter-Landing-Test_2018_10_19-291_9_.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

50 komentářů ke článku “Nepilotovaný let Crew Dragonu už příští týden?”

 1. DomoKun napsal:

  Heh komentáře ohledně mall tv frčí 🙂
  Řekl bych na to jen jedno, mě strašně mrzí že kosmonautix nepřešel na malltv nejdřív s otázkovými videi která nejsou tak náročná a mohl u nich jít vychytat kdejaký problém, popřípadě s jinými formáty videí, ne hned s tím co je na ksmxu top 1.
  Ale názor tu už padnul víc než jasný …
  Snad chudobný mall najde nějaké grošáky na programátory aby se problémy vyřešily co nejrychleji 🙂

 2. Hawk napsal:

  Ty diskuse o prenosech jsou uz na jedno brdo. Nikdo nikoho na to koukat nenuti, jestli to bylo spravne rozhodnuti ukaze budoucnost.
  A nebylo by vubec lepsi rovnou zalozit v diskusnim foru vlakno na tema online prenosy, kde se na tohle tema kazdy muze vyventilovat jak hrdlo raci.

 3. Petr napsal:

  Bavím se tak trošku jak Novinky.cz (netrhejte mě prosím za to jaký zdroj zde tahám 😉 ) interpretují objednávku dodatečných míst v Sojuzech.
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/498047-nasa-si-musela-rezervovat-dalsi-mista-v-sojuzech-americke-lode-maji-zpozdeni.html

 4. Ondřej napsal:

  Kolik kabin CrewDragonu bylo vyrobeno a kolik se plánuje? Já vím o dvou, C201 a C202, první na demo, druhá na ostro, budou rotovat jen tyto, nebo se přidá C203 a výše? Vzhledem k opakovanému užití asi není třeba…

 5. Kluzo napsal:

  A následná ostrá mise s posádkou bude mít novou loď? Nepostřehl jsem že by se o ní mluvilo, v jaké je fázi je, testování atd.

   • endemit napsal:

    S tím učením se anglicky kvůli přechodu na Mall.tv mě napadlo přísloví:“Všechno zlé je na něco dobré“.

   • Jiří Vránek napsal:

    Přátelé, nezlobte se, ale argument naučit se díky přechodu live přenosů na malltv anglicky je už opravdu ubohý. Nebojte, z angličtiny to doma dětem dokážu simultánně tlumočit do češtiny. A ano, přestávám sledovat Kosmonautix na tomto e-shopu a vracím se na live streamy NASA, ESA, ISRO, Roskosmos, Spaceflightnow, Spacelaunchnow, Gotospace.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To s tou angličtinou měl být od pana čtenáře vtip, bohužel někteří asi berou vše smrtelně vážně.
    Pokud naše přenosy už nechcete sledovat, máte na to samozřejmě právo. Jen se musím smát tomu, že někteří lidé přestávají naše přenosy sledovat jen proto, že už se vysílají jinde. Nezlobte se, ale pokud tohle někdo udělá, pak tím dává najevo, že se mu ty naše přenosy vlastně ani tolik nelíbily. Tohle je prostě jen póza, nic jiného. Obsah přenosů zůstal stejný, změnilo se jen místo. Na přenosy stále upozorňujeme stejně, takže byste se k nim dostal, kdybyste chtěl. Někdo zkrátka che a hledá způsob, někdo nechce a hledá důvod. Jak jsem psal už mockrát – my nikomu naše přenosy nenutíme. Je na každém, aby si vybral, co chce sledovat. My jen nabízíme alternativu k originálním přenosům.

   • akuhtr napsal:

    To že někdo přestává sledovat přenosy kvůli změně platformy nemusí znamenat že se mu přenosy zas tak moc nelíbily. Ale to že jeho odpor vůči nové platformě je větší než chuť sledovat přenosy. Je to podobná situace té co se děje s epic storem. Vydavatel se rozhodl že hru Metro Exosud vydá s roční exkluzivitou na Epic store a až pak na Steamu a reakce komunity na sebe nedala dlouho čekat. Osobně mám důvody proč jsem na straně která odmítá používat epic store, ale třeba mall.tv mi nevadí, ale je pochopitelné že zpousta lidí může proti mall být zaujatá z různých důvodů a můžete tak přijít o diváky třeba i z důvodu že by někdo mohl mít historii o neuznání reklamace u mallu, nebo něco v tom smyslu a od té doby se mohl rozhodnout bojkotovat všechny jejich služby, pro jiného může být komfort při sledování velmi důležitý a mall na tom bude hůře než onen youtube. To že se obsah nezměnil je pěkné, ale pokud je někdo z nějakého důvodu silně zaujatý proti nové platformě, nemusí to znamenat „že se mu ty naše přenosy vlastně ani tolik nelíbily“. Pro úplnost dodám, nemám problém sledovat to na mall.tv, ale sleduji jen malé % živých přenosů tak jsem se k tomu zatím nedostal.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ano, oba mluvíme prakticky o tom samém, jen oba používáme jiná slova, ale v zásadě si rozumíme. Píšete: „Ale to že jeho odpor vůči nové platformě je větší než chuť sledovat přenosy“. Zastávám názor, že pokud se někomu naše přenosy opravdu líbí a jde mu o informace v nich obsažené, pak by měl být schopen překonat i jakousi averzi vůči dřívějším zkušenostem (třeba ta reklamace – která ale s Mall:TV reálně nemá nic společného).

   • Akuhtr napsal:

    Alespoň z názvu usuzuji, že Mall.tv má stejného vlastníka a tedy zisk genrovaný mall.tv půjde do stejných rukou. Pokud by jste přšli k Idnes, nesledoval bych vás pak pro změnu já, protože bych tím pak finančně podporoval našeho premiéra a to by bylo proti mím morálním zásadám. Souhlasím že asi mluvíme o tom stejném, jen upozorňuji že o vás nejde. Každá platforma má odpůrce kteří se ji budou vyhýbat ať by tam byl jakýkoliv obsah. V tom měl youtube výhodu, moc velký a moc všudepřítomný na to aby se mu dalo snadno vyhýbat.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    V tomhle asi bude zakopaný pes – máme odlišné mentality. Já kdybych měl něco opravdu rád, tak bych to sledoval i kdyby to bylo na portálu, se kterým mám třeba i ideologický problém. Nešlo by mi totiž o ten portál, ale o tu věc, kterou mám rád.

  • endemit napsal:

   Kdyby se podařila aplikace na tv (a doufám, že i na moje Sony) do konce roku, bylo by to skvělé a myslím, že by hodně lidí vzalo mall.tv na milost.

 6. Ladislav napsal:

  Děkuji za super článek. Originální zdroje nesleduji a tady nacházím vše jako na talíři. Samozřejmě se těším na přenosy i záznamy, hlavně ať se vše povede a Drak se vrátí zpátky.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To nás těší, že nás sledujete, díky moc!

  • endemit napsal:

   Ono je to už tak moc nebaví ani ve dne. Jsou zvyklí vše sledovat na YT (na mobilu) a mall.tv jim z nějakého důvodu nesedí.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nevím, nechci nikomu sahat do svědomí, ale v mysli mi vytanula stará pravda: „Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“ Jelikož přenosy zůstaly stejné a změnilo se jen místo, tak mi to přijde takové … no nevím. Těch možností, jak se dozvědět o přenosu je mnoho. Pokud někdo nedokáže čerpat informace odjinud než z YT upozornění, pak si opravdu myslím, že o naše přenosy až tak nestojí.

   • endemit napsal:

    Vaše přenosy jsou stále vynikající a za to vám patří velký dík. Mall.tv však má oproti YT stále co dohánět. Jde o souhrn maličkostí, které jsou pro diváka otravné a snižují uživatelský komfort. Možná je to i otázka zvyku, kdy lidé prostředí YT perfektně znají, zatímco mall.tv jim připadá spíš jak obchod se smíšeným zbožím. Takže, abych to uzavřel, ať pořád netočím to samé. Fanoušci se budou na vaše přenosy těšit stále, ale změna prostředí pro některé z nich znamená do určité míry ztrátu komfortu.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Chápu, jak to myslíte. Ale Mall.TV se snaží tyto drobnosti postupně odstraňovat – nově třeba zavedli počítadlo online diváků, o které lidé projevovali zájem. A další služby budou časem přicházet.

   • Jiří Vránek napsal:

    Omyl.
    Dovolím si komentář, jakožto fanoušek Kosmonautixu, ktery nesleduje live přenosy v práci na PC, protože v práci pracuje, ale klasicky doma na televizi. Televize = to je ta věc, kterou my konzervy máme doma a má větší displej než PC nebo mobil.
    Mall tv má v názvu TV, ale na TV se na to nedá koukat.
    Mall není žádná začínající parta nadšenců do kosmonautiky, ale tvrdej byznys. Jste si jistí, že daňový domicil vlastníků je čR?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Aplikace pro chytré televize je ve vývoji a měla by být dostupná během pár měsíců.
    Daňové pozadí firmy jsem tedy ale opravdu nestudoval a je mi to upřímně řečeno jedno. Pro mne je důležité, že za projektem stojí lidé, kterým věřím.

 7. Tomas Mik napsal:

  Bude pri startu demo 1 zive a cesky komentovany prenos ?

  • Vlasta Liberácký napsal:

   Myslíte na Mallll TéVé?

   • Bigbaz napsal:

    Nezbývá než doufat, že se redakce vrátí na Youtube. A pokud nevrátí, tak doufat že se toho ujme někdo jiný, kdo nebude chtít krmit takovouhle reklamní platformu, ale využije osvědčený Youtube a pokud se ani to nestane, tak se naučit anglicky a sledovat originální zdroje…

   • Jakub S. napsal:

    Ach jo, chudák Dušan a celý kosmonautix tým. Takovéhle komentáře mají určitě rádi.

    Já třeba jsem na mall.tv absolutně spokojen, mají už i appku na mobil a hlavně, je to český projekt. To že nemají takové vychytávky jako YT je pochopitelné, ale snaží se s tím něco udělat. Ostatně pokud jste programátor, můžete pomoci i vy (pokud vím, tak mall programátory hledá).

    Budu určitě rád za jakýkoliv komentovaný přenos, zvlášť v takové kvalitě, jakou tým kosmonautix předvádí. Beru to jako obroský bonus pro české fanoušky.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Děkujeme za slova podpory, vážíme si toho!

   • Tomáš Vodička napsal:

    Absurdnější důvod, proč se naučit cizí jazyk jsem ještě neslyšel. Jestli se ale kvůli tomu anglicky opravdu naučíte, tak pro vás Dušan Majer udělal přechodem na Mall TV víc, než všemi svými články a přenosy dohromady 😉

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Vidíte, takhle jsme nad tím ani nepřemýšlel. 🙂

   • Spytihněv napsal:

    A že Mall je český projekt, to má být nějaké výrazné plus? A programátor sice nejsem, ale dát někam brzy (nebo ihned) po přímém přenosu záznam nebude žádný velký problém.

   • Jakub S. napsal:

    Ano, já to jako plus vnímám. Pokud by jste začínal s podobným projektem, určitě by ste by také rád za podporu od někoho „známějšího“. Ostatně celý kosmonautix toto období také zažil.

    Zveřejnit ihned po přímém přenosu záznam očividně nějaký problém přináší, protože jinak by tato funkcionalita byla už dávno implementována. Napadá mě třeba legistativa (kontrola záznamu jestli neobsahuje nevhodný obsah), konktétněji by vám určitě odpověděli z mall.tv.

   • KarelTv napsal:

    Já bych českou konkurenci Youtube nezatracoval. Vždycky je lepší když peníze zůstanou v ČR než když odcházejí do ciziny. Jen si myslím že v relativně malém státě se neuživí xx lokálních video-streamovacích služeb a je to zbytečně nepřehledné i pro uživatele. Už tu máme Stream a asi i další, tak uvidíme, jestli se uživí i MallTv.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky, věřím, že se mouchy vychytají a pak vše pojede jako po másle.

   • Spytihněv napsal:

    Jakub S: Vy zkrátka předpokládáte, že poskytovat záznamy stejně jako youtube je komplikované kvůli objektivním potížím a že Mall se snaží, ale prostě to nejde. Je 10:37 a nic.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pracuje se na tom.

   • Bigbaz napsal:

    Přiznávám že jsem proti mall zaujatý, prostě je nemám rád stejně jako alzu a jiné další uřvané platformy.
    Třeba se to časem zlepší a dostanou se na úroveň Streamu nebo Youtube, ale zatím tam opravdu nejsou, ani zdaleka ne.

    Nechtěl bych aby vznikl dojem, že si práce redakce Kosmonautixu nevážím, právě naopak. Velice celý portál a redakci obdivuji a jsem velký fanda.
    Online přenosy od Kosmonautixu jsem měl vždy rád a rád se na ně díval pokud to jen trochu šlo. Vždy byly nabité zajímavými informacemi a když se přidali Dušanovi emoce, tak to byla srdcovka, která podle mě neměla na internetu konkurenci.
    Nyní mě ale mrzí, že dostupnost je mizerná a kvalita přehrávače spadla. Opravdu jsem nepochopil proč online přenosy opustili Youtube, kde vše bez potíží šlapalo. U pořadů ze Streamu je to jasné, ale online přenosy nechápu.
    Vždy když byl nějaký přenost v čase, kdy jsem jej nemohl sledovat živě, tak hned ráno co jsem vstal, jsem si ho pustil ke snídani. Nyní mám ale smůlu a záznam přenosu prostě není k dispozici čekat na něj se mi opravdu nechce. Jsem lačný po tom vidět jak mise probíhala. Ale když musím čekat dlouhé hodiny, tak to si si raději najdu originální přenos. Pak si už přenos Kosmonautixu nepustím, nemám bohužel tolik času dívat se znova na již viděné. A to mi přijde jako škoda, škoda práce a energie, kterou do toho redakce vložila a která přijde v niveč jen proto že portál na který se přesunuli to takhle zazdí.
    Ale třeba jednou mall dotáhne tyhle věci a bude to fungovat dobře a s minimem reklam, ne jako dosud. A až se tak stane tak se zase rád ke sledování těchto přenosů vrátím.
    Zatím jsem ale prostě zklamaný ze směru, kterým se online přenosy vydaly.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Obsah přenosů je pořád stejný. Důvod přesunu je jednoduchý – Mall.TV o ně projevil zájem a mne to velmi těšilo. Proto jsem kývnul, rozhodně nešlo o peníze.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ne, nevrátíme. Při sledování přímého přenosu nejsou žádné problémy. Jen ten záznam chvíli trvá, ale věřím, že se to podaří zkrátit.
    Jasně, klidně to může dělat kdokoliv, nemáme na to patent, jen vzhůru! Čím více lidí bude popularizovat kosmonautiku,tím lépe, jen do toho!

   • zvejkal napsal:

    Ehm, neviem ci len ja mam tu smolu, ale YT je reklamna platforma ako vysita a cim dalej tym je to horsie a horsie.
    Ja osobne som sklamany z absencie zaznamov (resp. ze im to tak dlho trva), ale rad dam sancu a cas na to, aby to zlepsili.
    YT ma mimoriadny technologicky naskok, ale ako dominantna platforma sa tiez vyvyja smerom, ktory ma odradza.

   • Tomas Mik napsal:

    Proc tu musi mit porad nekdo komentare proti mall tv? Ja si myslim ze presun na mall tv neni spatna myslenka.

   • endemit napsal:

    Proč komentáře proti mall.tv? Tak mě se třeba podařilo během posledních dvou let nadchnout pro kosmonautiku, především díky Spacex, pár mladých lidí. Těšili se na každý start a k přenosům rádi vstávali i v noci. Ne, že by po přechodu na mall.tv nadšení pro kosmonautiku ztratili, ale z nějakých důvodů už z přenosů takovou radost nemají a v noci už k nim určitě nevstanou.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    No nevím, nevím. Jestli někdo nevstává k přenosu jen proto, že se vysílá jinde, tak to asi nebude takový fanoušek. Obsah přenosů totiž zůstal úplně stejný.

 8. Entes napsal:

  Rikam si, ze jestli by tyto informace zverejnovali pokud by FRR melo dopadnout spatne… Vysledky uz prece urcite maji.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.