sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

PSP začala druhý oběh kolem Slunce

Parker Solar Probe u Slunce

Před deseti dny, tedy 19. ledna, což bylo 161 dní po startu z Mysu Canaveral, dokončila sonda Parker Solar Probe první oběh kolem Slunce. Na své oběžné dráze se totiž dostala do nejvzdálenějšího bodu od naší hvězdy, takzvaného afelu. Hned vzápětí pro ni začal druhý ze 24 plánovaných oběhů, který vyvrcholí 4. dubna druhým průletem nejnižším bodem – perihelem. 1. ledna sonda vstoupila do plného provozního stavu (označuje se také jako Fáze E) se všemi systémy v plném provozu. Data z prvního průletu mají velkou vědeckou cenu, ale v celkovém kontextu jsou spíše kalibrační a ověřovací. Doposud sonda přes síť Deep Space Network poslala přes 17 gigabitů dat a všechna data nasbíraná během prvního průletu dorazí na Zemi do dubna.

První oběh byl fascinující,“ vzpomíná Andy Driesman, projektový manažer Parker Solar Probe z Applied Physics Laboratory (APL) při Johns Hopkins University a dodává: „Hodně jsme se toho naučili o tom, jak se sondou pracovat a jak reagovat na prostředí v okolí Slunce. Jsem hrdý, že mohu říct, že odhady a simulace našich odborníků byly velmi přesné.“ Právě APL misi navrhla, postavila a řídí ji.

Pozice sondy Parker Solar Probe z 28. ledna 2019 se zeleně vyznačenou přeletěnou a červeně vyznačenou plánovanou trasou.
Pozice sondy Parker Solar Probe z 28. ledna 2019 se zeleně vyznačenou přeletěnou a červeně vyznačenou plánovanou trasou.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Vždycky jsme říkali, že nevíme, co můžeme očekávat, dokud neuvidíme skutečná data,“ říká Nour Raouafi, vědec z APL zapojený do projektu a dodává: „Obdržená data obsahují celou řadu věcí, které jsme nikdy neviděli a mají potenciál k velkým objevům. Parker Solar Probe plní očekávání do ní vložená – může skutečně odhalit tajemství našeho Slunce.

Odborníci se zaměřují nejen na analyzování nasbíraných vědeckých dat, ale chystají se i na druhý blízký průlet, který přijde už za dva měsíce a pár dní. V rámci příprav dojde třeba k vymazání úložiště (pochopitelně až po odeslání všech dat na Zemi), sonda dostane aktualizované údaje o pozici a data pro navigaci, ale také dostane novou sérii pokynů. V nich bude zakódováno kompletní pořadí všech instrukcí pro měsíc dlouhé období sběru dat.

Vědecké přístroje na sondě Parker Solar Probe
Vědecké přístroje na sondě Parker Solar Probe
Zdroj: https://directory.eoportal.org

Stejně jako v případě prvního průletu perihelem, ke kterému došlo v listopadu loňského roku, se i při druhém průletu sonda dostane do vzdálenosti 24 milionů kilometrů od povrchu Slunce, což je skoro poloviční vzdálenost oproti sondě Helios 2, která v roce 1976 stanovila rekord průletem ve vzdálenosti 43 milionů kilometrů od povrchu Slunce. Čtveřice vědeckých přístrojů na palubě sondy má vědcům pomoci najít odpovědi na mnoho otázek – jak jsou částice a solární materiál urychlovány vstříc meziplanetárnímu prostoru na takové rychlosti. A nebo proč je atmosféra Slunce, takzvaná koróna, výrazně teplejší než povrch naší hvězdy.

Grafy rychlosti a vzdálenosti sondy PSP při průletech. První, druhý a třetí průlet proběhnou ve stejné vzdálenosti. Gravitační manévr u Venuše pak dráhu upraví.
Grafy rychlosti a vzdálenosti sondy PSP při průletech. První, druhý a třetí průlet proběhnou ve stejné vzdálenosti. Gravitační manévr u Venuše pak dráhu upraví.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://img.purch.com/
https://blogs.nasa.gov/parkersolarprobe/wp-content/uploads/sites/274/2019/01/ParkerJan28.png
https://directory.eoportal.org/documents/163813/3705371/ParkerSP_Auto24.jpeg
https://en.wikipedia.org/…/media/File:Velocity_of_Parker_Solar_Probe_wide.svg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavelll
Pavelll
6 let před

Famozni projekt! 🙂 Myslim, ze nove objevy v oblasti slunecniho vetru budou zcela zasadni pro cestovani a pobyt lidi ve vesmiru.

Tomas Mik
Tomas Mik
6 let před

Co bude zkoumat satelit PRISMA,ktery bude vynesen raketou vega-c tento rok?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Tomas Mik

Jde o hyperspektrální snímkovací satelit s hmotností cca. půl tuny patřící Italské kosmické agentuře ASI.

Tomas Mik
Tomas Mik
6 let před

Uz se tesim na vysledky z prvniho obehu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.