sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Méně než 1000 dní do startu sondy Lucy

Přesně před týdnem (20. ledna) vydala NASA článek se smělým prohlášením – do startu mise Lucy, která jako první prozkoumá Trójské asteroidy Jupiteru, zbývá přesně tisíc dní. Tyto asteroidy obíhají kolem Slunce po stejné dráze jako obří planeta, jen se nachází 60° před a za ní. Pro vědce jsou zajímavé tím, že ukrývají důležité stopy vypovídající o historii Sluneční soustavy. Mise Lucy má od startu trvat 4156 dní, během kterých proletí kolem šesti objektů, které jsme zblízka ještě neviděli. První příležitost ke startu přijde 16. října 2021.

Lucy nabízí mimořádnou příležitost,“ říká Dr. Harold F. Levison ředitel programu, hlavní vědecký pracovník v Southwest Institute v coloradském Boulderu a nejvyšší představitel mise Lucy, který dodává: „Trojské asteroidy jsou pozůstatky materiálu, ze kterého vznikly vnější planety. Jsou to skutečné fosilie z doby formování planet. Lucy bude, stejně jako kostra předka člověka, po které je pojmenovaná, revolučním prvkem chápání našeho původu.“ Samotná mise je sportovní terminologií v poločase předstartovních příprav. Před zhruba 1200 dny byla vybrána jako jeden z pěti projektů v rámci programu Discovery, aby dostala finance na vypracování detailnějšího návrhu. Ode dne, kdy byla schválena pro start jako 13. mise programu Discovery pak uběhlo skoro 750 dní.

Vizualizace sondy Lucy při průletu kolem jupiterových Trojánů.
Vizualizace sondy Lucy při průletu kolem jupiterových Trojánů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Od té doby pracují specialisté zapojení do projektu na finalizaci definování požadavků mise předběžném návrhu. Před 80 dny NASA dala zelenou k finalizování designu a k zahájení stavby. Teď začíná ta skutečně zajímavá část. Během méně než 300 dní bude na návrh čekat kritické posouzení návrhu CDR, která definitivně zakončí návrhovou část v rámci příprav na stavbu. Samotná konstrukce vznikne za méně než 400 dní a za 600 dní pak budou hotové i všechny přístroje a díly, které jsou nezbytné ke kompletnímu sestavení sondy. Po důkladném testování firmou Lockheed Martin, zhruba za 900 dní, bude dokončená sonda odeslána na Kennedyho středisko k zahájení předstartovních příprav.

Plánovaná trajektorie sondy Lucy.
Plánovaná trajektorie sondy Lucy.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Samotným startem však začne část nejdelšího čekání – od dneška za více než šest let, tedy skoro 2300 dní má Lucy dosáhnout prvního cíle – čeká ji průlet kolem asteroidu Donaldjohanson v hlavním pásu asteroidů. Za zmínku stojí, že tato planetka dostala své jméno po spoluobjeviteli kostry Lucy. Za nějakých 3000 dní ode dneška se sonda dostane k prvnímu Trojskému asteroidu, kterým bude Eurybates. Krátce poté navštíví další tři planetky – měly by to být Polymele, Leucus a Orus. Pak sonda vlivem orbitální mechaniky opustí okolí Jupiteru a v roce 2033, tedy zhruba 5000 dní ode dneška by měla navštívit závěrečnou dvojici Patroclus a Menoetius. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, zda se avizované termíny příprav a startu podaří splnit.

Dráha sondy Lucy kolem Slunce.
Dráha sondy Lucy kolem Slunce.
Zdroj: http://sajri.astronomy.cz

Zdroje informací:
http://lucy.swri.edu/

Zdroje obrázků:
http://lucy.swri.edu/img/1000days.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lucy-crop.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ta010359_lucy3-b-orbit-crop.png
http://sajri.astronomy.cz/tmp/lucy-orbit.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Chikmo
Chikmo
5 let před

2033, ty časové úseky jsou pro člověka neuvěřitelné,….a ve vesmíru to vlastně není pomalu ani mžik. 🙂 uchvatné…. 🙂

Murda
Murda
5 let před
Odpověď  Chikmo

Čumíte moc na scifi mžiku

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Murda

Příště prosím o vhodnější výraz – třeba koukáte. Děkuji za pochopení.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Murda

A zkusil jste si to třeba představit? Takový Jupiter za tu (2019-2033) dobu udělá pouze dva oběhy kolem Slunce. A hned další v řadě, Saturn, neudělá ani půl oběhu.
Jasně, je to spíš takové nijaké filosofování, ale on to z pohledu i naší dynamické Sluneční soustavy je pouhý mžik.

milanch
milanch
5 let před
Odpověď  Dan

k tomu je názorná animacecomment image

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Dan

Tahle animace je skvělá (mimo jiné) v jedné věci – dost lidí je toho přesvědčení, že Jupiterovo trojané spořádaně létají na stejné dráze, po jaké ubíhá Jupiter samotný. Faktem ale je, že mají různé inklinace i excentricity, jen mají „zamknutou“ velkou poloosou.

Petr Šída
Petr Šída
5 let před

Jenom detail, Lucy není kostra člověka, ale australopitheca;-)

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Petr Šída

Jasně, dopíšu tam raději slovo předka. 😉

Alois
Alois
5 let před

Ta vizualizace je nesmysl. Tělesa “ chycená “ v bodech L se musí pohybovat po kuželosečkách, jejichž jedno ohnisko je právě onen bod L. Na své dráze se určitě nemohou dostat do poloviny vzdálenosti mezi bodem L a Jupiterem, totéž platí i na druhou stranu – jak prezentuje “ vizualizace“. Určitě netvoří “ hrozen “ ale minimální vzdálenosti mezi nimi budou v desítkách či stovkách tisíc km.

Cx
Cx
5 let před
Odpověď  Alois

To mluvíte o té sondě nebo těch šutrech?

Tomas mik
Tomas mik
5 let před

Jaky mate nazor na to ze byl jeste nekdo pred Gagarinem

Peter
Peter
5 let před
Odpověď  Tomas mik

asi bol, len sa nevratil, ak myslis to? pamatam si jeden dokument kde niekto tusim na uzemi severnej ameriky zachytil radiovy hovor ako zensky hlas hovoril ze na palube vidi ohen (v tom obdobi pred gagarinom ak si spravne pamatam), hold Rusi nerobili verejne pokusy v kozmonautike. skoda, ze si nepamatam nazov toho dokumentu, nasiel by som to na youtube.

Tomas mik
Tomas mik
5 let před
Odpověď  Peter

Nebylo to v casopise tejemstvi vesmiru special

Peter
Peter
5 let před
Odpověď  Tomas mik

ja som to videl pred par rokmi na niektorej doku stanici (discovery, natgeo, spektrum) ale nepamatam si viac, skusim pogooglit.

Vítek
Vítek
5 let před
Odpověď  Tomas mik

V časopise Tajemství vesmíru měl na tohle téma článek Tomáš Přibyl a předložil v něm hromadu faktů, že před Gagarinem do kosmu celkem určitě nikdo neletěl. Například lodě Vostok se tehdy vyráběly ve tříkusových sériích a dvě kabiny letěly před Gagarinem v březnu 1961 v bezpilotním režimu, takže i kdyby Rusové chtěli někoho vystřelit tajně, neměli by v čem. Navíc každý sovětský orbitální let monitorovaly americké radary po celém světě, takže o tajném startu také nemůže být řeč.

frank
frank
5 let před
Odpověď  Peter

to jsou všechno jen takové výdělečné publikace/filmy pro pro milovníky záhad, v sovětském kosmickém programu uhořelo několik psů a při dlouhodobém testu ve zkušební přetlakové kabině na zemi jeden kandidát letu pan Valentin Bondarenko, ten je velmi často záhadology, tajnosnuby a spikloidmi považován za prvního rusa v kosmu …

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Tomas mik

Ono je jednodušší pochybovačům dokázat, že něco bylo (Apollo na Měsíci), než že něco nebylo. Jak chcete dokázat neexistenci nějakého nepodařeného letu člověka do vesmíru ještě před Gagarinem? To vlastně ani nejde.

Peter
Peter
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Ja to beriem tak, ze Tomas sa pyta na to, co som zachytil aj ja v mediach – o neuspesnych ruskych pilotovanych letoch do vesmiru. otazka nebola stylom ci sme ozaj pristali na mesiaci, takze nechodme do tejto roviny…

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Peter

Viděl jsem na výše zmiňovaných kanálech i dokumenty například o tom, jak nás navštěvovali mimozemšťani v době, kdy ještě nestály ani megality. Däniken by měl radost, ale já trpěl 🙂 Takže asi tak. Jen trnu, když vidím nějaký dokument o tématu, o kterém nemám tucha, kolik z toho jsou objektivní fakta a kolik úlitba sledovanosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Tomas mik

Upřímně a na rovinu – nic takového podle všech dostupných důvěryhodných zdrojů nepřichází v úvahu.

Peter
Peter
5 let před

1. na akom nosici bude tato sonda startovat?
2. su tieto sondy uz standardizovane? t.j. treba preskumat asteroid, vyrobime dalsiu kopiu uz znamej sondy (pripd uz mame prevyrobenych zopar kusov) alebo sa na kazdy projekt konstruuje nova sonda? neviem, ci to uz niekoho napadlo, ale keby boli sondy standardizovane, max sa upravi vybava vedeckych pristrojov podla zadania, bolo by to lacnejsie a preskumali by sme toho viac, spolu s cenami startov od spacex, alebo nie?

dik

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Peter

Nosič teprve bude vybrán.
Nejsou a příliš by se toho neušetřilo. U sond jsou nejdražší přístroje a ty se postupně vyvíjí a zlepšují, takže se musí pořád vyvíjet nové.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  Peter

Tak standardizací a nějakou polosériovou výrobou by se jistě ušetřilo dost. Problém je že podobných misí je málo, dělí velké časové úseky a často je organizují úplně jiní lidé a jsou financované z jiných zdrojů.

Ale třeba se to se zlevněním startů a rozvojem malých satelitů změní. U cubesatů už to pomalu začíná fungovat.

slappy
5 let před
Odpověď  Peter

Tak zrovna vědecké přístroje sondy Lucy jsou dobrým příkladem využití již ozkoušených technologií:

Její dvě kamery budou L’Ralph a L’LORRI založené na skvělých kamerách sondy New Horizons.
Termální spektrometr L’TES zase vychází z podobných přístrojů na Mars Global Surveyoru a sondě OSIRIS-REx.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  slappy

Jo, to je pravda, vycházejí z nich, ale úplné kopie to nejsou.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Na Lucy se moc těším. Bude to taková další (i když menší) Grand Tour. A navíc tempo přípravy mise je také velmi dobré.

Jirka
Jirka
5 let před

Tak jsem se dočetl, že Lucy je pojmenovaná podle kostry Lucy. A já celou dobu myslel, že je to skrz Třetí vesmírnou odyseu. Na druhou stranu dokažte, že není…

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Jirka

Důkaz, že tomu tak není lze nalézt velice jednoduše. Stačí zadat do googlu „lucy probe naming“ a hned první výsledek odkazuje na stránky nejpovolanější.

https://www.nasa.gov/content/goddard/lucy-the-first-mission-to-jupiter-s-trojans

pbpitko
pbpitko
5 let před

Ono je to ešte zaujímavejšie, napr. pohľad z výšky nad „severným pólom” slnka : Lissajous orbit
V skutočnosti trójania pendlujú sem a tam medzi ,libračnými bodmi L1 a L2 a prelietavajú okolo L3

https://en.wikipedia.org/wiki/Lissajous_orbit

pb 🙂

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  pbpitko

A ešte zaujímavejšie pohľad sponad severného pólu slnka so synchronizavanou rotácio s obehom Jupitera okol slnka : Tzv. Horse Shoe : Podkova :

https://en.wikipedia.org/wiki/Horseshoe_orbit

Bolo by vhodné o ton napísať samostatný článok, určite by mnohých prekvapil až zarazil !
pb 🙂

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  pbpitko

V strede slnko : biely objekt
Modrý mierne kmitajúci objekt vľavo dole je Jupiter , fialová je dráha nejakého trojana.
L3 je na protiľahlej strane Jupitera (hore)

Pri prelete okolo L3 trojan sa pohybuje vo smere hodinovej ručičky, pri návrate v protismere. Navyše pri L3 sa presunie z pod ekliptiky nad ekliptiku.
pb 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.