ŽIVĚ A ČESKY: První pilotovaný Sojuz po nehodě

Starty kosmických lodí Sojuz jsme považovali za jakousi rutinu – létají přece pravidelně a to je pro někoho nuda. Jenže lety do vesmíru nejsou a ještě dlouho nebudou rutinou. O tom, že v kosmonautice stále všichni balancují na tenké hraně ostří, jsme se přesvědčili 11. října, když selhala nosná raketa Sojuz-FG a kosmická loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou se musela nouzově zachránit únikovým systémem. Oba  muži sice z celé události vyvázli bez zranění, ale nehoda způsobila značné komplikace z hlediska plánování dalších letů. Chybu se podařilo objevit poměrně rychle a starty raket Sojuz bylo možné obnovit. Nyní však čeká na raketu Sojuz-FG skutečná opravná zkouška – vynesení pilotované lodi Sojuz MS-11 s tříčlennou posádkou.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pondělí 3. prosince ve 12:31 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 12:15 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.spacefacts.de/mission/photo_hi/soyuz-ms-11.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

57 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: První pilotovaný Sojuz po nehodě”

 1. Kolisko napsal:

  Dobry den,

  Chtel bych se zeptat, zda uz jsou nejake informace o tom, jakym letovym profilem (tj. jak dlouho) poleti pilotovane Crew Dragony a Starlinery k ISS.

  Pokud se nepletu, Sojuzy zacaly letat sestihodinovym profilem teprve relativne nedavno.

 2. Petr napsal:

  Dobrý den,
  dnes nezvykle vášnivá diskuse, že by “skvrny na slunci” ? 😉

  Myslím, že se nespletu, když budu tvrdit, že zde přejeme úspěch v kosmonautice všem bez rozdílu.
  Je to také jeden z důvodů proč tento web tak rád navštěvuji. Protože i z diskuse pod článkem se člověk dozví mnoho zajímavého. Mimochodem to není samozřejmostí, toto nelze tvrdit o mnohých jiných webech.

  Dovolil bych si kosmonautiku přirovnat ke škole, protože se lidstvo s každým startem stále učí.
  Ano někoho svezou do školy rodiče, někdo jede autobusem, někdo jede vlastním vozem, na motorce či na kole, někdo jde pěšky a bohužel i v tomto století je pro někoho škola nedostupná. Žádná z těchto cest do školy však nikomu nezaručuje že bude lepším studentem nebo že přijde s lepším řešením určité problematiky a nebo že ta či ona škola či systém studia, pozorování, či výzkumu je lepší nebo horší. Také to nezaručuje, že jedinec zvládne vše sám a nebo že jeden unikátní úspěch zaručuje kontinuální nekonečný úspěch do budoucna.

  Ano, můžeme se obávat, že určitá skupina či jedinec může získat určitou výhodu a že tuto výhodu pak může zneužít vůči ostatním, v historii lidstva se to opakuje mnohokrát. Pokud něčeho chceme dosáhnout, je to jakési riziko, které můžeme buď akceptovat, což znamená že se uzavřeme vůči okolí a budeme doufat, že jsme ti nejlepší, kteří vždy “vyhrajou” a nebo můžeme vytvořit takové prostředi, kde se tato “anomálie” více či méně vyloučí sama nebo alespoň výrazně omezí.
  Tím prostředím může být právě ta vzájemná mezinárodní spolupráce s nastavením vhodných vzájemných kontrolních mechanismů, tak jak právě zažíváme v kosmonautice.

  I když se zdá, že je to složitější cesta protože jsou to tvrdá jednání se spoustou “politiky” a soutěživosti, má to smysl. Většinou platí, že můj úspěch na časti celku (jedno jak velký) předurčuje, že budu úspěch celku považovat za stejně důležitý a stejně zavazující, jako bych to dělal celé sám.

  Ještě vcelku nedávno byly doby, kdy by jisté země spolu nemohly tak úzce spolupracovat a posílat společně vytvořené sondy do vesmíru. To se naštěstí změnilo a tak mohou motory z ne zcela úspěšné superrakety létat pod jinými vlajkami, navzájem se sdílejí vědecká data, jen namátkou například o zdravotních dopadech pobytu ve vesmíru na lidský organismus (Mir/Skylab/ISS), o nalezených planetárních systémech, fotografie z povrchu měsíce z čínské mise, atd atd atd…

  Je to je prostě v nás lidech jaksi zakódováno navzájem soutěžit, ale i toto nás posouvá dopředu, jaksi to zajišťuje abychom se nezastavili u jednoho milníku, že je máme hotovo. Možná jsem přílišným optimistou, ale věřím, že máme zatím dobrý směr a vůli ke společnému poznání a věřím že tato vzájemná spolupráce je ta jediná cesta.

  Osobně jsem velice rád, že se start podařil a doufejme, že po šesti hodinách letu se bezpečně připojí k ISS a další starty budou též úspěsné.

  Pěkný den všem
  Petr

 3. David R. napsal:

  Mimochodem, k diskuzi výše – opravdu nechápu, proč by se měla Evropa stydět za to, že nevyvíjí vlastní pilotovanou loď. Evropa spolupracuje s USA a bylo by to jen vyhazování peněz. Programy ESA a NASA se nepřekrývají, ale doplňují.

 4. Gustav Bazala napsal:

  Dobrý den!

  Nevíte, zda má nějaký důvod to, že jsou urychlovací bloky „odstrčeny“ od rakety stlačeným kyslíkem a ne třeba dusíkem nebo jiným inertním plynem?

  Díky.

 5. J. Zelený napsal:

  Dobrý den, mám pochybnosti ohledně certifikace od NASA. Jinde nařizují prověrky kvůli jointu a zde po 2 měsících od nehody povolí start s lidmi. Jistě mi něco uniklo a rád bych věděl co. Odhaduji to tak, že zjistili, odkud se to vadné čidlo vzalo a za 2 měsíce předvědčili NASA, že našli důvod, proč tomu tak bylo. Děkuji.

 6. Roman89 napsal:

  Ten start byl nějaky urychlený ne? Proč raději nepouštíte přenos přímo od Roskosmosu.

 7. Lukáš Král napsal:

  Mám takový hloupý dotaz – nevíte, k čemu jsou na Sojuzu ty věci, které připomínají roštová kormidla na Falconu 9? Taky vypadají, že jsou vyklápěcí…

 8. yamato napsal:

  raketoplan je oblubeny slamenny panak pre kazdeho, kto odmieta uznat obrovsky kus prace a uspechy americkej komercnej kozmonautiky. Recyklovane boostre lietaju tak casto a s takymi financnymi usporami, ake STS nikdy nedosiahol. Skratka uz teraz vidno ze Falcon 9 je iny pribeh ako STS, takze vytahovanie raketoplanov ako argumentu je uplne mimo misu.

 9. Tempac napsal:

  Dobrý den, vrtá mi hlavou – proč neletí k ISS ta původní posádka? Nick Hague a Alexej Ovčinin nouzově přistáli a dle médií jsou OK, tak proč si let nezopakují? Je tam nějaký zdravotní důvod? Nebo je jízdní řád letů daný a když někdo vypadne tak má prostě smůlu a musí na konec fronty?

 10. rhronza napsal:

  Za jak dlouho by měli být (pokud start proběhne bez problémů) u ISS ?

 11. Rybovec napsal:

  Ruská kosmonautika jde nějak do kytek. Až SpaceX uvede do provozu CrewDragona, tak se obávám že to Rusové můžou zabalit.

  • Dušan Majer napsal:

   Zase až tak tvrdé to snad nebude. Ruská kosmonautika se musí odrazit ode dna.

   • android napsal:

    „odrazit ode dna“ Dušane omlouvám se neberte si to osobně … to je ale unifikovaný blábol 😉

    • Spytihněv napsal:

     Hlavně je to nic neříkající. Nikdo neví, kde to dno je. V případě Ruska může být kdekoliv. A nejen v případě kosmonautiky.

    • Dušan Majer napsal:

     Jasně, to nezpochybňuju, ale ruská kosmonautika musí projít jakýmsi radikálním řezem. Stávající systém ji táhne ke dnu. Něco se tam prostě musí změnit a čím více od základů to bude, tím pro tamní kosmonautiku líp.

    • BlackSheepOI2 napsal:

     Unifikacua je mozno to, co potrebuju. Zasa, nemyslim si, ze je to az tak zle, ako sa to tu popisuje. Jasne je ze chybaju peniaze, to aj NASA. Stale je vsak lepsie financovana a predsa k ISS chodi sojuzom. Existencne problemy Ruskej koznonautiky su, dovolim si tvrdit historicke. Maju vela kozmodromov, problematicke vztahy, z toho vyplyvaju problemy s licenciami, vyrobnymi procesmi…
     Takze ano, problemy tam su, redukcia byrokracie a vedenia podobne ako u NASA nie je cestou (tak ako u vsetkych velkych firiem).
     Snad zacne vyraznejsi tok financii, ktore nebudu odcerpavane vystavbou novych odpalovacich ramp. Ku prikladu, kolko odpalovacich ramp postavila USA pre kozmicky vyskum?
     Ano, optimalizacia a redukovanie sirokych aktivit by im snad pomohli dokoncit finalne jeden, dva uspesne.

    • Hawk napsal:

     Beru ze kopat do vseho ruskeho a placat se vzajemne po ramenou je in, ale faktem, ze je to stale jedna z pouhych 3. zemi na svete schopna provozovat pilotovanou kosmonautiku a zatim dlouhodobe bez tragicke nehody na zivotech.

     Ja bych treba uvital, aby toho byla schopna Evropa a nespolehala v tomto smeru jen na USA ci Rusko.

    • Spytihněv napsal:

     In to není, je to jen reakce na ruskou neschopnost. A nic na tom nezmění ta neustále omílaná pilotovaná kosmonautika. Což je stará vesta a nic nového se nekoná. Nepřímo je to vámi zmiňované „kopání do všeho ruského“ zapříčiněno také ruským konáním mimo kosmonautika. Což nelze oddělit. V Rusku nejsou politika, armáda, kosmický průmysl a třeba sport různé disciplíny jako tomu bývá v normálních státech. Tady jsou to propojené nádoby, které plně a nekompromisně ovládá jeden člověk.

    • KarelTv napsal:

     Tak když se podíváte, HDP Ruska je 5x menší než USA nebo Číny a i když je to u nich trochu otázka prestiže, můžeme být vůbec rádi že lítají, ty investice tam zkrátka nejsou. To spíš Čína se zatím hodně plouží, vzhledem k její ekonomické síle…..

    • Miloš Hůla napsal:

     Opravdovou ostudou je Evropa vzhledem k ekonomické síle. Brzy jí předběhnou i Indové. Je ostuda, že ESA nedokáže u evropských výrobců zadat a vytendorvat transportní systém pro obsluhu ISS. Systém rozumné kapacity a ceny.

     • Dušan Majer napsal:

      Počkejte, znovu říkám, že není možné usuzovat technologickou vyspělost podle jedné jediné kategorie. Je to o prioritách a stav kosmonautiky v daném státě musíme vnímat globálně. Pokud Indové vyšlou vlastního kosmonauta, rozhodně tím ESA nepředběhnou. Ta má oproti Indii neskutečný náskok v nepilotované kosmonautice a jazýček globálních vah by indický pilotovaný program příliš nevychýlil.
      Evropa k celé věci přistupuje pragmaticky. Pilotovaný program by byl příliš drahý a měl by příliš malý užitek. Spojením s NASA se Evropané dostanou k Měsíci.

    • Cateye napsal:

     To Spytihněv:
     „…„kopání do všeho ruského“ zapříčiněno také ruským konáním mimo kosmonautika. Což nelze oddělit…“
     Že to vaše hlava nezvládne, ještě neznamená, že to nelze. Je to jen váš boj s ruským mindrákem…

    • Spytihněv napsal:

     Cateye: Mám pocit, že to není poprvé, co používáte slovo mindrák v souvislosti s tím, když někdo odsuzuje různé ruské činy. Ale to špatně chápete. Mindrák může člověk mít z něčeho, co je lepší a na co nemůže dosáhnout, ač by chtěl. Nic takového tam nevidím. Naopak.

   • Hawk napsal:

    To nebylo mysleno na Vas Dusane, to byla reakce hlavne na Spytihneva.
    Obecne reakce na na ten nestastny posledni pilotovany let, ktery se obesel nastesti bez obeti na zivotech , mi prisla v diskusich(ne v clancich) casto neadekvatni. To se bohuzel muze stat pri stavajicich technologiich komukoliv.

    Taky se mi nelibilo ,kdyz po havari raketoplanu do toho nekdo promital protiamericke nebo protiizraelske postoje(I. Ramon), nekde to byl tehdy fakt kanal.
    Stejne tak ruska pilotovana kosmonautika nemuze za stavajici ruskou politiku, ktera si naopak velkou kritiku zaslouzi.

  • Anthraxxx napsal:

   Nechajte si tie kecy o tom, kto jde do kytek. Celá slávna EU nevyslala jediného kozmonauta a Američania spoliehajú na Rusov. A Spacex? Nechcem maľovať čerta, ale aj raketoplány začali s veľkou slávou. Ale želám úspech všetkým. Pekný deň.

   • Dušan Majer napsal:

    Jde o to přiznat si skutečný stav věcí. není možné vyzdvihovat jeden jediný prvek kosmonautiky a stavět jej nad ostatní. Evropa o pilotovaný kosmický program nestojí, rozvíjí spolupráci s NASA na lodi Orion a především nepilotovaný průzkum vesmíru. To je obor, který v Rusku již pár desítek let leží bohužel ladem. Ano, Američané platí Rusům za místa v Sojuzech, jenže pomalu se blíží konec této etapy. V USA se chystají hned dvě soukromé lodě. A co se SpaceX týče – nemáte jediný logický argument, který by vás mohl vést k tomuto názoru. Srovnání s raketoplány stojí na vodě. Podívejte se, kolik již mají Falcony startů. Pokud by v nich byl nějaký háček, o kterém píšete, už by se dávno projevil.

   • Marw napsal:

    Europa vysiela kozmonautov na misie pravidelne. Aktualne je na ISS Alexander Gerst. To ze nema vlastnu pilotovanu lod je druha vec ale o stave a urovni kozmonautiky to nevypoveda absolutne nic, skor to vypoveda o prioritach. Keby sa ESA rozhodla pre vlastny pilotovany program tak maju okamzite k dispozicii aj human rated nosic, aj vykonny servisny modul (vid ESM pre Orion).

    Rozumiem ze vzhladom na vykonnost ekonomiky EU by si clovek vedel predstavit aj viac ako sa aktualne realizuje, ale ked si to zosumarizujeme:
    – bezi (a zatial sa zda ze uspesne a bez zdrzani) vyvoj Ariane 6
    – finisuje vyvoj novej Vegy-C a pracuje sa na Vege-E
    – prebieha vyvoj platformy Callisto pre testovanie technologie flyback boostrov.
    – prebieha vyvoj vylepsenych motorov Vulcain 2.1
    – prebieha vyvoj metalox motora Prometheus
    – prebieha vyvoj noveho hydrolox motora pre horny stupen Vinci
    – prebieha vyvoj noveho metalox motora M10 pre horny stupen Vegy-E
    – je prakticky dokonceny vyvoj novych boostrov na TPH P120
    – prebieha vyvoj miniraketoplanu SpaceRider na baze vysledkov uspesneho demonstratora IXV

    Dohladavat vsetky vedecke misie kde ma aktualne EU alebo ESA podiel sa mi fakt nechce, za vsetky aspon nedavno vypustena misia BepiColombo.

    Je vyvoj dvoch novych nosicov, styroch roznych KPH motorov, jedneho TPH motora, miniraketoplanu, ucast na pilotovanom programe Orion a k tomu velke mnozstvo vedeckych misii vratane aktivnej participacie na programe ISS tak malo? Pri rozpocte mozno 1/3 z toho co ma NASA?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.