sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vítejte u Bennu

Sonda OSIRIS-REx včera provedla poslední motorický manévr nezbytný ke srovnání rychlosti s planetkou Bennu. Po více než dvouleté cestě vesmírem a dvou miliardách kilometrů se sonda s celým názvem Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer dostala ke svému cíli.  Sonda teď bude téměř rok svými pěti palubními přístroji prozkoumávat povrch Bennu. Z těchto sledování vzejdou nejen vědecké objevy, ale pomohou i s vytipováním vhodné přistávací lokality pro odběr vzorků. Následovat bude samotné několikasekundové přistání a návrat na Zemi je plánován na září roku 2023.

Animovaný gif vytvořený ze snímků pořízených kamerou PolyCam ze vzdálenosti 80 kilometrů. Animaci tvoří 36 fotek s expoziční dobou 2,2 milisekundy, které byly pořízeny v rozmezí čtyř hodin a osmnácti minut.
Animovaný gif vytvořený ze snímků pořízených kamerou PolyCam ze vzdálenosti 80 kilometrů. Animaci tvoří 36 fotek s expoziční dobou 2,2 milisekundy, které byly pořízeny v rozmezí čtyř hodin a osmnácti minut.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Přibližování sondy OSIRIS-REx k asteroidu Bennu zachycuje tento animovaný gif. Snímky vznikaly od 17. srpna do 27. listopadu kamerou PolyCam. Sonda zatím urazila 2,2 milionu kilometrů. Nejbližší snímek pochází ze vzdálenosti 65 kilometrů. Sonda během této doby zpomalila rychlost přibližování z 491 m/s na 4 cm/s. Proto se v závěru gifu snížila rychlost přibližování.
Přibližování sondy OSIRIS-REx k asteroidu Bennu zachycuje tento animovaný gif. Snímky vznikaly od 17. srpna do 27. listopadu kamerou PolyCam. Sonda zatím urazila 2,2 milionu kilometrů. Nejbližší snímek pochází ze vzdálenosti 65 kilometrů. Sonda během této doby zpomalila rychlost přibližování z 491 m/s na 4 cm/s. Proto se v závěru gifu snížila rychlost přibližování.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…a64b362279922b7548237890eda93918&oe=5CA84FD2
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/arrival-bennu-full-rotation.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/approach_full.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
5 let před

wow.
tak toto do nas o 150 rokov narazi? 🙂

otaznick
otaznick
5 let před

Ahoj Bennu, lidé dorazili! Snad se nebudete zlobit za tip na hudební podkres – zrovna mi hrála skladba Javorová hora: https://www.youtube.com/watch?v=gbigns3JDOI

Trápení
zrození
hlína a kamení
smíření
smíření…

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Tak to vypadá, že zatím poletí ve formaci, přiblíží se max. na 7 km a na Silvestra se konečně dostane na oběžnou dráhu ve výšce pouhých 1,6 km, kde se bude pohybovat rychlostí 10 cm/s. Operátoři se tedy rozhodně nudit nebudou.

Racek
Racek
5 let před

Podoba asteroidů s japonské a teď americké expedice je fascinující…tedy pokud mluvím za sebe. A ještě navíc za 3 dni snad odstartují číňánci k Měsíci …A pak se podíváme hluboko za Plutem. Prostě nádherný výhled na Vánoce! A těším se na Vaše vždy kvalitní „reportáže“ 🙂

Petr
Petr
5 let před

Nádhera, už teď tak detailní. Je neuvěřitelné kam až je člověk schopný dostat fungující techniku a co vše s ní dokáže, klobouk dolů. Vám díky za tyhle stránky.

https://kosmonautix.cz/2018/12/04/vitejte-u-bennu/