sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SLEDUJEME: Sedm minut napětí na Marsu

Dnes večer se budeme dívat směrem k Marsu. Na přistání se chystá americká sonda InSight, jejíž přístroje nám mají pomoct poznat nitro Marsu, které je zatím takřka neprozkoumané. Před devátou hodinou večerní našeho času už bude jasné, zda se vědci pohledu do nitra Marsu dočkají. InSight čeká sedm minut napětí, při kterých proběhnou všechny fáze přistání až k samotnému dosednutí. Na Zemi se výsledek dozvíme osm minut a sedm sekund poté, co se události odehrají na Marsu. My vám k této příležitosti otevíráme psaný online přenos, kde budeme sledovat, jak nakonec vše dopadne.

InSight má svého technologického předchůdce v sondě Phoenix, která využívala identické základní konstrukce. Proto je na místě srovnání. Krom očekávaného rozdílného vědeckého vybavení má InSight i rozdílné podmínky přistání. Základní sled událostí bude podobný: Vstup do atmosféry – tepelný štít – odhození tepelného štítu – padák – vysunutí přistávacích nohou – aktivace přistávacích motorů – dosednutí. Rozdíl je však v rozdílných výškách přistávacího místa a také v počasí. Jak ovlivňuje počasí přistání sondy na Marsu? Počítalo se, že v době přistání bude na Marsu doznívat prachová bouře, což je fakt, který se potvrdil. Tepelný štít má proto silnější vrstvu, která bude schopna odolávat zvýšenému počtu prachových zrníček v atmosféře.

Hlavním vědeckým přístrojem mise je seismometr SEIS
Hlavním vědeckým přístrojem mise je seismometr SEIS
Zdroj: https://img.purch.com/

Další zajímavostí přistání a rozdílnou záležitostí oproti Phoenixu je výška místa přistání. InSight bude mít o 1,5 kilometrů méně pro brzdění v atmosféře, protože přistávací místo je o jeden a půl kilometru výš než v případě místa Phoenixu. Tepelný štít a padák tak budou muset zvládnout odebrat více energie než v případě předchozího landeru. I z toho důvodu jsou například u padákového systému zesílena lana. Na druhou stranu má InSight od Phoenixe nižší vstupní rychlost – 5,5 km/s oproti 5,6 km/s u Phoenixu.

Na co se tedy dnes připravit? Náš psaný přenos začne zhruba dvě hodiny před přistáním, tedy v sedm hodin večer. O vstupu landeru do atmosféry Marsu se dozvíme v 20:47 SEČ, což bude přesně o 8 minut a 7 sekund později od událostí, které se staly u Marsu. Zemi a Mars aktuálně totiž dělí 150 milionů kilometrů. O úspěchu či neúspěchu přistání se dozvíme v 20:54 SEČ. Pokud vše dobře dopadne, bude InSight v té době už osm minut na povrchu Marsu. Místo přistání InSight leží v západní části Elysia Planitia na souřadnicích 4,5° N 135,9° E asi 600 kilometrů od aktuální polohy vozítka Curiosity.

Můžeme se také těšit na netradiční přenos informací od Marsu. Společně se sondou totiž letí i první dva cubesaty, které se dostaly až k Marsu. Jedná se o MarCO A a B (Které tvůrci nazývají WALL-E a EVA). Oba cubesaty budou přenášet data o sestupu ze sondy rovnou k Zemi. Před svým průletem kolem Marsu tak splní svoji roli jako retranslační body, díky kterým budeme mít data od Marsu takřka online. Mise však na technologických demonstrátorech, kterými MarCO A a B jsou, není závislá. O přistání se dozvíme i od InSight a od dalších sond u Marsu, ale až později, protože v době přistání nebude místo přistání příznivě natočeno směrem k Zemi.

MarCO A a MarCO B budou přenášet data online během sestupu
MarCO A a MarCO B budou přenášet data online během sestupu
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Více informací již během psaného přenosu. Online přenos z kontrolní místnosti by měl běžet zde.

Zdroje informací:
https://mars.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/PIA19388-Mars-InSight-MarCO-CubeSats-20150612.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22100-16.jpg
https://img.purch.com/…LzA4MC82Nzcvb3JpZ2luYWwvaW5zaWdodC5qcGc=

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
118 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
5 let před

Chci se zeptat, které antény DSN zachytávají signál? A které zachytávají MarCo? Díky

Woxzilston
Woxzilston
5 let před
Odpovědět  Štěpán

Aktuálně signál zachytává Madridská anténa DSS63 a to oba MarCo cubesaty i InSight

Has
Has
5 let před
Odpovědět  Štěpán

Zdravím zatím to jde přes všechny antény ve Španělsku. Ale tipoval bych že v době přístání to bude nejspíš Canberra v Australii

https://eyes.nasa.gov/dsn/dsn.html

zvejkal
zvejkal
5 let před

No, to bude napinave, drzim palce!

David
David
5 let před

Držím palce, nebude to jednoduché 😀
https://youtu.be/yjiGH9QNiU0

Alois
Alois
5 let před

Řekl bych, že obě doprovodné sondy mají zejména přenášet “ barevné“, tj. jednoduché signály v době kdy jak Země tak i retlanslační družice Marsu budou mimo kužel ionizovaných plynů bránící radiovým vlnám v šíření vně kužele. Po otevření padáku již signály mohou přenášet retlanslační družice Marsu, pokud budou ovšem na dohled, dle schematu přistání by tam měla být MRO.

casso
casso
5 let před
Odpovědět  Alois

ja si neviem predstavit ako pocas brzdenia tepelnym stitom je mozne prenasat data ked je vsade naokolo ionizovany vzduch. ale asi sa to da

ventYl
ventYl
5 let před
Odpovědět  casso

mne sa zda, ze proti smeru letu je v plazmovom „ohone“ klesajuceho telesa kanal ktorym sa daju posielat a prijimat data. experimentovalo sa s tym snad uz u raketoplanov, ak nie uz uz niektorych Sojuzov. A raketoplany to snad mali neskor aj nasadene.

PeterJ
PeterJ
5 let před
Odpovědět  ventYl

Áno, je to presne tak ako píšeš. Raketoplány používali k prenosu družicový komunikačný systém TDRSS.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tracking_and_Data_Relay_Satellite_System

Pri vstupe do atmosféry orbiter vytváral vďaka jeho aerodynamickým vlastnostiam ako keby tieň/závetrie/, v ktorom nebola plazma a tu bola umiestnená anténa pre komunikáciu s družicami na obežnej dráhe a tie následne fungovali ako retrasnlačný bod.
Predpokladám, že tento princíp komunikácie je využiteľný aj na iných telesách pristávajúcich v atmosfére planéty. Nutnou podmienkou je ten „plazmový tieň“..teda miesto, kadial môže signál preniknúť smerom nahor k družici.
Teoreticky by sonda mohla za sebou ťahať aj anténu na „lane“, len by to bolo náročnejšie na výrobu,ale keby sa použilo nejaké lano s ablatívnym povrchom a na konci by bola malá „parabola“ ktorá by zároveň fungovala ako malý tepelný štít/padák/anténa, tak by sa to dalo použiť. Samozrejme takýto „systém“ by mohol spôsobovať problémy padákovému systému, takže buď je anténa priamo na zostupovom module, ktorý to umožňuje,alebo to nejde a potom nastane tzv. blackout v komunikácii.

PeterJ
PeterJ
5 let před
Odpovědět  ventYl

Ešte doplním odkaz na zaujímavé info ohľadom komunikácie raketoplánu.
https://science.ksc.nasa.gov/shuttle/technology/sts-newsref/sts-ovcomm.html

Doporučujem si v tom texte kliknúť na ďalšie linky napr tento

https://science.ksc.nasa.gov/shuttle/technology/sts-newsref/sts_asm.html#sts_ov

Je tam kopa zaujímavých technických detailov z rôznych oblastí, vrátane záchranného systému pre posádku, modifikácií atď…už nebudem spamovať, ale toto dúfam poteší každého fanúšika kozmonautiky.
PS: naša rodina je už na Marse tiež/aspoň virtuálne v podobe našich mien, celá rodina dostala minulý rok k vianociam certifikáty o tom, že ich meno letí na Mars, takže som o to viac neskutočne rád, že sa pristátie podarilo/…

tycka
tycka
5 let před

Sice to přímo nesouvisí, ale už se ozval rover Oportunity – či případně se ví co je s ním. Žádnou informaci jsem nezachytil – možná proto, že sleduji jen zdroje v ČR.
Pokud je již považováno za nefunkční – bude ještě naslouchání signálu – třeba by mohlo dojít k s fouknutí prachu z panelů a tím i – teoretická možnost obnovení jeho činnosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  tycka

Neozval se, ale pokusy stále probíhají.

Martin
Martin
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Možno potrebuje pár rokov ako Magion 🙂

Alois
Alois
5 let před

Po celou dobu letu byla na portálu NASA uváděna momentální vzdálenost od Marsu s přesností na 1 km a to v době kdy to bylo miliony km a nějakém tom km nezáleželo. Nyní, kdy by bylo zajímavé sledovat jak se sonda blíží do finále je tam jen “ landing“ , není to k vzteku ? Proto jen odhaduji, že by to nyní mohlo být již pod 50.000 km.

Daniel
Daniel
5 let před
Odpovědět  Alois

https://www.whereisroadster.com/insight/

tady ukazujou nějakých 23000 km od marsu

kitka
kitka
5 let před

Včera v NASA priamy prenos o priebehu pristátia na Marse. Ako bude InSight pracovať na Marse https://eyes.jpl.nasa.gov/apps/experience-insight/InSight.html?animation=5

matus
matus
5 let před

To jen me nefunguje liveblog, nebo to jeste nespustili?

matus
matus
5 let před
Odpovědět  Lukáš Houška

hhm, pro oci nevidim 🙂

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpovědět  Lukáš Houška

Kde to môžem sledovať ?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  pbpitko

Přímo v tomto článku dole.

Václav Červinka
Václav Červinka
5 let před

Zdravím, jen dotaz. Už běží ten psaný přenos? Já tam mám jen

Last Updated:: 18:44

a prázdné místo pod tím.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Václav Červinka

Přenos začne v sedm hodin. Pokud se Vám pak dlouho nebudou načítat nové zprávy, doporučujeme obnovit stránku.

matus
matus
5 let před
Odpovědět  Václav Červinka

viz prispevek nad…

technomagg
technomagg
5 let před

nic proti, ale dle webu https://www.whereisroadster.com/insight/ je přibližovací rychlost jen něco přes 3,2km/s a ne více než 5km/s jak se tu píše.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  technomagg

Tak se na ty údaje chvilku dívejte a uvidíte, že rychlost poroste. Mars sondu přitahuje, takže rychlost postupně stoupá. -;)

Jarin
Jarin
5 let před

Cubesaty letí po jaké dráze – kolizní shoří – asi, proletí okolo Marsu – možná, stanou se oběžnicema Marsu – těžko.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jarin

Proletí kolem Marsu a zůstanou na dráze kolem Slunce – nebudou provádět manévry pro vstup na oběžnou dráhu.

Zděnda
Zděnda
5 let před

zdravím, proč není youtube přenos, s manželkou se pravidelně u Vašich přenosů dobře bavíme.. Díky

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Zděnda

Hezký den,
videopřenos z přistání není tolik obrazově atraktivní, nebudou online obrázky z místa, které jsou pro video důležité, takže jsme se spíše rozhodli pro psaný přenos.

Zděnda
Zděnda
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Díky za odpověď, nicméně máte tak zajímavé vyprávění a dokážete lidi tak vtáhnout do akce, že bychom snesli i jenom zvukovou stopu:D Hodně Zdaru!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Zděnda

Díky za pochvalu, ale pro diváky by to většinou tak zajímavé nebylo.

Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Obrazově zajímavé to opravdu není, ale zvažoval jsem udělat k tomu český přenos s překladem informací, které v přenosu zaznívaly, ale pracovní věci mi to dnes nedovolily. Nakonec jsem jen tak tak stihl přenos od 20:48. Pokud to bude možné, rád se chopím přenosu někdy v roce 2020/21, pokud tam tou dobou něco poletí.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Martin Gembec

Určitě – jak EM 2020, tak Mars rover 2020. 😉

Vasek
Vasek
5 let před
Odpovědět  Zděnda

To si nechte az na Desato hodinu vecerni, nebo jak jste to myslel 🙂

Jaroslav Jansa
Jaroslav Jansa
5 let před

Já myslím že Mars nemá tekuté jádro. Mars je tektonicky neaktivní, budou se budovat bezpečné tunely jak pro dopravu tak prostory pro bydlení.

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpovědět  Jaroslav Jansa

A jak si můžete být jistý? nemůžete

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  Petr Šída

Píše „myslím, že“, nekonstatuje to. Já tedy raději nemyslím a počkám na krtka 🙂

Pavlínka
Pavlínka
5 let před

Zdravím,
jaktože by lidé letěli tak dlouho na mars oproti této sondě? Díky za odpoveď na laickou otázku 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Pavlínka

Přeletová doba u pilotovaných výprav se nemá příliš lišit od této mise. Jen u SpaceX se plánuje urychlení přeletu na cca. 3 měsíce, ale to je výjimka.

Pavlínka
Pavlínka
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Díky, žila jsem v dojmu, že cesta bude trvat 1,5 roku, ale to bylo asi myšleno zpáteční.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Pavlínka

Přesně tak.

Štěpán
Štěpán
5 let před

Ve zprávě v 19.01 je informace, že se sonda letí rychlostí 5km/s , později je info že letí 3.2 a teď zase pět. Jak to tedy je?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Štěpán

Informace o rychlosti 3,2 km/s nebyla správná.

next
next
5 let před
Odpovědět  Štěpán

ted už to ukazuje pouze 0,66 km/s

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  next

Ten odkaz to počítá špatně. Mají tam lineární odpočet, aby to mělo v době přistání nulovou rychlost. Stejně tak i vzdálenosti se n tom webu počítají lineárně, což je špatně.

Rosťa
Rosťa
5 let před

Dobrý den,
Je možné najít fotku fyzického čipu, který je na sondě a podle jména se tam zvětšeně někde dohledat?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Rosťa

Dobrý den, třeba zde. 😉

Rosťa
Rosťa
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Hmm, děkuji Použil jsem lupu a už se tam vidím

Rosťa
Rosťa
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Smajlíci se mi cestou asi někam zatoulali:-)

Honzax
Honzax
5 let před

Ma lander nejakou ochranu proti pisecnym bourim? Neco na prikryti solarnich panelu, moznost jejich slozeni a opetovneho rozvinuti po urcite dobe, nebo na jejich ocisteni? Prijde mi, ze spolehani se na vitr muze dopadnout jako u Oportunity, kdy takova „drobnost“ zapricinila konec tak uzasne mise (vim, stale se ceka, ale…).

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Honzax

Nikoliv. U Opportunity tato situace nastala až po mnoha letech provozu, takže jde poměrně málo pravděpodobnou událost.

Kamil
Kamil
5 let před

Brněnská hvězdárna vysílá na YouTube přímý přenos z přistání s komentářem Tomáše Přibyla

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Kamil

Díky za info!

Jandys
Jandys
5 let před

Nasa tv media channel jede i na youtube, a ma mission audion i kdyz proti usstreamu ma asi 20 s zpozdeni
https://youtu.be/P11y8N22Rq0

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Bacha na ty jednotky! To už tady bylo 🙂

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Buráky mají na sobě i logo mise. Takže je vše skutečně pod kontrolou.

zvejkal
zvejkal
5 let před

Vymenit spodne pradlo a ide sa dalej!

jozef
jozef
5 let před

O tomto sa môže Rusom iba zdať.

Kamil
Kamil
5 let před

Uf, to byly nervy. Až budou přistávat lidi, bude to na infarkt. Ale mediální pokrytí bude perfektní, když už dnes si to člověk může pustit na velké televizi s českým komentářem. A  díky i za psaný přenos.

KarelK
KarelK
5 let před

Díky Vám za přenos, jdu otevřít láhev vína.

Jan Regent
Jan Regent
5 let před
Odpovědět  KarelK

Uff, zrovna dnes nemáme
Velká gratulace
A díky

Alois
Alois
5 let před

Atˇ mi nikdo nevykládá nesmysly o obtížnosti přistání na Marsu a do Amerických brilantních pokusů nemíchá ty zpackané – pro toho kdo to umí pro toho / Američany /je to velice snadné.
Kdo neumí, tak hotl zdůvodňuje , mlží nebo v hrdlo lže jako Sověti s Marsem 3.
Je velice těžké přemáhat škodolibost a nezasmát se.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Alois

Nekazte tuhle chvíli řečmi, které jsme tu už četli milionkrát.

Lada
Lada
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Pane Majere, milion je velké číslo, nepřehánějte.
Jó, když se to umí a je z čeho dělat, vypadá to jako hračka.
Gratulace!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Lada

Ano, hyperbola, česky nadsázka je jazyková forma, která se v běžné řeči normálně používá. Nejsme roboti, abychom měli striktně matematicky přesné vyjadřování. 😉

Lada
Lada
5 let před
Odpovědět  Lada

Používat nadsázku (hyperbolu) na diskusi o kosmonautice mi připadá trochu mimo.
Zvlášť když se jedná o tak závažné tvrzení. Myslím, že si dám sám přestávku, abych sem nenapsal něco tvrdšího. Pane Majere, ztrácíte body (myšleno sportovně) :-)) a hlavně zbytečně …

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Lada

Mícháte dohromady dvě věci. Je rozdíl když napíšu, že v sondě InSight je milion přístrojů, nebo když napíšu, že pan Alois něco píše po milionté. V prvním případě je to špatně, protože bych používal nadsázku tam, kde nemá co dělat, tedy v informacích o kosmonautice. Ale v druhém případě to není žádná nosná informace, což každý člověk s elementárními znalostmi češtiny jaksi vycítí. Pokud vám to připadá stejné, pak asi máte nějaký zvláštní jazykový cit, nebo se jen snažíte provokovat.

Abych nadále neztrácel body, tak by bylo nejlepší pana Aloise zabanovat. Právě on je rušivým elementem celé diskuse. Jenže já jsem tak hloupý a mám s ním nekonečnou trpělivost, čekám, že se změní. Místo toho se u každého jeho podobného příspěvku jen rozčílím a pak ztrácím body.

KarelK
KarelK
5 let před
Odpovědět  Alois

Alois,
v kosmonautice platí slovo „pokora“ víc než kde jinde.
Takže i vám by trocha pokory neškodilo.

Alois
Alois
5 let před
Odpovědět  KarelK

Osm brilantních přistání z devíti a první dvě před padesáti lety, tak jakápak pokora, zejména když nikdo jiný na Marsu nepřistál.
Slovo pokora nikdy v kosmonautice neplatilo, právě naopak, doporučuji prostudovat historické prameny do přistání Američanů na Měsíci.

Ondřej Šamárek
Editor
5 let před
Odpovědět  Alois

Sancta simplicitas…
Každopádně fantasticky povedený psaný přenos, Lukášovi se klaním až k zemi!

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  Alois

A že v řídícím středisku JPL lítaly piliny, jak okusovali tužky, je jen takový folklór, viďte pane Alois. Jo, brnkačka.

JB
JB
5 let před

Diky za zprostredkovani tehle uzasnych momentu.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  JB

Díky, že jste byl s námi.

Matu
Matu
5 let před

Děkujeme za parádní přenos! 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Matu

Díky, že jste byl s námi.

Kaili
Kaili
5 let před

Nádhera, ale nervy na pochodu! Dám si panáka a hodně štěstí na Marsu, InSight!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Kaili

Na zdraví Vás i celé mise!

JardaM
JardaM
5 let před

Veliké díky, v kombinaci s komentářem Tomáše Přibyla z Brna a občasným kouknutím na NASA TV to bylo skvělé.

Vladimír
Vladimír
5 let před

Fotografie dorazila dříve než pípnutí protože světlo je rychlejší zvuku!

Tomas mik
Tomas mik
5 let před

Parada!!!dekuji za prenos byl skveli a tesim se na visledky z insight.

Michal
Michal
5 let před

Díky moc! Potvrzení „touchdown confirmed“ jsem viděl nejdříve textově v chatu a pak z control roomu … zážitek!!! 🙂

Geo
Geo
5 let před

Paráda!
Díky Kosmonautixi !!!!
Jen díky tobě to sledovalo dnes tolik lidí zde či přenos z Brněnské hvězdárny nebo jinde v Česku 😀

Odvádíte skvělou práci !!! 😀 :U

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Geo

Díky moc, jsme neskutečně rádi, že jsme Vám všem mohli tento moment zprostředkovat.

Petr
Petr
5 let před

Gratulace InSight, držel jsem Ti palce! Teď Tě čeká práce pro kterou jsi byl stvořen, ať se daří!

Jan
Jan
5 let před

Díky za textový přenos, bylo fajn Vás číst a v dalších oknech sledovat streamování 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jan

Díky moc, jsme rádi, že jste byl s námi.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Perfektní. Gratulace do NASA a i nám všem, co jsme byli s nimi a někteří dokonce i přistáli. Já tedy ano 🙂 A co tandem MarCO?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Spytihněv

Zcela jistě fungoval, dokonce si myslím, že se přes ně přenesla i fotka.

Geo
Geo
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ano zcela určitě. Psal jsem dříve, že jak je daleko doba kdy jako třetí úkon po přistání bude zasíláno video ze sestupu 😀 To je je ještě na chvilku, ale fotka co dorazí dříve než oficiální pípnutí přes MRO, tak ta doba je již tu !
Obrovská gratulace NASA alidem co stojí za tímto počinem.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

A jo. Asi to tak bude. Takže sázka na rychlejší přenos než přes družici vyšla. Perfektní. Teď jsem zvědav, jak dlouho se s nimi bude dařit udržovat spojení. Pokud bude vůle, ta doba může být hodně dlouhá.

frank
frank
5 let před

dobrá práce !
No a teď jen doufat, že se ukáže klasická vytrvalost amerických sond a já budu moci prvnímu vnoučeti říkat, že jsem “ byl u přistání“ 🙂

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  frank

Myslím, že v případě InSight není důvod pochybovat o trvanlivosti. Světelné podmínky super, soláry obrovské, klima taky ujde, energetická náročnost celkem nízká. A ani to zaprášení panelů není velkou hrozbou, jak už jsme zjistili. To sesterský Phoenix to měl nesrovnatelně náročnější. Taky na polární zimu doplatil a námraza ho doslova polámala. Tedy po splnění úkolů.

Iva Švandová
Iva Švandová
5 let před

Díky za informace 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Iva Švandová

Rádo se stalo, díky, že jste byla s námi. 😉

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
5 let před

Fantastické, paráda, ľudstvo sa opäť posunulo. Za slzu v oku sa vôbec nehanbím. Ďakujem za parádny prenos, teším sa na výsledky. Ešte raz vďaka!!!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jaro Pudelka

Děkujeme, že jste byl s námi.

maro
maro
5 let před

Paráda. Fakt těžká pohoda. Pan Alois má pravdu. Amíci to prostě umí. Jsou to borci.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  maro

Americká úspěšnost se zpochybnit nedá. Problém nastává ve chvíli, kdy někdo začne tvrdit, že přistání na Marsu je jednoduchá věc, protože Američané to zvládají. To je v podstatě i urážka těch amerických úspěchů.

maro
maro
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ale jo. Jasně. Ale tohle je prostě euforická chvíle, kdy se zas tak moc nemusí analyzovat. Tak jsem mu chtěl i trochu udělat radost 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  maro

Rozumím, jak to myslíte, ale snažte se pochopit i náš přístup. On pak může získat dojem, že má vlastně pravdu, vždyť s ním ostatní souhlasí a jen my v redakci jsme zapškle proti němu.

Petr Mik
Petr Mik
5 let před

Pristani insight bylo skvele,dekuji za prenos,v kombinaci s prenosem nasa to bylo vyborny.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Petr Mik

Díky, že jste byl s námi.

Petr
Petr
5 let před

Diky za zprostredkovani prenosu, bohuzel jsem to nestihl on-line, ale poctive jsem precetl cely textovy prenos a reknu Vam, ze takhle rychle jsem pozpaktu jeste nikdy necetl 😉
Gratulace vsem, drzim palce aby se vyklopeni solarnich panelu podarilo a vse fungovalo jak ma.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Petr

Děkujeme za pochvalu, jsme rádi, že přenos slouží i zpětně. 😉

bill
bill
5 let před

12 703 visits today!
To je nádhera. Gratuluji Kosmonautixi!
😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  bill

Ano, dneska to jelo hodně rychle! Jsme moc rádi, že jsme mohli tuto událost zprostředkovat tolika lidem.

Alois
Alois
5 let před

Tak to jsem skutečně přehnal.
Naprosto souhlasím s redakcí, že na základě faktu, že pouze Američané jako jediní brilantně již několik desetiletí zvládají přistání na Marsu je nesprávné vyslovit obecný soud, že přistání na Marsu je snadné. Je tomu právě naopak, z výše uvedeného faktu jednoznačně plyne, že přistání na Marsu je velice obtížné.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Alois

Ach jo, třeba pochopíte, co se snažím říct na základě tohoto tweetu, který napsal AMERIČAN a člověk, který se v kosmonautice vyzná!
Didn’t want to say this until #InSight landed:
#NASA makes Mars landings look easy. They’re not. Successes like today’s are a testament to hard work of engineers, scientists, mission planners & prior failures. Take time to thank ANYONE anywhere who’s ever planned a #Mars landing.

Překlad:
Nechtěl jsem to psát ještě před přistáním InSightu. NASA způsobila, že přistání na Marsu vypadají snadně. Ale snadná nejsou. Úspěchy jako je ten dnešní, jsou závětí (lépe spíše odkazem) tvrdé práce inženýrů, vědců, plánovačů mise a dřívějších pochybení. Děkujme KAŽDÉMU, kdo se kdy pokoušel o přistání na Marsu.

Geo
Geo
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ano !
Amíci jsou neskutečně precizní, stojí za tím obrovské úsilí společně s věděním a jsou neobvykle důslední.
Tak třeba Curiosity, měla letět v roce 2009 v podstatě to stihli, ale zjistili, že jim drhne jeden ! JEDEN actuátor a protože v tu chvíli věděli, že to nestihnou rozebrat, analyzovat, odzkoušet a znovu sestavit ( plus veškeré další předstartovní procedury), včas do startu. Rozhodli o odkladu o dva roky.
Pokora, obří pokora z toho čiší. Mají můj respekt za obrovské penzum práce, které odvedli. A nejen oni vždyť většina vědeckých přístrojů na InSight je evropských…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Geo

Vidím to podobně – pokora je opravdu na místě.

David R.
David R.
5 let před

Američané jsou teď velmi spolehliví, a není se co divit. Raketoplány je tvrdě vyškolily v tom, že i drobná chyba může přijít hodně draho. Proto se teď hodně snaží. Kromě lidského rozměru má každá případná chyba i dopad politický – kosmonautika je, ať to chceme nebo ne, výkladní skříní technologických schopností všech supervelmocí. Konkrétně se tu demonstruje spolehlivost a přesnost raket, a to ne jenom těch, co nesou vědu. Vím, že moje poznámka je na hraně toho, co sem patří, ale je třeba si uvědomovat i tento kontext. Každopádně povedlo se, a smekám, protože i když to vypadá trochu jako rutina, tak je to stále stejně technicky složité, stále se spoustou rizik, protože čert nikdy nespí. Ani na Marsu.

Hawk
Hawk
5 let před
Odpovědět  David R.

U nosicu zadna z velmoci vyrazne nevybocuje z normy. U misi ma NASA k dispozici vice prostredku a praktickych zkusenosti, coz je znat na spolehlivosti. Evropa ma bohuzel priority jinde, tak se hlavne veze na cizi ucet.
Raketoplany nemely tak spatne skore, 2 nehody z vice nez 100 letu neni s ohledem na puzite technologie tak spatne cislo. Kombinace politickych populistu a ustraseneho managementu vysponovala bezpecnostni protokoly tak, ze cena za jeden start se vysplhala snad na 1 mdl dolaru. Tak sly nakonec k ledu. Nedeljme si iluze, ze to do budoucna bude jine. Pokud to potka SLS, bude se scenar opakovat. V pripade tragicke nehody nebo velkeho problemu, je podle me politicky popularni snazit se poslat dany program do kytek a volici na to slisi.

A komedie pokracuje, tentokrat v jine rovine,ted se bude zrejme zkoumat kdo u Muska huli travu. Mozna ted budou muset firmy pracujici pro NASA delat testy na drogy, opet dalsi naklady na vic. 100 nic umorilo osla.

Nehody nosicu za minule dva roky:
http://spaceflight101.com/2017-space-launch-statistics/
http://spaceflight101.com/2016-space-launch-statistics/

Hawk
Hawk
5 let před
Odpovědět  Hawk

ale fuj 🙂
volici na to slyyysi.

Lukas
Lukas
5 let před

Rad by som sa opytal,ci ten algoritmus pristatia si pozicali technici z vikingu,mohlo to tak byt?dakujem

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Lukas

Celý proces se samozřejmě vyvíjí, modernizuje a přizpůsobuje aktuální misi a jejím požadavkům. ale stejně jako můžeme základní rysy dnešních raket vystopovat už u vojenské V2, tak i u přistávání InSight se dají najít prvky shodné s Vikingy.

Lukas
Lukas
5 let před

Takze ak si to mozme zhrnut,nasa vyvinula 3 rozne metody pristatia na marse.1,pomocou airbagov 2,skycrane 3,pomocou motorov.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Lukas

Ano, dá se to tak říct.

https://kosmonautix.cz/2018/11/26/sledujeme-sedm-minut-napeti-na-marsu/