sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

PSP zvládla průlet přísluním ve zdraví

6. listopadu prolétla sonda Parker Solar Probe jen 24,14 milionu kilometrů od povrchu Slunce. Průlet nejnižším bodem dráhy byl vrcholem první vědecké fáze této mise, přičemž sběr vědeckých dat započal už 31. října a skončil 11. listopadu. O půlnoci v sobotu 17. listopadu sonda poslala na Zemi zprávu s telemetrickými údaji, ze kterých bylo jednoznačně jasné, že všechny systémy pracují i po blízkém průletu kolem Slunce správně a přesně, jak mají. Zpráva kromě informací o „zdravotním stavu“ palubních systémů informovala také o datech nasbíraných čtyřmi vědeckými přístroji během několikadenní fáze v blízkosti Slunce.

Datová úložiště na palubě sondy jsou již naplněna výsledky měření a samotné odesílání na Zemi by mělo začít 7. prosince a potrvá několik dalších týdnů s využitím sítě Deep Space Network. Ještě nikdy jsme neměli k dispozici data pořízená z oblastí tak blízko od Slunce. Údaje pomohou nejen odpovědět na některé otázky spojené s fyzikálními procesy, které probíhají na Slunci, ale vědecké týmy je využijí k velmi jemnému kalibrování přístrojů a také k plánování budoucích pozorování.

Vědecké přístroje na sondě Parker Solar Probe
Vědecké přístroje na sondě Parker Solar Probe
Zdroj: https://directory.eoportal.org

Celý tým je mimořádně hrdý, že může potvrdit dobrý technický stav sondy po průletu přísluním,“ raduje se Nick Pinkine provozní manažer sondy Parker Solar Probe a dodává: „Jedná se o významný milník a už se nemůžeme dočkat úžasných vědeckých dat, která k nám dorazí v dalších týdnech.

V průběhu jedenáctidenní vědecké fáze před průletem nejnižším bodem dráhy a po něm provedla sonda pouze jeden autonomní manévr momentum dump, což můžeme volně přeložit jako zbavení se hybnosti. Při tomto procesu se aktivují malé stabilizační trysky, které pomohou zachovat orientaci sondy, zatímco dochází ke snížení rychlosti otáčení setrvačníků. Během vědecké fáze jsou tyto manévry očekávané. Setrvačníky totiž své otáčky postupně zvyšují, aby vyrovnávaly působení sil v okolí Slunce a sonda tak stále mířila správným směrem. Rotace se ale nedá zvyšovat do nekonečna. pokud se dostane nad určitou hranici, provede se výše zmíněný manévr momentum dump. To, že sonda provedla tento manévr pouze jednou, značí, že je dobře vyvážená. Menší počet těchto manévrů zároveň sondě  šetří cenné palivo.

Další průlet nejnižším bodem dráhy přijde 4. dubna 2019 a během sedmileté mise se můžeme těšit na celkem 24 průletů přísluním. Poslední tři dostanou sondu pouze šest a půl milionu kilometrů od povrchu Slunce.

Každý průlet kolem Slunce bude pro Parker Solar Probe blíže k povrchu. Rozdíl mezi vzdáleností nejnižšího bodu při 1. a při 24. průletu je velmi výrazný.
Každý průlet kolem Slunce bude pro Parker Solar Probe blíže k povrchu. Rozdíl mezi vzdáleností nejnižšího bodu při 1. a při 24. průletu je velmi výrazný.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/274/2018/10/Parker-facing-the-Sun.jpg
https://directory.eoportal.org/documents/163813/3705371/ParkerSP_Auto24.jpeg
https://en.wikipedia.org/…/media/File:Velocity_of_Parker_Solar_Probe_wide.svg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
5 let před

V predchozich clancich byl “moment dump” manevr zminovan jako “desaturace stabilizacnich gyroskopu” (predpokladam ze jde o totez) cemuz jsem nerozumel a Pan Majer mi to laskave vysveil. Pridavam tento komentar jen pro uplnost kdyby nekdo cetl starsi clanky. Moment dump mi prijde mnohem jasnejsi.

Jinak diky za zpravu Parker Solar Probe je pro me jednou z nejzajimavejsich sond.

Jindřich
Jindřich
5 let před

Gratuluju k 8. místu v kategorii Zájmové weby v ceně Křišťálová lupa!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jindřich

Děkujeme, máme z výsledku opravdu upřímnou radost.

zvejkal
zvejkal
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Narok dufam o jedno polepsime!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  zvejkal

bylo by to super, ale buďme skromní – berme od začátku jako velký úspěch postup do finálové desítky.

Ledna
Ledna
5 let před

Dobrý den,
Stejne porad nechapu, jak to, ze PSP leti tak ukrutne rychle, snad pres 300k km/h a In Sight nejakych pouhych 21k km/h a i jine meziplanetarni sondy jsou radove pomalejsi.
Dekuji

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Ledna

Hezký den, to je tím, že rychlost závisí na několika základních faktorech. Prvním je kolem jak hmotného tělesa družice obíhá – čím je těleso hmotnější, tím rychleji družice kolem něj obíhá. Druhým je vzdálenost družice od tohoto mateřského tělesa – čím jsme blíže, tím rychleji letíme. Vezměte si malý příklad – ISS, družice na geostacionární dráze i Měsíc obíhají kolem Země. ISS je 400 km vysoko a kolem Země oběhne za 90 minut, družice na geostacionární dráze jsou cca. 20 000 km vysoko a oběh jim trvá 24 hodin, Měsíc je nějakých 350 000 km daleko a oběh mu trvá 28 dní. Čím jsme totiž dále od mateřského tělesa, tím menší rychlost nám stačí, abychom kolem něj obíhali – méně nás ovlivňuje jeho gravitace. PSP obíhá kolem toho nejhmotnějšího, co ve Sluneční soustavě je, tedy kolem Slunce. Navíc kolem něj prolétá neuvěřitelně blízko takže gravitace naší hvězdy se vždy postará o ohromné urychlení při klesání do nejnižšího bodu. Stejně tak můžeme říct, že družice mění výšku za rychlost a obráceně – při stoupání zase rychlost klesá. Meziplanetární sondy (například k Marsu) také obíhají kolem Slunce, ale jsou od něj mnohem dál, takže mají i menší rychlost.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Ledna

K tomu bych ještě dodal, že rychlosti sond se často ani mezi sebou porovnávat nemůžou. Třeba OSIRIS-REx se momentálně pohybuje rychlostí 32 km/s; 23 km/s; 0,00008 km/s. Všechny hodnoty jsou platné. A dalo by se jich najít ještě více. Jde o to, ve vztahu k čemu to bereme. Zda ke Slunci, k Zemi nebo k Bennu. Takže třeba ohromující rychlost PSP je vzhledem ke Slunci, ale vzhledem k Marsu bude jiná. Rychlost InSight je zase vzhledem k Marsu, ale vzhledem ke Slunci to bude opět o něčem jiném. Abychom mohli seriozně porovnat rychlosti sond, tak musíme tyto rychlosti vztáhnout ke stejnému tělesu.

Brodský
Brodský
5 let před

Klobouk dolů před Parker Solar Probe. Jistě znáte, jaké je vedro na slunci. Na rovníku v poledne je to ještě horší. Tepelně je to asi 1kW/m2. A v oblasti země mimo atmosféru je to asi 1,35 kW. A to jsme asi 150 milionů km od slunce. Pokud tedy sonda svištěla kolem slunce ve vzdálenosti asi 24 mil. km, a intenzita slunečního záření klesá s druhou mocninou vzdálenosti, pak sonda dostávala asi 40 kw/m2. Brrr, tam bych nechtěl být – klobouk dolů před konstruktéry.
Jinak považuji řešení s postupným brzděním u Venuše za nesmírně elegantní, prostě to bude sonda posupně zkoušet blíž a blíž, a pokud to jednou nevydrží, tak zůstanou všechny doposud naměřené údaje.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Brodský

Máte pravdu, klobouk dolů před konstruktéry! Právě proto má sonda tepelný štít, který ji má chránit před tím extrémním žárem. A co se konce komentáře týče, tak podle plánu by měla sonda vydržet i maximální přiblížení , které přijdou kolem roku 2024. Snad to klapne.

https://kosmonautix.cz/2018/11/22/psp-zvladla-prulet-prislunim-ve-zdravi/