TESS vidí i komety a asteroidy

TESS bude do vesmíru hledět čtyřmi kamerami.

Teleskop TESS má za úkol hledat exoplanety. Za tímto účelem je vybaven čtveřicí kamer, jejichž zorná pole vytváří dohromady pás s rozměry 24 × 96 stupňů. Tomuto pásu se říká pozorovací sektor a TESS bude do každého sektoru hledět zhruba 27 dní, než se otočí k sektoru sousednímu. V záznamech se budou vyhledávat pravidelné změny jasnosti hvězd, které naznačují, že by kolem nich mohly obíhat planety, které je částečně zastíní. Teleskop vstoupil 25. července do operační fáze, ale ještě předtím zaznamenaly jeho kamery hned několik zajímavých objektů.

Níže přiložené video zachycuje oblast širokou jen 6°, nejedná se tedy o celý pozorovací sektor. Snímky nasbírané v průběhu 17 hodin ukazují především kometu NEOWISE C/2018 N1, která byla v té době vzdálená 48 milionů kilometrů a přecházela skrz souhvězdí Jižní ryby. Za zmínku stojí, že tuto kometu objevil americký infračervený teleskop WISE v rámci své prodloužené mise NEOWISE teprve na začátku letních prázdnin. Na videu je vidět, jak se její prachový ohon postupně lehce stáčí – ovlivňuje jej totiž sluneční vítr přicházející od naší hvězdy,

Kometa je jednoznačně nejvýraznějším objektem na tomto videu, ale při podrobnějším pozorování si všimneme i dalších detailů, které stojí za pozornost, byť nejsou tak nápadné. Jde třeba o dvojici proměnných hvězd, které mění svou jasnost i bez toho, aby je zastiňovala planeta. Dalším zajímavým detailem je záblesk světla odraženého od Marsu, nebo několik asteroidů, kterých si asi všimnete až na zrychleném záznamu, který je na konci videa přehráván tam a zase zpátky. TESS zkrátka na tomto videu ukazuje, že ačkoliv do něj vkládají astronomové největší naděje při hledání exoplanet, kterých může objevit až několik tisíc, tak tento teleskop bude velmi užitečný v mnoha dalších oblastech výzkumu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tess_starfield_still.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Jeden komentář ke článku “TESS vidí i komety a asteroidy”

  1. ldx napsal:

    Famózní pozorování. TESS se po Hubble nejspíše stane jedním z nejvíce vytížených a přínosných satelitů… Další milník bude Parker Solar Probe a i když v případě TESS jsme teprve na začátku, doufám že i tam se zadaří podobným způsobem.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.