sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Šest zajímavostí o probouzení roveru Opportunity

Vozítko Opportunity se z Marsu ozvalo naposledy desátého června, kdy se na Rudé planetě rozhostila prachová bouře, která se o pár dní později stala bouří celoplanetární. Rover, který na Marsu fungoval již 15 let, čerpá energii ze solárních panelů, ale atmosféra byla prostoupená prachem, který blokoval sluneční světlo, takže vozítko upadlo do hibernace. Ale před pár týdny se začala situace zlepšovat, takže všichni čekají, zda a případně kdy se obloha vyčistí natolik, aby solární panely generovaly dostatek energie k obnovení provozu, aby rover mohl zavolat domů.

Téměř přesně před 14 lety vyfotil rover Opportuntiy svůj stín - kroutil tehdy 180. marsovský den a dosáhl dvojnásobku plánované životnosti.
Téměř přesně před 14 lety vyfotil rover Opportuntiy svůj stín – kroutil tehdy 180. marsovský den a dosáhl dvojnásobku plánované životnosti.
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

Dokud se Opportunity neozve, nikdo neví, v jakém je stavu. Podle zástupců provozních týmů je však hned několik důvodů k optimismu. Specialisté na Zemi provedli hned několik zkoušek a teoretických studií se zaměřením na stav palubních baterií. Vycházeli z dat nasbíraných před bouří a z teplot v místě, kde se rover pohyboval. Ukázalo se, že baterie byly i po 15 letech provozu v relativně dobrém stavu a nejsou příliš poškozené. Prachové bouře většinou přináší efekt zvýšení povrchové teploty, tato navíc přišla v době, kdy v okolí malého roveru začínalo léto. To vše dává odborníkům naději, že vozítko mohlo udržet dostatečnou teplotu pro přežití. Ovšem se samotným probouzením je spojeno hned několik zajímavých věcí – NASA před pár dny vybrala do svého článku šest z nich a my vám je nyní přinášíme přeložené do češtiny.

Simulace zobrazující jednotlivé stupně průhlednosti Marsovské atmosféry - od tau 1 úplně vlevo přes stupně 3, 5, 7, 9 až po tau 11 (úplně vpravo).
Simulace zobrazující jednotlivé stupně průhlednosti Marsovské atmosféry – od tau 1 úplně vlevo přes stupně 3, 5, 7, 9 až po tau 11 (úplně vpravo).
Zdroj: https://mars.nasa.gov

Tau menší než 2
Prachové bouře blokují sluneční paprsky, které tak nedopadnou na povrch. Čím je atmosféra zaprášenější a pro světlo neprostupnější, tím vyšší je faktor označovaný řeckým písmenem tau. Poslední údaj, který Opportunity poslala na Zemi přišel 10. června a hodnota tau tehdy dosáhla úrovně 10,8! Pro srovnání – za běžných podmínek je na Marsu tau okolo 0,5.

Inženýři z Jet Propulsion Laboratory předpokládají, že Opporutnity bude potřebovat nejméně úroveň tau 2,0, aby byly solární panely schopné dobít baterie. Širokoúhlá kamera na sondě Mars Reconnaissance Orbiter, která krouží kolem Marsu, má naplánovaná sledování povrchových útvarů. Jakmile se některé z nich objeví, je to známka čištění atmosféry a vědci budou moci upřesnit hodnoty tau. Aktuální údaje nejen o hodnotě tau můžete sledovat na této stránce. Zatím poslední zpráva ze sedmého srpna udává, že dosavadní měření naznačovala v okolí Opportunity hodnotu tau 2,1, ale pak náhle vyskočila zpět na 2,5.

Grafické znázornění sítě DSN
Grafické znázornění sítě DSN
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/
Překlad: Autor

Dvě metody naslouchání Opportunity
Několikrát za týden použijí inženýři síť antén Deep Space Network k pokusu o navázání kontaktu s roverem Opportunity. Tato komunikační síť je tvořena třemi stanovišti – v USA, Austrálii a Španělsku, takže zajišťují výhled za Země na všechny strany. Přes tuto síť probíhá obousměrná výměna informací mezi pozemními středisky a sondami po celé Sluneční soustavě. V přesně stanovené časy obří antény vyšlou k Marsu signál s žádostí o odpověď a pak naslouchají, zda se rover ozve.

Kromě toho skupina z JPL zaměřená na radiový výzkum používá speciální vybavení na síti DSN, které je schopné zachytit širší spektrum frekvencí. Každý den nahrávají všechny signály přicházející z Marsu v době, kdy na místě, kde se rover pohyboval, panuje den. V nasbíraných záznamech pak pátrají po signálu z vozítka.

Rover v problémech
Ve chvíli, kdy se Opportunity dostane do problematické situace, přejde do takzvaného chybového režimu, ve kterém automaticky vykoná činnosti k zachování dobrého stavu. Inženýři se připravují na tři hlavní chybové režimy, které by rover mohl poslat na Zemi.

  • Problém s nedostatkem energie: Inženýři předpokládají, že tento chybový režim nastal krátce po ukončení komunikace 10. června. V tomto režimu rover přejde do hibernace a předpokládá, že se probudí, až bude k dispozici dostatek slunečního svitu.
  • Problém časovače: K maximálně omezenému provozu během hibernace jsou nezbytné palubní hodiny – časovač. Pokud by rover nevěděl, jaký je zrovna čas, nemohl by vědět, kdy se má pokusit o komunikaci. Tato chyba se dá vyřešit poměrně snadno, protože rover dokáže zkalibrovat údaje o čase například podle zesílení slunečního svitu v době svítání.
  • Problém s odesíláním: Pokud rover nedostane ze Země dlouho žádnou zprávu, může přijít tento chybový režim. Jde o jakési varování, které naznačuje, že komunikační vybavení nemusí fungovat správně. V takovém stavu začne vozítko automaticky kontrolovat své systémy a bude zkoušet různé cesty pro komunikaci se Zemí.
V prosinci roku 2004 byly panely ještě hodně čisté - kamera na hlavě vozítka pořídila mozaiku solárních panelů ze snímků s vlnovými délkami 600, 530 a 480 nanometrů.
V prosinci roku 2004 byly panely ještě hodně čisté – kamera na hlavě vozítka pořídila mozaiku solárních panelů ze snímků s vlnovými délkami 600, 530 a 480 nanometrů.
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

Co se stane, když se ozve?
Ve chvíli, kdy na zemi zachytíme první zprávu z roveru, ještě není zdaleka vyhráno. Od prvního do druhého kontaktu může být klidně i několikatýdenní prodleva. S trochou fantazie můžeme tento stav přirovnat k probouzení pacienta z kómatu – systém prostě potřebuje nějaký čas na plné zotavení. A k tomu, aby měli inženýři dostatek informací k nějaké činnosti, bude zapotřebí hned několika komunikačních oken.

V první řadě bude potřeba zjistit, jaký je stav roveru – inženýři se budou ptát na historii atributů baterií a solárních panelů včetně jejich teploty. Pokud se zjistí, že časovač ztratil přehled o čase, dojde k jeho restartu. Poté by rover mohl pořídit fotky sebe sama, aby se zjistilo, zda se prach neusadil na nějakých citlivých a důležitých místech. Po této kontrole by mělo být možné vyzkoušet pohyblivé prvky vozítka, aby se zjistilo, zda do kloubů nepronikl jemný prach, který by ovlivnil jejich správnou funkci. Teprve až po vykonání všech těchto relativně časově náročných úkonů budou moci dát odborníci hlavy dohromady a rozhodnout se, zda jsou připraveni na plné zotavení vozítka.

Pojede Opportunity ještě někam?
Pojede Opportunity ještě někam?
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

Poslední dobou se chová nějak jinak …
I v případě, že by se rover z Marsu ozval, je tu reálná možnost, že už nikdy nebude stejný jako dřív. Baterie mohly ze sebe vydat až příliš mnoho energie a zůstat v tomto neaktivním stavu příliš dlouho, což by snížilo jejich kapacitu. Když baterie neudrží dostatek energie, může to ovlivnit další provoz vozítka. Zvyšovalo by se i riziko, že aplikace, které vyžadují hodně energie – třeba provoz topných tělísek během zimy – by mohly bateriím zasadit poslední ránu. Prach samotný není až takový problém. Dřívější bouře pokryly prachem i čočky kamer, ale po čase se většina materiálu dostala pryč. A zrnka, která na čočce zůstala, mohou být počítačově odkalibrována pryč, protože jsou stále na stejném místě.

Pošlete mu aspoň pohlednici!
Chybí Vám Opportunity stejně jako jeho týmu, který se stará o jeho provoz? Na této adrese máte možnost poslat zprávu s motivačním vzkazem. Této možnosti již využilo skoro 1 100 lidí a jejich vzkazy si můžete přečíst zde.

Systém sice moc nezvládá českou diakritiku, ale i tak jsme přispěli svou troškou do mlýna. ;-)
Systém sice moc nezvládá českou diakritiku, ale i tak jsme přispěli svou troškou do mlýna. 😉
Zdroj: https://mars.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/imgs/general/postcards/mer/postcard_images/PIA04413a.jpg
https://mars.nasa.gov/…/postcard_images/Sol180B_fhaz_rovershadow-PIA06739.jpg
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/8348_PIA22521-16.jpg
http://upload.wikimedia.org/…/3/31/DSNantenna.svg/2000px-DSNantenna.svg.png
https://mars.nasa.gov/…/postcard_images/Sol322B_DeckPan_crop-PIA07372.jpg
https://mars.nasa.gov/…/postcards/mer/postcard_images/Sol1162B-PIA10213.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
6 let před

Je to nějaké rozbité. Nevím, jestli je to mým prohlížečem, ale článek náhle a nečekaně končí a rozhodil formátování stránky.
Normálně bych to napsal do hlášení chyb, ale ani ty tady asi nevidím 🙁

Honza
Honza
6 let před
Odpověď  Honza

po zveřejnění příspěvku se to spravilo 😀

casso
casso
6 let před

Nasa ma moj obrovsky obdiv – 15 rokov to vozitko fungovalo na marse bez moznosti akejkolvek hardverovej opravy.

vie sa nieco o povode burky? co moze sposobit burku takych rozmerov v atmosfere, ktora je 100x redsia ako pozemska?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  casso

Prachové bouře na Marsu jsou poměrně běžné, nejde tedy o nic výjimečného. Detailněji se tomuto fenoménu věnuje tato pasáž na anglické wiki (https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Mars#Effect_of_dust_storms)

Adhara
6 let před

To s tou pohľadnicou je milé. Poslala som ju, i keď „Martian Fan“ rozhodne nie som! 🙂 Predpokladám ale, že je to len pre pobavenie, tie správy sa nikam nepošlú, či áno?

A mám ešte jednu otázku: stojí v takomto stave prevádzka Opportunity výrazne menej peňazí, či ani nie?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Adhara

Přesně tak, ty pohlednice se s největší pravděpodobností nikam nepošlou, je to jen taková srandička na odlehčení. 😉
Ty pozemní týmy jsou pořád v provozu a snaží se navázat kontakt, rozvíjí přípravy na to, co dělat po probuzení, takže se asi moc neušetří – podle mého názoru.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.