Globální prachová bouře na Marsu pomalu končí

Podle dostupných údajů začal před pár dny konec prachové bouřky, která v minulých týdnech zasáhla celý Mars, což je vidět i na snímku, který 18. července pořídit Hubbleův teleskop a který jsme použili jako náhledovou fotku tohoto článku. Tato zpráva je sice potěšující, ale nesmíme zapomínat, že ještě několik týdnů (či dokonce měsíců) bude trvat, než jemné prachové částice klesnou z atmosféry k povrchu a nebe se pročistí. Právě na čisté nebe čeká americký rover Opportunity, aby mohl s pomocí solárních panelů dobít své baterie. Poslední signál z vozítka přišel na Zemi 10. června – pak bylo prachu v atmosféře tolik, že solární panely nestíhaly vyrábět dostatek energie a rover přešel do hibernace.

Vědci, kteří sledují globální bouři tvořenou sérií lokálních a regionálních bouří, které zvedají prach do atmosféry Marsu, oznámili 23. července, že intenzita sedání prachu začíná převažovat nad jeho zvedáním. To by znamenalo, že bouře dosáhla rozpadové fáze, ve které ke zvedání prachu do atmosféry dochází na stále menších územích a naopak přibývá těch, ze kterých se prach už nezvedá.

Rover Curiosity zaznamenal lehké zlepšení už 5. července.

Rover Curiosity zaznamenal lehké zlepšení už 5. července.
Zdroj: https://mars.jpl.nasa.gov

Při pohledu z oběžné dráhy se už daří spatřit některé povrchové útvary, které byly během bouře skryté pod neprůhlednými prachovými mračny. Ostatně přesvědčit se o tom mohou i pozemští pozorovatelé – již za pár dní se Mars k Zemi přiblíží nejvíce od roku 2003, takže se nabízí krásná příležitost k jeho pozorování. Mezitím v kráteru Gale stále pracuje vozítko Curiosity vybavené radioizotopovým termoelektrickým generátorem, takže mu bouře nevadí. Z porovnání pořízených snímků se podařilo zjistit, že v této oblasti se již situace zlepšuje a prachu v atmosféře ubývá.

Měření ukazují, že teploty uprostřed atmosférického sloupce již nerostou a v některých místech začaly dokonce klesat. To by naznačovalo menší ohřívání prachu paprsky ze Slunce. Změny pozorovalo hned několik přístrojů: především širokoúhlá kamera MARCI (Mars Color Imager), dále MCS a teplotní profilovač na sondě MRO. Na výzkumu celoplanetární bouře se ale podílely všechny americké sondy, které kolem planety krouží. Nejen k podpoře Opportunity, ale i pro získání unikátních vědeckých informací. O roveru Opportunity nemáme žádné zprávy, ale na jeho panely by snad již brzy mohlo začít dopadat dostatek záření. Připomeňme, že v době uspání dosahovala hodnota zaprášení atmosféry hodnoty tau 10,8.

Simulace zobrazující jednotlivé stupně průhlednosti Marsovské atmosféry - od tau 1 úplně vlevo přes stupně 3, 5, 7, 9 až po tau 11 (úplně vpravo).

Simulace zobrazující jednotlivé stupně průhlednosti Marsovské atmosféry – od tau 1 úplně vlevo přes stupně 3, 5, 7, 9 až po tau 11 (úplně vpravo).
Zdroj: https://mars.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/thumbnails/image/stsci-h-p1829d-m-2000×2000.png
https://mars.jpl.nasa.gov/…/NLB_584099527EDR_F0711818NCAM00294M_.JPG
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/8348_PIA22521-16.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Globální prachová bouře na Marsu pomalu končí”

  1. Alois napsal:

    Spirit podobnou přestávku nepřekonal.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.