ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během čtvrt hodiny

Kosmonautika někdy umí být hodně štědrá – třeba ve středu 25. července bychom se měli dočkat startů dvou raket, které od sebe bude dělit jen 14 minut a 25 sekund. V obou případech jde o velmi zajímavé starty – Evropa na své raketě Ariane 5 vypustí čtveřici družic Galileo a SpaceX pro firmu Iridium dopraví do vesmíru hned deset družic Iridium NEXT. Pro Ariane půjde o poslední let v konfiguraci ES, poslední použití středního aerodynamického krytu a poslední použití horního stupně EPS. V případě Falconu půjde o první start, kdy se bude zároveň jak přistávat s prvním stupněm, tak se mají zachytávat aerodynamické kryty. Navíc se SpaceX vůbec poprvé pokusí zachytit aerodynamický kryt v noci. To jsou jen základní důvody, proč Vás chceme pozvat na dvojitý přenos obou těchto startů.

Jako první má startovat Ariane 5. K jejímu startu by mělo dojít zítra, tedy ve středu 25. července ve 13:25 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 13:10 SELČ. Po dosažení parkovací dráhy plynule přejdeme na přenos Falconu 9, kterému bude do startu chybět jen pár minut. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

P.S. Pokud dojde ještě před spuštěním přenosu k odkladu jednoho ze startů, nebudeme dělat dvojitý přenos, ale budeme vysílat přenos na jinou adresu – každý start má pro jistotu založený i vlastní přenos – právě pro případ odkladu. V takovém případě bychom v článku změnili adresu vloženého přehrávače, abyste se dostali k videu bez problémů.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.starspace.lv/assets/gallery/1101/3974.jpg
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2016/07/Iridium-Next-satellites.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

36 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během čtvrt hodiny”

 1. jregent napsal:

  Diky moc za prenos , pekny navzdory tomu ze v praci bez zvuku 🙂

 2. Alois napsal:

  Jak je možné, Slovensko , které není členem ESA, tedy nic tam neplatí si klidně může pojmenovat družici ESA po svém občanovi ?

 3. Al napsal:

  Tak pri Ariane som mal zimomriavky ako uz davno nie. nadherny start.
  A Dusan, vdaka za prenos a info o druziciach Galileo (okrem ineho)
  Palec hore

 4. BlackSheepOI2 napsal:

  Ariane V je krásne fotogenická kráska.
  https://spaceflightnow.com/2018/07/24/photos-ariane-5-rocket-rolls-to-launch-with-four-galileo-satellites/

  Pripomenulo mi to troška Energiu-M. Škoda tých zabudnutých projektov.

 5. Alois napsal:

  Ve 12.35 SELČ je plánován “ třetí “ start – amatérská raketa klubu DARE. Zájemci se tam dostanou kliknutím na včerejší odkaz v Krátkých zprávách z 16:03. Je to se zvukem .

  • Alois napsal:

   Doplňuji :
   Shlédl jsem úvodní video. Nejsou to žádní amatéři, kolektiv cca 30-ti mladých lidí. Komponenty rakety, která měří cca 10 m řádně zkoušeli. Kosmodrom mají na úžasném místě u moře. Zajímavá je vodící věž cca 20 m. Mají dokonce i řídící středisko. Připomíná to “ Muska“ v malém.
   Doporučuji jako předkrm před hlavním jídlem, kterým jak doufám bude přenos dvou startů velkých raket. Dal bych vykřičník, ale slyším na adresnou kritiku.
   Přímý přenos již běží, nebo to byl záznam? , nakonec je to jedno, kdo si to pustí, tak to pozná, nebudu to řešit.

   • Dan napsal:

    >>Připomíná to “ Muska“ v malém.<<

    Mě jako první vyskočili ti mladí z Rocket Lab. Ale bohužel, přenos jsem zahlédl v T-3h, ke startu jsem se už nedostal.

  • Datel napsal:

   Asi to posunuli, podle https://twitter.com/DARE_TUDelft/status/1022031447706791937 mají začít s livestreamem až v 14:45 SELČ, takže až po dvojstartu.

 6. Vladimír Todt napsal:

  Přiznávám, že ze startů SpaceX už blbnu.
  Posledně mi u Sojuzu problesklo hlavou kde bude část rakety v tej Sibiři přistávat. A teď něco podobného u Ariane na čem v moři.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.