ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během čtvrt hodiny

Kosmonautika někdy umí být hodně štědrá – třeba ve středu 25. července bychom se měli dočkat startů dvou raket, které od sebe bude dělit jen 14 minut a 25 sekund. V obou případech jde o velmi zajímavé starty – Evropa na své raketě Ariane 5 vypustí čtveřici družic Galileo a SpaceX pro firmu Iridium dopraví do vesmíru hned deset družic Iridium NEXT. Pro Ariane půjde o poslední let v konfiguraci ES, poslední použití středního aerodynamického krytu a poslední použití horního stupně EPS. V případě Falconu půjde o první start, kdy se bude zároveň jak přistávat s prvním stupněm, tak se mají zachytávat aerodynamické kryty. Navíc se SpaceX vůbec poprvé pokusí zachytit aerodynamický kryt v noci. To jsou jen základní důvody, proč Vás chceme pozvat na dvojitý přenos obou těchto startů.

Jako první má startovat Ariane 5. K jejímu startu by mělo dojít zítra, tedy ve středu 25. července ve 13:25 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 13:10 SELČ. Po dosažení parkovací dráhy plynule přejdeme na přenos Falconu 9, kterému bude do startu chybět jen pár minut. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

P.S. Pokud dojde ještě před spuštěním přenosu k odkladu jednoho ze startů, nebudeme dělat dvojitý přenos, ale budeme vysílat přenos na jinou adresu – každý start má pro jistotu založený i vlastní přenos – právě pro případ odkladu. V takovém případě bychom v článku změnili adresu vloženého přehrávače, abyste se dostali k videu bez problémů.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.starspace.lv/assets/gallery/1101/3974.jpg
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2016/07/Iridium-Next-satellites.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

36 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Dva starty během čtvrt hodiny”

 1. jregent napsal:

  Diky moc za prenos , pekny navzdory tomu ze v praci bez zvuku 🙂

 2. Alois napsal:

  Jak je možné, Slovensko , které není členem ESA, tedy nic tam neplatí si klidně může pojmenovat družici ESA po svém občanovi ?

 3. Al napsal:

  Tak pri Ariane som mal zimomriavky ako uz davno nie. nadherny start.
  A Dusan, vdaka za prenos a info o druziciach Galileo (okrem ineho)
  Palec hore

 4. BlackSheepOI2 napsal:

  Ariane V je krásne fotogenická kráska.
  https://spaceflightnow.com/2018/07/24/photos-ariane-5-rocket-rolls-to-launch-with-four-galileo-satellites/

  Pripomenulo mi to troška Energiu-M. Škoda tých zabudnutých projektov.

 5. Alois napsal:

  Ve 12.35 SELČ je plánován “ třetí “ start – amatérská raketa klubu DARE. Zájemci se tam dostanou kliknutím na včerejší odkaz v Krátkých zprávách z 16:03. Je to se zvukem .

 6. Vladimír Todt napsal:

  Přiznávám, že ze startů SpaceX už blbnu.
  Posledně mi u Sojuzu problesklo hlavou kde bude část rakety v tej Sibiři přistávat. A teď něco podobného u Ariane na čem v moři.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.